StoryEditorZielona energia

Magazyn energii - ile kosztuje i komu opłaca się go kupić?

Magazyny energii to jedna z form budowania samowystarczalności energetycznej oraz maksymalizowania zysków z instalacji fotowoltaicznej. W ramach programów, wspierających rozwój energii odnawialnej na polskiej wsi, można dostać na nie dofinansowanie. Czy to się opłaca?

Do czego służą magazyny energii? 

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem magazynów energii jest przechowywanie nadwyżek energii elektrycznej, wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Wiadomo bowiem, że fotowoltaika jest całkowicie zależna od warunków atmosferycznych. Podczas długich, słonecznych dni jest w stanie wyprodukować o wiele więcej prądu niż podczas krótkich i pochmurnych. Właściciel instalacji nie zawsze jest w stanie wykorzystać całą tę energię, a jej nadwyżki trafiają do sieci. I choć takie oddawanie prądu może mieć swoje zalety, lepszym rozwiązaniem jest maksymalne jego wykorzystanie w obrębie gospodarstwa domowego, w którym jest on produkowany. W tym właśnie pomagają magazyny energii. 

Jakie zalety ma magazyn energii? 

Magazyn energii, połączony z instalacją fotowoltaiczną, może posłużyć do budowania samowystarczalności energetycznej. Korzystając z niego, nie musimy obawiać się przerw w dostawie prądu, wynikających z czynników zewnętrznych, czy też przedłużających się okresów złej pogody, które przekładają się na niższą produkcję prądu z ogniw fotowoltaicznych. W tych sytuacjach możemy wykorzystać zgromadzone w magazynie zapasy energii. 

Co więcej, zaletą tego rozwiązania jest także maksymalizacja zysków z fotowoltaiki. Odłożoną w magazynie energię możemy bowiem wykorzystać w dowolnym momencie, niekoniecznie w wypadku awarii. Oznacza to, że możemy użyć jej za darmo w czasie, gdy cena prądu pobranego z sieci jest wyższa. 

Osoby, które obecnie rozliczają fotowoltaikę w systemie net-billing, powinny poważnie rozważyć inwestycję w magazyn energii, gdyż już niebawem przesyłane do sieci nadwyżki prądu rozliczane będą według stawki godzinowej. Dzięki magazynowi, możliwe będzie przekazanie większej ilości energii w godzinach, w których taryfa będzie najbardziej atrakcyjna dla inwestora. 

Dodatkową, choć bynajmniej nie najmniejszą zaletą magazynu energii jest jego przyjazność względem środowiska. Wspomniana maksymalizacja wykorzystania uzyskanej zielonej energii przyczynia się bowiem na dłuższą metę do redukcji zapotrzebowania na paliwa kopalne. 

Ile kosztuje magazyn energii? 

Magazyny energii, które w tej chwili można kupić w Polsce, różnią się od siebie pojemnością. Inne są potrzebne w przedsiębiorstwach, inne w domach jednorodzinnych. Z tego powodu warto zorientować się, jak dużego magazynu potrzebujemy. Potrzeby standardowego gospodarstwa domowego jest w stanie zaspokoić magazyn o pojemności 10 kWh. Ceny takiego urządzenia wahają się pomiędzy 25-50 tys. zł. Jak widać, jest to niemały wydatek, warto więc wcześniej przeprowadzić konsultacje z ekspertem oraz audyt energetyczny, by mieć pewność, że inwestycja się opłaci. 

Jakie dotacje można dostać na magazyny energii? 

Urządzenia magazynujące to świetne wsparcie dla źródeł zielonej energii. Z tego powodu można otrzymać na nie dotacje w programach, których celem jest popularyzowanie odnawialnej energii w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. O pieniądze na magazyn energii można wnioskować między innymi w programie Mój Prąd 4.0. Można uzyskać pokrycie do 50% kosztów kwalifikowanych magazynu energii, jednak nie więcej niż 16 tys. zł. 

O dopłatę do magazynu energii można starać się także w ramach programu Energia dla Wsi. Beneficjent może liczyć na pokrycie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych magazynu energii, ale pod warunkiem, że będzie to nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:34