W czasie sezonu grzewczego 2020/2021 w wyniku zatrucia czadem zmarły 43 osoby, a 1187 osób wymagało hospitalizacji. Największą liczbę ofiar śmiertelnych zanotowano w sezonie 2010/2011, kiedy zmarło aż 111 osób. W zeszłym roku od października do listopada 23 osoby poniosły śmierć przez zatrucie czadem, a 520 osób wymagało pomocy medycznej.
Dlaczego ulatnia się czad?
Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla (czadem) oraz wybuchów gazu i pożarów jest brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych – poinformował Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w komunikacie skierowanym do właścicieli, zarządców i użytkowników obiektów budowlanych w związku z sezonem jesienno-zimowym.
Niestety, w okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzić instalację wentylacyjną.
Dlaczego tlenek węgla jest taki groźny?
- jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka,
- jest bezbarwny,
- nie ma smaku.
- blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmując jego miejsce w hemoglobinie,
- może spowodować śmierć (przy długotrwałym wdychaniu).
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.
Wadliwe działanie wynika z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Należy regularnie sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, trzeba sprawdzić poprawność działania wentylacji.
- Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla oraz regularną wymianę ich baterii. Oczywiście, czujka nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Objawy zatrucia:
Objawy, które powinny cię zaniepokoić: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą być one sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W tej sytuacji należy jak najszybciej wywietrzyć pomieszczenie i udać się do lekarza.
Prawo budowlane
W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych ciąży obowiązek poddania użytkowanego obiektu budowlanego co najmniej jednej w roku kontroli okresowej polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego, m.in. przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych (zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane).
Zgodnie z przepisami kontrolę powinny przeprowadzać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Właściciele i zarządcy obiektów mają obowiązek usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.
Angelika Drygas
Źródło: www.gov.pl
Fot. envato elements