Domki fińskie przywodzą na myśl drewniane sympatycznie wyglądające gniazdka rodzinne rodem ze Skandynawii. Ta znana jest z dobrego designu i proekologicznych postaw. Minimalizm, ale z duszą i swojskością, wysokiej jakości materiały, atrakcyjne bryły – to podstawa w tego typu projektach.
Dom w sto dni? To możliwe!
Dom fiński budowany jest z gotowych elementów – prefabrykowanych drewnianych modułów, a więc z materiałów nieszkodliwych dla środowiska. Dlatego mówi się, że są to domy ekologiczne. Przy budowie wykorzystuje się wysokiej jakości twarde, certyfikowane i odporne na trudne czynniki atmosferyczne i środowiskowe drewno, które pochodzi z Finlandii. Materiały te są testowane w surowych fińskich warunkach pogodowych. Największym atutem jest niezwykle krótki czas budowy – złożenie domku fińskiego trwa najczęściej około 3 miesięcy.
Zalety domków fińskich:
- szybki czas realizacji – w trzy miesiące możemy mieć gotowe lokum,
- możliwość zagospodarowania na niedużej działce,
- wykorzystanie materiałów nieszkodliwych dla środowiska,
- przyjemny chłód latem, ciepło zimą,
- energooszczędność (oszczędzanie na ogrzewaniu),
- piękny design i duże możliwości aranżacji.
Wady drewnianych domków modułowych:
- ograniczenia przy wprowadzaniu indywidualnych rozwiązań w konstrukcji (ryzyko rozszczelnienia izolacji domu),
- droższe ubezpieczenie z powodu drewnianej konstrukcji.
Moda na domy fińskie
Okazuje się, że pandemia i sytuacja zamknięcia przyczyniła się do wzrostu popularności budownictwa jednorodzinnego. Nagle Polacy zapragnęli swobody i wolności, także na świeżym powietrzu, którą może zapewnić zamieszkanie we własnym domu z ogródkiem. Stąd popularność modułowych domków fińskich, które z jednej strony gwarantują możliwość szybkiego wprowadzenia się, z drugiej zaś życia bliżej natury, zgodnie z ideami slow life i ekotrendami.
Piękny design i dobra cena
Domki fińskie są niezwykle klimatyczne. Dzięki sporej ilości drewna i pięknej bryle prezentują się niezwykle urokliwie i można poczuć się w nich swojsko i harmonijnie. Są to najczęściej domki parterowe. Stanowią wspaniałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa, a dodatkowo są ekologiczne i stosunkowo tanie.
Na portalu Morizon czytamy, że średnia cena domku fińskiego o powierzchni ok. 70 m² wynosi 3 450 zł/m² (bez kosztów działki).
Skąd domki fińskie w Polsce?
Domki fińskie zaczęły powstawać w latach 30. XX wieku, początkowo w Szwecji, później bakcyla złapali Finowie, udoskonalając technologię budowy. Po wojnie łagodziły tzw. głód mieszkaniowy będący konsekwencją zniszczeń. W latach 50. XX Finowie wysyłali do Polski domki modułowe, aż zaczęły powstawać całe osiedla. Jest ich najwięcej na Górnym Śląsku i np. w Warszawie – Osiedle Jazdów. Otrzymywali je tzw. przodownicy pracy.
Angelika Drygas