StoryEditorOpieka nad psem

Dlaczego pies je trawę? Czy to objaw choroby?

Pies nie powie nam, że źle się czuje, dlatego powinniśmy zachować czujność. Ważna jest codzienna obserwacja jego zachowania – gdy ulegnie ono zmianie, może być to sygnał, że naszemu pupilowi coś doskwiera. Co zrobić, kiedy nasz pies je trawę?

Czy psy mogą strawić trawę?

Tym, co często niepokoi właścicieli, jest jedzenie trawy przez psy. W końcu podobnie jak ludzie nie trawią one celulozy. Przesuwa się przez ich układ pokarmowy w prawie niezmienionym stanie, a skoro nie rozkłada się – to nie dostarcza żadnych składników odżywczych. Nie jest jednak z tego powodu niebezpieczna.

Czy jedzenie trawy jest niebezpieczne dla psa?

Istnieje kilka powodów, dla których psy jedzą trawę. Niektóre z nich są zupełnie niegroźne i stanowią część psiej natury. 

Może to być wyraz pierwotnych instynktów psa, odziedziczonych po wilkach, które robią dokładnie to samo. Ponadto psy poznają świat zupełnie inaczej niż ludzie. Dla nich kluczowy jest zmysł węchu. Co on ma wspólnego z jedzeniem trawy? Otóż zapachy nie docierają do nich jedynie przez nos. Narząd Jacobsona, który się w nim znajduje, ma ujście w jamie ustnej psów – na podniebieniu za górnymi siekaczami i to on odpowiada za wrażenia zapachowe. Jedzenie trawy może być też wyrazem ciekawości czy chęci do zabawy.

Może to jednak oznaczać, że pies ma niedobór jednego ze składników odżywczych, najczęściej błonnika. Wtedy wzbogacenie jego diety o ten składnik powinno zapobiec nadmiernemu spożywaniu trawy.

Pies zjadł trawę i wymiotuje. Co to oznacza?

Kiedy pies zje za dużo trawy, mogą wystąpić wymioty – zarówno przez podrażnienie błon śluzowych przez źdźbła trawy, jak i ich nadmiar w żołądku, choć zdarza się to stosunkowo rzadko. 

Może to być sygnał, że w żołądku psa zalega jedzenie i musi go oczyścić. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, czy jego porcje jedzenia nie są za duże. Psy mają tendencję do jedzenia ponad swoje możliwości.

Czy jedzenie trawy to sygnał problemów zdrowotnych?

Za jedzeniem trawy przez psy mogą niekiedy kryć się poważne problemy. Mogą wiązać się z: alergiami, samym trawieniem czy jednym z organów układu trawiennego – np. trzustką lub wątrobą. Może to być objaw chwilowego zatrucia pokarmowego, zaparcia lub niestrawności, a także obecności ciała obcego w żołądku pupila. 

Może to też wynikać z zaburzeń o podłożu psychologicznym. Wówczas okazuje się, że pies cierpi na nudę, brak uwagi i pieszczot lub zachowania obsesyjno-kompulsywne, wywołane stresem, niepokojem czy lękiem. Wynikać to może również z zaburzeń łaknienia. W takich przypadkach należy skontaktować się ze specjalistą – psim behawiorystą. 

Obserwuj swojego psa i zwróć się o pomoc

Kiedy obserwujemy psie zabawy na trawniku, najważniejsze jest, żeby dobrze przypatrzeć się zachowaniu zwierzęcia – niektóre np. mogą tylko przeżuwać trawę i wcale jej nie zjadać! 

Jeśli pies robi to sporadycznie, nie należy się tym przejmować i pozwolić mu na to. Jeśli zdarza mu się to często, nawet codziennie, a do tego robi to łapczywie i spożywa trawę w dużych ilościach – musimy zareagować, szczególnie jeśli towarzyszy temu np. apatia. W takiej sytuacji najlepiej będzie udać się z psem do weterynarza. 

Kiedy zabraniać psu jedzenia trawy?

Choć wydaje się to nieoczywiste, musimy pilnować tego, jaką trawę je pies. Jeśli znajduje się ona blisko upraw, mogą znajdować się na niej środki ochrony roślin, które zaszkodzą pupilowi. Tak samo jest w przypadku ogródków przydomowych, kiedy je np. nawozimy. Warto w tym miejscu przypomnieć o regularnym odrobaczaniu zwierzęcia – w trawie mogą znajdować się groźne dla psa pasożyty.

image
FOTO: Envato Elements

​Teresa Karwacka

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:53