StoryEditorProste triki

Brudne rolety i żaluzje? Poznaj domowe sposoby na skuteczne czyszczenie!

20.07.2023., 10:00h
Są takie miejsca w domu, które czyścimy nieco rzadziej. Nie chodzi jedynie o okna, ale także o żaluzje i rolety. Do tych miejsc nie zaglądamy zbyt często, a szkoda. W zakamarkach przecież gromadzi się sporo kurzu!

Żaluzje i rolety chronią nas przed spojrzeniami sąsiadów i przypadkowych przechodniów. Dzięki nim możemy zachować więcej prywatności! Kolejną ich funkcją jest zaciemnianie pomieszczeń domowych – dzięki nim lepiej śpimy. Są niezbędne w czasie upałów, ponieważ chronią pokoje przez zbyt dużym nagrzaniem. Okna zasłaniane w ciągu dnia pomagają utrzymać znośną temperaturę w ciepłą letnią noc. Ponadto młodzi rodzice docenią walory posiadania rolet – stworzą przytulną atmosferę do drzemki najbardziej wymagającego malucha.

Jak umyć rolety i żaluzje?

Żaluzje i rolety brudzą się i kurzą dokładnie tak samo jak inne elementy pokoju, jednak te nieczystości nie są tak widoczne. Do czyszczenia przyda się:

  • odkurzacz ze szczotką,
  • miotełka do żaluzji,
  •  ściereczka z mikrofibry,
  • płyn do mycia naczyń,
  • myjka ciśnieniowa.

Czyszczenie żaluzji drewnianych i aluminiowych

Praca ta może być nieco żmudna, ponieważ żaluzje aluminiowe najlepiej czyścić ściereczką, na sucho. Te drewniane natomiast za pomocą środka przeznaczonego do drewna. Można użyć także tkaniny nasączonej wodą z płynem do  mycia drewna. Każdą żaluzję myjemy z osobna – na szczęście tego typu zabiegów nie musimy często powtarzać! Aby usunąć tłuszcz z żaluzji aluminiowych, przecieramy lamele ściereczką zwilżoną wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Zwieńczeniem będzie przemycie powierzchni wodą z octem.

Jak wyczyścić rolety zwijane?

Czy można prać rolety z wykonane z tkaniny? Zawsze sugerujemy się wskazówkami producenta, choć ci zazwyczaj proponują czyszczenie na sucho, aby uniknąć nieestetycznej deformacji materiału. Przyda się więc miękka sucha ściereczka i odkurzacz z końcówką ze szczotką, która skutecznie zbierze kurz. Zabrudzenia zmywamy delikatnie zwilżoną szmatką z mikrofibry. Zwijanie rolety można rozpocząć po całkowitym jej wyschnięciu.

image
Czyste okna!

Domowe sposoby na mycie okien bez smug!

Jak pucować rolety rzymskie?

Ten rodzaj rolet wymaga uważnego potraktowania – zwykle należy kierować się oznaczeniami producenta. Najczęściej nadają się one do prania w pralce (program delikatny, bez wirowania) lub do czyszczenia na mokro. W czasie suszenia warto rozłożyć je, by nie dopuścić do zagnieceń.

Rolety dzień-noc

Nie należy prać ich w pralce – prawidłową procedurą jest odkurzanie końcówką ze szczotką i przecieranie lekko zwilżoną ścierką bez detergentów.

Czyszczenie rolet zewnętrznych

Aby pozbyć się kurzu i pyłu, możemy użyć myjki ciśnieniowej pod niskim ciśnieniem lub gąbki czy ściereczki nasączonej wodą i płynem do mycia naczyń. Warto wypucować wszystkie zakamarki rolety, aby nagromadzony brud nie zepsuł mechanizmu działania.

Mycie żaluzji – sposób na skarpetę

Jednym z bardziej skutecznych trików jest założenie skarpetki na dłoń i czyszczenie każdej żaluzji z osobna! W ten sposób dotrzemy w najmniejsze zakamarki rolety.

image

Jak umyć rolety i żaluzje?

FOTO: Envato Elements

Jak czyścić żaluzje drewniane czy bambusowe z tłuszczu?

Sprawa jest prosta – myjemy je wilgotną ściereczką z dodatkiem płynu do naczyń lub płynu do mycia drewna, oczywiście po uprzednim odkurzeniu newralgicznych przestrzeni.

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Można je zeszczotkować i zastosować mieszankę proszku do prania, wody i płynu do mycia naczyń. Delikatnym ruchami usuwamy pleśń i inne nieprzyjemne nieczystości.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:13