StoryEditorKursy rolnicze

Jak zrobić kurs rolniczy, aby móc kupić ziemię na wsi?

Przy zakupie ziemi rolnej na wsi obowiązują pewne zasady, które nie dotyczą kupna innych nieruchomości. Większe obszary mogą kupować tylko rolnicy. Czy to możliwe, by osoba, która nie zajmowała się dotąd rolą, mogła uzyskać status rolnika i nabyć ziemię? Jak to zrobić?

Kto może kupić ziemię rolną? 

Rolnicy są objęci szczególną ochroną - mają do tego prawo, zadeklarowane w Konstytucji. W praktyce oznacza to, że mogą oni kupować ziemię rolną właściwie bez przeszkód, podczas gdy osoby, które nie mają statusu rolnika, muszą spełnić dodatkowe wymagania. Z tego obowiązku zwolnieni są tylko nabywcy działek o powierzchni do 0,3 ha. Przy większych nieruchomościach wymagany jest już status rolnika indywidualnego. 

Przeczytaj więcej: Jak kupić ziemię rolną nie będąc rolnikiem? 

Rolnik indywidualny to osoba fizyczna, która: 

  • jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, o łącznej powierzchnia użytków rolnych nie przekraczającej 300 ha, 
  • posiada kwalifikacje rolnicze, 
  • co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, 
  • co najmniej od 5 lat prowadząci osobiście to gospodarstwo rolne. 

Jak zostać rolnikiem? 

Jednym z warunków, które trzeba spełnić, aby móc uzyskać tytuł rolnika indywidualnego, jest uzyskanie kwalifikacji rolniczych. Pojęcie to oznacza kierunkowe wykształcenie zawodowe na różnych poziomach. Jednak typy szkół i zawody, które dają takie uprawnienia, zostały dokładnie określone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z tego powodu gdy decydujemy się na rozpoczęcie drogi do uzyskania kwalifikacji rolniczych, musimy wziąć pod uwagę, czy konkretna szkoła i wybrany kierunek da nam możliwość zdobycia tych uprawnień. 

Jaką szkołę wybrać by uzyskać kwalifikacje rolnicze? 

Kwalifikacje zawodowe rolnika daje ukończenie szkoły bądź kursu, które jest potwierdzone uzyskaniem tytułu zawodowego. W przypadku szkół policealnych i techników uzupełniających musi to być tytuł technika, a w innym przypadku tytuł zawodowy w zawodzie robotniczym. 

Dla osób z wykształceniem średnim możliwe są następujące drogi: 

  • zdanie egzaminu na tytuł zawodowy prowadzony przez Państwowe Komisje Egzaminacyjne - egzamin jest odpłatny, odbywa się dwa razy w roku w sesji wiosennej i jesiennej. Uzyskany tytuł zawodowy np. rolnika potwierdza kwalifikacje zawodowe  
  • ukończenie technikum uzupełniającego na podbudowie ZSZ- trwa 3 lata i kończy się zdawaniem egzaminu zawodowego prowadzonego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (należy sprawdzić, czy placówka do której się zapisujemy, jest ośrodkiem egzaminowania!) 
  • ukończenie szkoły policealnej i zdanie egzaminu zawodowego. 

Z kolei osoby, które posiadają wyższe wykształcenie, mogą podjąć studia podyplomowe na kierunku, gwarantującym uzyskanie kwalifikacji rolniczych. Jako takie liczą się wszystkie kierunki, których program obejmuje co najmniej jedno z następujących zagadnień: 

  • ekonomika rolnictwa; 
  • organizacja lub technologia produkcji rolniczej; 
  • marketing artykułów rolnych; 
  • rachunkowość rolnicza; 
  • agrobiznes. 

W przypadku studiów podyplomowych, kwalifikacje rolnicze potwierdza świadectwo ich ukończenia wraz z wykazem przedmiotów objętych programem studiów oraz ich wymiarem godzinowym. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 22:55