StoryEditorZdrożały grunty rolne

Jakie są ceny ziemi rolnej w każdym z województw?

Średnia cena 1 ha gruntów rolnych w kilka miesięcy wzrosła o niemal 10 tys złotych. Najdrożej za ziemię muszą zapłacić rolnicy w Wielkopolsce. Znacznie wzrosły czynsze dzierżawne. Ile trzeba zapłacić w poszczególnych województwach?

Średnia cena hektara ziemi ornej w Polsce dochodzi do 60 tys. zł/ha, a jeszcze pod koniec ubiegłego roku ledwie przekraczała 50 tys. zł. W Wielkopolsce, gdzie jest najdrożej, grunt orny kosztuje ponad 77 tys. zł/ha, a w Kujawsko-Pomorskiem oraz na Podlasiu grubo ponad 64 tys. zł/ha. Z kolei czynsze dzierżawne wzrosły średnio w kraju do ponad 1400 zł/ha. Tak wskazują najnowsze dane opublikowane przez GUS.

Różnice w cenach ziemi

Dane GUS za drugi kwartał 2022 r. wskazują na następujące ceny za hektar:

  • lubuskie – 36,1 tys. zł,
  • zachodniopomorskie – 34,5 tys. zł,
  • podkarpackie – 36,2 tys. zł,
  • świętokrzyskie – 39,8 tys. zł.

Zaostrzenie przepisów dotyczących obrotu gruntami rolnymi w Polsce sprawiło, że zwiększyły się dysproporcje cen pomiędzy gruntami lepszej i gorszej klasy. W województwie wielkopolskim cena hektara ziemi klas: I, II i IIIa dochodzi do 100 tys. zł, klas: IIIb i IV sięga 81 tys. zł, a V i VI – 56,4 tys. zł. Z kolei w Kujawsko-Pomorskiem grunty orne dobre kosztują ponad 81 tys. zł/ha, średnie – ponad 64 tys. zł, a słabe – około 49 tys. zł/ha.

Grunty orne na Podlasiu coraz droższe

Między I kwartałem 2018 roku a II kwartałem 2022 r. włącznie ceny ziemi ornej w Polsce wzrosły o prawie 40%. Jednak w takich województwach, jak wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie, gdzie ziemia jest najdroższa, ten wzrost był mniejszy i wyniósł odpowiednio około 30 i 14%.

Ponad pięćdziesięcioprocentowy wzrost cen odnotowano na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz Podlasiu. W II kwartale 2022 r. grunty orne w województwie lubelskim kosztowały około 47 tys. zł/ha, w podkarpackim – ponad 36 tys. zł/ha, a w podlaskim – 64,5 tys. zł/ha.

Gdzie są najdroższe użytki zielone?

W drugim kwartale br. hektar łąki w Podlaskiem kosztował średnio 46,5 tys. zł, a w Wielkopolskiem – 44 tys. zł. Do 40 tys. zł/ha dochodziły ceny użytków zielonych w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. O kilka tysięcy taniej było natomiast w takich województwach, jak: mazowieckie (36,8 ty. zł/ha), opolskie (36 tys. zł/ha) oraz dolno­śląskie (35 tys. zł/ha).

Ile trzeba zapłacić za dzierżawę ziemi?

Średnio w Polsce dzierżawa hektara gruntu ornego kosztuje 1400 zł, a łąki o połowę mniej. Są to jedynie ceny wyjściowe.

Najwyższe czynsze są w:

  • Kujawsko-Pomorskiem – grunt orny do 1900 zł/ha, a łąki – 800 zł/ha,
  • Wielkopolskiem – ziemia orna do 1800 zł/ha, a łąki – 900 zł/ha. 

Jak pokazują dane GUS, wysoki, ale zdecydowanie niższy czynsz dzierżawny jest w województwach warmińsko-mazurskim, opolskim i dolnośląskim, gdzie cena za dzierżawę hektar gruntu ornego zbliża się do 1100 zł.

Magdalena Szymańska

Więcej o cenach gruntów ornych, cenach użytków zielonych oraz wysokości czynszów dzierżawnych przeczytasz w "Tygodniku Poradniku Rolniczym"

fot. pixabay

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. grudzień 2022 18:31