StoryEditorOzdoby świąteczne

Ekologiczne i naturalne dekoracje na Boże Narodzenie: z czego i jak je zrobić?

W Boże Narodzenie wielu z nas chce poczuć klimat świąt dzięki przepięknym dekoracjom. Nie wszyscy jednak chcą ulegać presji kupowania wciąż nowych ozdób. Na szczęście można zrobić je samemu, będąc przy tym ekologicznym. Z czego można zrobić naturalne ozdoby na Boże Narodzenie?

Ozdoby bożonarodzeniowe a ekologia: o czym trzeba pamiętać? 

Niestety, jedną z mniej przyjemnych stron Bożego Narodzenia jest komercjalizacja tych świąt, która próbuje zmusić nas do tego, byśmy każdego roku wymieniali niemal wszystkie świąteczne dekoracje, podążając za trendami. Ci, którzy chcą pogodzić ekologiczne podejście oraz miłość do świątecznych ozdób, mogą to zrobić, pamiętając o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim warto wybierać to, co już jest w obiegu. Dekoracje z drugiej ręki również mogą być piękne, a przy tym zapewne pozwolą nieco zaoszczędzić, no chyba, że w grę wchodzą bombki z czasów PRL-u, które mogą kosztować krocie. 

O zasadzie dawania drugiego życia warto myśleć również wtedy, gdy sami chcemy pozbyć się starych ozdób. Nim wyrzucisz je na śmietnik, spróbuj je sprzedać, oddać lub wyczarować z nich coś innego, np. świąteczny wieniec. Pamiętaj także, że choinkowe światełka, które przestały działać, zaliczają się do elektrośmieci. Ich miejsce nie jest w śmietniku, lecz w punkcie zbiórki tego typu odpadów. 

image
FOTO: Pixabay

Z czego zrobić naturalne dekoracje na Boże Narodzenie? 

Na szczęście dla wszystkich, którym los planety nie jest obojętny, od kilku sezonów dekoracje naturalne są w modzie. Jakie są ich największe zalety? Estetyczny wygląd, biodegradowalność oraz możliwość przygotowania ich samodzielnie z wykorzystaniem tanich półproduktów, z których część znajdziemy w domu i ogrodzie! 

Chcąc robić samodzielnie naturalne świąteczne dekoracje, warto zaopatrzyć się przede wszystkim w choinkowe gałązki - będą doskonałą bazą do wielu projektów. Można je połączyć z gałązkami drzew liściastych lub dodać szczyptę egzotyki, wybierając gałązki eukaliptusa. 

Iglasta baza skomponuje się świetnie z ekologicznymi dodatkami. Warto wykorzystać na przykład: 

 • orzechy, 
 • szyszki, 
 • żołędzie, 
 • korę z drzew, 
 • suszone owoce w plastrach: jabłka, pomarańcze, cytryny, 
 • mech, 
 • żurawinę, 
 • żywe poinsecje (gwiazdy betlejemskie), 
 • gwiazdki anyżu, 
 • laski cynamonu, 
 • goździki. 
image
FOTO: Pixabay

Ekologiczne dekoracje na Gwiazdkę 

Dysponując choć kilkoma spośród wymienionych naturalnych dekoracji, z pewnością wyczarujemy świąteczne stroiki, które urzekną każdego. Można je wykończyć jutowym lub bawełnianym sznurkiem i drewnianymi elementami. Warto sięgnąć też po kolorowe materiałowe wstążki - można ich używać wielokrotnie, więc także będą ekologicznym rozwiązaniem. 

image
FOTO: Pixabay

Maksymaliści, którzy chcieliby stworzyć przestrzenne dekoracje świąteczne w ekologicznym duchu, mogą rozważyć budowę domku z piernika bądź szopki z masy solnej. Z tych materiałów przygotujemy także figurki, które można powiesić na choince. 

image
FOTO: Pixabay

Jak zrobić naturalne ozdoby na Boże Narodzenie? 

W przygotowywaniu naturalnych ozdób na Boże Narodzenie ograniczać nas może tylko własna wyobraźnia lub zdolności manualne. Portale i blogi aż kipią od inspiracji! Warto zdecydować się na coś nietypowego, na przykład wieniec z orzechów włoskich czy lampiony z pomarańczy. Ten pierwszy zrobimy, przyklejając orzechy gorącym klejem do okrągłej bazy lub sklejając je ze sobą. Z kolei do przygotowania lampionów wystarczy naciąć pomarańczę, wydrążyć ją i wstawić do środka świeczkę typu podgrzewacz. Z resztek pomarańczowej skórki można wyciąć gwiazdki i wysuszyć je w piekarniku, a później powiesić na choince. Ekologiczne będą również np. bombki, samodzielnie uszyte z resztek materiałów.

image
FOTO: Pixabay

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:11