StoryEditorZero waste

Co zrobić ze skórką od banana? 5 nietypowych pomysłów!

Banany to jedne z najbardziej lubianych egzotycznych owoców. Po ich zjedzeniu najczęściej wyrzucamy skórkę do śmietnika lub kompostownika. Okazuje się jednak, że można znaleźć dla niej ciekawe zastosowania! Jak wykorzystać skórkę po bananie?

Czy skórka banana jest jadalna? 

Chyba nikt z nas po zjedzeniu banana z równym apetytem nie konsumuje skórki. Teoretycznie jednak jest to jak najbardziej możliwe. Skórka banana nie tylko jest jadalna, ale w dodatku zawiera potas, żelazo, magnez oraz witaminy A, C i witaminy z grupy B. Dlaczego zatem nie przyjęło się, by zjadać banana w całości? Głównym problemem są pestycydy, stosowane, by przedłużyć świeżość owoców. Banany muszą być importowane do Polski, ponieważ naturalnie nie występują w naszym klimacie. By dobrze zniosły podróż, są konserwowane pestycydami, które wnikają w skórkę. Jej późniejsze wykorzystanie jest więc możliwe, ale wymaga dokładnego pozbycia się resztek chemikaliów. Jednak zjedzenie bananowej skórki to nie jedyne zastosowanie, jakie można dla niej znaleźć! 

Jak czyścić srebro skórką od banana? 

Za pomocą pasty ze skórki od banana można skutecznie wyczyścić srebrne przedmioty. Jej przygotowanie jest banalnie proste i wymaga tylko dodania wody. Skórkę od banana należy zmielić w blenderze, dodając tyle płynu, by powstała pasta. Nabieramy ją na miękką ściereczkę i polerujemy srebro, by usunąć z niego przebarwienia i przywrócić mu naturalny blask. 

Odżywka do włosów ze skórki od banana 

Kolejny pomysł na wykorzystanie skórki po bananie to zrobienie z niej naturalnego kosmetyku: odżywki do włosów. Podobnie jak w przypadku pasty do polerowania srebra, skórkę od banana należy zblendować a następnie nałożyć na umyte włosy. Po kilku minutach spłukać. 

Czy skórką banana można wyczyścić buty? 

Bananowa skórka świetnie sprawdzi się jako naturalna pasta do butów. Wewnętrzną stroną skórki należy potrzeć obuwie w taki sposób, by pokryło się miąższem owocu. Następnie odstawiamy buty na kilka minut, a później miękką ścierką polerujemy je, by usunąć resztki banana i nadać im połysk. 

Wybielanie zębów skórką od banana 

Osoby, które marzą o bielszym uśmiechu, powinny się zastanowić, zanim wyrzucą skórkę z banana do kosza. Dzięki niej jest możliwe rozjaśnienie zębów. Należy pocierać zęby wewnętrzną stroną bananowej obierki, a gdy pokryją się miąższem, pozostawić na chwilę. Następnie usuwamy resztki banana za pomocą szczoteczki do zębów, ale bez pasty. Po około dwóch tygodniach efekt powinien być zauważalny! 

Jak zrobić nawóz do podlewania roślin ze skórki banana? 

Skórki po bananach znajdą zastosowanie nie tylko w domu, ale też w ogrodzie. Można z nich zrobić fantastyczny nawóz dla roślin. Aby go przygotować, trzeba zalać skórkę banana wodą i odstawić na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Można kilka razy zamieszać i gotowe! Taka odżywka odstrasza mszyce i pozwala uwolnić substancje, które są naturalnie zawarte w bananowej skórce, a które będą stymulowały wzrost . Można ją wykorzystać zarówno do podlewania owoców, warzyw, kwiatów, roślin ozdobnych, jak i roślin doniczkowych. Z pewnością się za to odwdzięczą!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 09:11