StoryEditorPiękny dom

Drewno w łazience: tak czy nie?

29.12.2022., 12:00h

Drewno to piękny i naturalny materiał. Niestety, jest wyjątkowo wrażliwy na zmiany temperatury i wilgoć, dlatego wiele osób stroni od stosowania drewna w wystroju łazienki. Jednak przy odrobinie pracy i wysiłku włożonego w konserwację, można się nim cieszyć w każdym zakątku domu.

Największą zaletą drewnianych elementów w łazience jest ich niepodważalny walor estetyczny. Dębowe meble, podłogi i wykończenia zdobią pomieszczenia, do których jeszcze niedawno aranżowano jedynie płytki lub ewentualnie odpowiednią farbę i meble z wodoodpornego materiału. Najnowsze sposoby impregnacji drewna stwarzają większe pole do popisu i umożliwiają stworzenie przytulnego, ale zarazem eleganckiego wystroju w pomieszczeniach kąpielowych.

Jakie drewno do łazienki?

Do łazienek poleca się teak, merbau, badi, wenge, jatoba i cedr, ale także trwałe drewno dębowe, jesionowe, modrzewiowe, czy jaworowe. Niestety, sporym zagrożeniem jest wilgoć, która jest wysoka w tego typu miejscach, do tego para, woda, drażniące kosmetyki i detergenty.

Podłoga drewniana po pewnym czasie, może się odkształcać, zmieniać swoją fakturę, a także kolor. Na szczęście, w sklepach dostępne są specjalistyczne impregnaty: oleje i lakiery, które uchronią drewno przed dewastacją. Środki tego typu nie pozwolą wilgoci przedostać się do wnętrza drewna i dodatkowo zadziałają niczym bariera ochronna.

Lakier czy olej?

Lakierowanie nie zawsze jest trafnym zabiegiem. Podłogi mogą być wtedy zbyt śliskie. Zdarza się także, że woda nie ma jak odparować, a wilgoć dostaje się przez wąskie szczeliny i psuje drewno od wewnątrz. Tutaj warto wybrać lakiery dedykowane pomieszczeniom łazienkowym. Dobrze położony lakier zabezpieczy powierzchnię na wiele lat.

image
FOTO: Envato Elements

Są zwolennicy olejowania drewna. Naturalny olej nie tylko zabezpiecza wierzchnią warstwę drewna, lecz dostaje się do jego struktury. W pierwszym roku eksperci zalecają olejowanie nawet dwu- lub trzykrotne. W następnych latach raz na pół roku. To nieskomplikowany zabieg, bez cyklinowania. Oczywiście, płytki ceramiczne są łatwiejsze w obsłudze, wystarczy je umyć i gotowe, ale nie stworzą naturalnej aranżacji. Do tego wszystkiego drewno jest ciepłe i przyjemne w eksploatacji, prezentuje się pięknie i naturalnie. Olej daje także ciekawy i atrakcyjny, z punktu widzenia dekoratorskiego, matowy efekt wykończenia. Można za jego pomocą podkreślić piękno i usłojenie desek. Olejowanie sprawia, że para wodna w minimalnym stopniu wnika w drewno, a wilgoć szybko wydostaje się na zewnątrz.

Meble,wanna i blaty

Najlepsze meble łazienkowe to te wykonane z litego drewna, są najodporniejsze na działanie wilgoci. W tym przypadku dobre jest drewno dębowe zabezpieczone odpowiednim lakierem, ale także iroko lub teak – olejowane. Wszystkie otwory, krawędzie, szczeliny i załamania należy równie dokładnie pokryć warstwą zabezpieczającą. Nawet boki wanny można wykończyć drewnem. Do realizacji tego pomysłu nada się lakierowana płyta MDF, z fornirem z drewna. Oczywiście, całość musi być lakierowana.

image
WNĘTRZARSKIE TRENDY

Piękne doniczki, które ozdobią każdy dom. Przegląd najnowszych trendów

Wielu specjalistów podkreśla, że do wilgotnych pomieszczeń nadają się gatunki drzew egzotycznych, ponieważ są bardzo twarde i odporne na działanie wilgoci. Na przykład  merbau z Malezji, które jest na pewno trwalsze od dębu. Inne to lapacho z Ameryki Południowej, afrykańskie doussie, ale też teak (świetne do jachtów). Nasze rodzime drewno jak dąb, klon czy jawor wymaga troskliwej pielęgnacji.

 

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: dobrewnetrza.net

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:51