StoryEditorFotowoltaika

Pożar od fotowoltaiki – kiedy panele mogą się zapalić?

04.08.2023., 17:00h
Panele fotowoltaiczne są coraz częściej wybieraną alternatywą na oszczędzanie prądu dla mieszkańców wsi. Niestety, niejednokrotnie system fotowoltaiczny, znajdujący się najczęściej na dachu budynku, ulegał spaleniu. Czy to możliwe, że panele fotowoltaiczne zwiększają ryzyko pożaru?

Badania nad ryzykiem wystąpienia pożaru przeprowadzają niezależne instytucje, jednak żadna w Polsce nie zajęła się kwestią paneli fotowoltaicznych. Mamy jednak dane z Niemiec (TÜV Rheinland) oraz Wielkiej Brytanii (BRE National Solar Centre). Ilość pożarów spowodowanych panelami słonecznymi w stosunku do wszystkich, które powstały była bardzo mała, liczona w promilach (1 promil to 1/10 procenta), dlatego możemy potwierdzić, że są bardzo bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego ryzyka zapalenia.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Panele słoneczne są coraz powszechniej stosowanym źródłem energii odnawialnej w domach. Nie zastąpiły całkowicie tradycyjnego sposobu czerpania prądu, jednak uzupełniły go. Na ich popularność wpłynęły przede wszystkim względy ekonomiczne, ponieważ rachunki za energię stają się mniejsze, więc koszt ich założenia zwraca się, a w dalszej perspektywie pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy. Ponadto promowano ich zakładanie poprzez wprowadzenie dopłat oraz atrakcyjnych pożyczek na ten cel.

Jakie są przyczyny zapalenia się paneli fotowoltaicznych?

Przyczynami zapalenia się paneli słonecznych mogą być:

  • wadliwa izolacja, do której dostaje się woda z opadów,
  • zwarcie instalacji,
  • błędny projekt,
  • kiepski montaż.

Panele już na etapie produkcji powinny być wyposażone w odpowiednie bezpieczniki oraz wyłączniki.

Podczas zakładania w domu paneli słonecznych uważajmy na podejrzanie atrakcyjne ceny. Upewnijmy się, że firma, z której pochodzą panele oraz ekipa, którą zatrudniamy do ich założenia mają odpowiednie uprawnienia oraz doświadczenie. To pozwoli nam uniknąć ryzyka związanego z niskiej jakości materiałami, wadliwym produktem czy montażem oraz projektem.

Standardowa cena za założenie paneli fotowoltaicznych waha się między 15 tys. a 30 tys. zł – zależy to przede wszystkim od mocy, na która się zdecydujemy, liczby paneli oraz fachowców.

Co robić, kiedy zapalą się panele fotowoltaiczne?

Kiedy mamy już założone panele fotowoltaiczne, warto:

  • zakupić ubezpieczenie obejmujące ryzyko wystąpienia pożaru,
  • wyposażyć się w gaśnicę proszkową (musi zawierać co najmniej 4 kg proszku gaśniczego).

Co prawda panele są zazwyczaj montowane na dachu, więc ich ugaszenie może okazać się trudne, mimo to warto spróbować – dzięki temu możemy znacznie ograniczyć straty.

Podczas gaszenia pamiętajmy, żeby podjąć się go tylko wtedy, gdy pożar nie zdążył się jeszcze rozwinąć i w przypadku podjęcia się tego zachowajmy odległość ok. 1 m od ognia. Zawsze pierwszym co robimy po wykryciu pożaru, jest wyprowadzenie wszystkich osób przebywających w budynku oraz zadzwonienie po straż pożarną lub na numer alarmowy.

oprac. Teresa Karwacka

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oławie (gov.pl).

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:10