StoryEditorW stylu retro

Bombki z PRL-u warte nawet kilkaset złotych

PRL powrócił na salony w wielkim stylu! Dziś bombki sprzed lat to już nie szczyt kiczu, ale stylowy drobiazg z nutą vintage, który wspaniale zdobi bożonarodzeniowe drzewko. Ile są dziś warte choinkowe ozdoby z czasów PRL?

Jakie bombki były najpopularniejsze w PRL-u? 

Pokoleniom, które dorastały w Polsce z czasów PRL, oryginalnych choinkowych bombek nie trzeba przedstawiać. Jednak dzisiejsi 20- i 30-latkowie znają je już tylko z zakurzonych kartonów na strychu i zdjęć w charakterystycznych, pastelowych kolorach. Dlatego przypomnijmy sobie, jakie bombki królowały w latach PRL! 

image
FOTO:

Bombki świąteczne, którymi ozdabiano choinki do lat 80., najczęściej były szklane. Pochodziły sprzed epoki produkcji taśmowej, więc często były robione ręcznie, od etapu dmuchania szkła aż po dekoracje. Jednym z najbardziej klasycznych kształtów, który jest popularny do dziś, były wówczas sople, zazwyczaj występujące w wyrazistych kolorach. Równie kolorowe i równie modne były także bombki w kształcie szyszek. Uśmiech na twarzy budziły z kolei bombki muchomorki oraz bałwanki. Wiele osób kojarzy choinki z czasów PRL-u również z tak zwanymi “reflektorkami”, czyli bombkami z wgłębieniem, które faktycznie przypominały nieco reflektory. 

image
FOTO:

Ile są dziś warte bombki z PRL-u? 

Odkąd klimaty PRL-u powróciły do łask, amatorów na dekoracje i gadżety z tamtych czasów nie trzeba długo szukać. Również ozdoby choinkowe z lat PRL mają wielu amatorów, którzy są gotowi zapłacić za niektóre okazy niemałe pieniądze. Dla przykładu, w archiwum popularnego serwisu aukcyjnego można znaleźć ofertę bombki w kształcie marynarza, za którą nabywca zapłacił ponad 500 zł! 

image
FOTO:

Jak się okazuje, wśród kolekcjonerów szczególnie pożądane są bombki w kształcie postaci z bajek. Sympatyczni Bolek i Lolek, Jacek i Agatka czy bohaterowie “Przygód Gąski Balbinki” w formie dekoracji na choinkę mogą kosztować nawet od 200 do 500 zł, w zależności od stanu. 

image
FOTO:

Spore sumy fani bombek z PRL-u płacą także za tak zwane “kształtki”, czyli ozdoby w skomplikowanych kształtach. Na internetowych aukcjach jedna sztuka kosztuje średnio ok. 80 zł, a rekordowa cena, jaką udało się uzyskać, to 1500 zł za komplet sześciu sztuk. 

image
FOTO:

Jak czyścić stare bombki? 

Miłośnicy ozdób z dawnych lat, którzy nie mają doświadczenia w obchodzeniu się z nimi, mogą niestety łatwo popsuć bombkę. Stare figurki bardzo źle znoszą bowiem kontakt z wodą. Z tego powodu, jeśli znajdziemy na strychu lub w piwnicy karton z bombkami z babcinej choinki, pod żadnym pozorem nie wolno ich myć! Lepiej zastosować... metodę archeologiczną, czyli czyszczenie delikatnym pędzlem, np. takim jak do makijażu. Dzięki temu bezpiecznie odświeżymy ozdoby, usuwając z nich kurz, i będziemy mogli zawiesić je na bożonarodzeniowym drzewku, by znów mogły cieszyć oko i tworzyć tę wyjątkową, gwiazdkową atmosferę. 

image
FOTO:

 

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: pixabay, Narodowe Archiwum Cyfrowe

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 11:06