StoryEditorNa co zwrócić uwagę?

Chcesz założyć panele fotowoltaiczne? Uważaj na nieuczciwe praktyki firm

Na początku 2023 roku okazało się, że jedna z firm zajmujących się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych została ukarana przez UOKiK ogromnym mandatem. Spółkę oskarżono o stosowanie nieuczciwych praktyk. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając firmę do montażu fotowoltaiki?

Jaką karę poniesie nieuczciwa firma? 

Decyzją Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK, spółka BO Energy, dawniej funkcjonująca jako FG energy, zostanie ukarana mandatem w wysokości 28 mln zł. Urząd przyjrzał się bliżej działalności firmy i zauważył duże nieprawidłowości

Nieuczciwe praktyki, które stosowała spółka BO Energy, to przede wszystkim wprowadzanie w błąd co do bezpłatności audytu – w przypadku odstąpienia od umowy klient musiał zapłacić 2700 zł między innymi właśnie za audyt. Firma utrudniała także klientom bezkosztowe odstąpienie od umowy oraz oszukiwała ich, twierdząc, że współpracuje bezpośrednio z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, co, jak wykazały ustalenia UOKiK, nigdy nie miało miejsca

Jakie prawa ma klient, który chce zainstalować fotowoltaikę? 

Każda osoba, która rozważa zainstalowanie fotowoltaiki, nie jest skazana na łaskę i niełaskę firm. Przysługują jej pewne prawa, o których warto wiedzieć. Wśród nich znajdziemy między innymi prawo do bezkosztowego ostąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jeśli została ona zawarta poza siedzibą firmy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której klient zażąda świadczenia usług nim upłynie 14-dniowy okres ochronny. 

- Instalacje fotowoltaiczne to poważna i droga inwestycja. Konsument musi mieć czas, żeby solidnie ją przemyśleć, zwłaszcza jeśli umowa została zawarta poza lokalem przedsiębiorcy. Odbieranie konsumentom prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem firmy jest bezprawne i niedopuszczalne – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. 

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty instalacji fotowoltaiki? 

Znając swoje prawa, konsument ma szansę szybko zorientować się, że firma próbuje zastosować wobec niego nieuczciwe techniki. Są jednak także pewne drobiazgi, których nie reguluje bezpośrednio prawo, ale na które warto zwrócić uwagę. Wśród nich między innymi to, jaki okres obejmuje oferowana przez firmę gwarancja i jaki jest jej zakres. Nie powinna ona być krótsza niż 10 lat, ponieważ w założeniu po tym czasie inwestycja powinna się zwrócić. 

Wybierając firmę, z którą chcemy współpracować w zakresie kupna fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę także na to, czy oferuje ona montaż przez wykwalifikowanych pracowników oraz zajęcie się formalnościami, w tym zgłoszenie inwestycji do zakładu energetycznego. Z kolei sam czas montażu nie powinien przekraczać 14 dni. Oczywiście firma, której zajmie to dłużej, nie musi od razu okazać się oszustem, jednak współpraca z nią na dłuższą metę może być utrudniona. 

Jak nie stracić pieniędzy instalując fotowoltaikę? 

Firmy, które stosują nieuczciwe praktyki wobec swoich klientów, mogą próbować zarobić na wielu etapach podczas sprzedaży i montażu takiej instalacji. W związku z tym, że niewiele osób może sobie pozwolić na zamontowanie fotowoltaiki w całości za gotówkę, popularne są kredyty inwestycyjne. Również w ich przypadku należy dokładnie zapoznać się z umową i sprawdzić, czy wśród jej zapisów nie znalazły się takie, które są dla nas niekorzystne. Dobrze jest także rozeznać się w tym, jak wysokie jest obecnie oprocentowanie takich kredytów, by mieć orientację, czy firma nie próbuje dodatkowo na nas zarobić. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 02:54