StoryEditorWAŻNE ZADANIE W OGRODZIE

Jak wykonać instalację elektryczną w ogrodzie?

18.09.2023., 10:00h
Instalacja elektryczna zakładana w ogrodzie powinna być dobrze przemyślana, abyśmy mogli uniknąć niepotrzebnych zniszczeń. Najlepiej zaplanować ją przed aranżacją ogrodu, chociaż możemy również założyć kable już wokół rabat, klombów czy ścieżek. To zadanie będzie jednak nieco trudniejsze.

Jak zaprojektować instalację elektryczną w ogrodzie?

Aby właściwie zainstalować elektrykę w ogrodzie, powinniśmy najpierw rozplanować punkty elektryczne. Chociaż są one potrzebne zwłaszcza do lokalizowania oświetlenia, to będą niezbędne również w przypadku instalacji dzwonka do drzwi czy automatycznie otwieranej bramy. Rozmieszczając punkty elektryczne, miejmy na uwadze zwłaszcza bezpieczeństwo osób poruszających się po posesji. Istotne są też względy dekoracyjne. Im rozleglejszy ogród, tym więcej punktów elektrycznych powinno się na nim znaleźć.

Po zaplanowaniu punktów elektrycznych w naszym ogrodzie, należy odpowiednio zabezpieczyć je przed wpływem różnych czynników atmosferycznych. Szkodliwe będą zwłaszcza opady deszczu oraz śniegu. Można więc zakupić już taki model, który ma uszczelnioną obudowę, przez którą do wnętrza nie przedostaje się wilgoć. O instalacji dzwonka do drzwi, domofonu czy wideofonu przy furtce należy pomyśleć zanim nawierzchnia prowadząca do wejścia zostanie utwardzona. Wówczas przewód będzie mógł zostać zakopany w ziemi, co nie obniży walorów estetycznych posesji.

Rozprowadzanie instalacji elektrycznej w dużym ogrodzie – o czym warto wiedzieć?

W przypadku małego ogrodu najczęściej wystarczą nam gniazdka na ścianie domu. Jednak jeżeli chodzi o duże posesje, może to być rozwiązanie niewystarczające. W głębi ogrodu warto więc zainstalować dodatkowy punkt poboru energii elektrycznej. To właśnie do takiego punktu będziemy podpinać różne urządzenia ogrodowe, na przykład kosiarkę czy dmuchawę do liści. Może on mieć postać dwubiegunowego gniazdka wtyczkowego wyposażonego w styk ochronny. Musimy pamiętać, aby gniazdko było odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Umieszczamy je w skrzynce z tworzywa sztucznego, która powinna być osadzona na niewielkim betonowym podwyższeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być przekonani o tym, że z prądu w ogrodzie korzystamy bezpiecznie.

Jak dobrać odpowiednie napięcie w ogrodzie?

W zależności od tego, jakich urządzeń użwywamy w ogrodzie, będziemy potrzebować prądu o różnym napięciu. Podstawowe rozwiązania to napięcie 230 V oraz napięcie bezpieczne 12 V lub 24 V. Instalując konkretne sprzęty elektryczne, powinniśmy więc wziąć pod uwagę ten czynnik. Do zamontowania domofonu, wideofonu czy dzwonka wystarczy instalacja o napięciu bezpiecznym, lecz oświetlenie ogrodu będzie wymagało napięcia 230 V. Instalacja oświetleniowa musi być dodatkowo zabezpieczona włącznikami nadmiarowo-prądowymi i różnicowo-prądowymi. Podobnie będzie z instalacją automatycznej bramy. Gniazdo do sprzętu ogrodowego montujemy w sposób zapewniający bezpieczeństwo użytkowania. Podobnie z automatycznym nawadnianiem ogrodu, które podłączamy do prądu z napięciem bezpiecznym. Z kolei oczko wodne będzie wymagało raczej napięcia 230 V.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 20:08