StoryEditorPIĘKNY OGRÓD

Jak odgrodzić się od sąsiada? TOP 6 najlepszych pomysłów

21.09.2022., 10:00h

Nawet jeżeli nasz sąsiad jest do rany przyłóż, to często chcemy się od niego odgrodzić, aby zapewnić sobie trochę swobody we własnym ogrodzie. Jak oddzielić się od sąsiedniej posesji, aby efekt był naprawdę zachwycający? Przedstawiamy najlepsze pomysły na zapewnienie sobie odrobiny prywatności!

Jak ogrodzić się od sąsiada? O tym musisz pamiętać!

Od sąsiedniej posesji może oddzielać nas zarówno płot, jak i bariera z żywych bądź sztucznych roślin. Nasze ogrodzenie musi być jednak wykonane z odpowiednich materiałów. Najczęściej decydujemy się na płot panelowy, kompozytowy czy murowany. Pamiętajmy jednak, aby postawić na pełne ogrodzenie, jeżeli zależy nam na prywatności. Chociaż ochrona przed wścibskim wzrokiem sąsiada może być naszym głównym celem, to nie możemy zapominać również o dwóch zasadach. Pierwszą z nich jest trwałość płotu. Druga dotyczy wysokości ogrodzenia – według prawa budowlanego nie może ona przekraczać 2,2 metra. Jeżeli chcemy przekroczyć tę wysokość, musimy zdobyć specjalne pozwolenie.

Rośliny – naturalna i piękna bariera

Roślinność to idealny pomysł na odgrodzenie się od sąsiada – zawsze wygląda zachwycająco. Dzięki niej nie tylko zwiększymy swoją prywatność, ale także będziemy mogli cieszyć się cieniem w upalne dni czy osłoną od wiatru mroźniejszą porą. Również niepasujący nam płot można zasłonić pnącymi roślinami. Trzeba jednak pamiętać, że o nasze naturalne bariery trzeba dbać. Wybierzmy więc tę roślinność, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia. 

image

Jak odgrodzić się od sąsiada? TOP 6 najlepszych pomysłów

FOTO: Pixabay
 Naturalne ogrodzenie może być wolnorosnące bądź stylizowane, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Jakie gatunki roślin posadzić, aby bariera wyglądała pięknie? Proponujemy kilka rozwiązań.

Żywopłot jednogatunkowy z roślin zimozielonych

Żywopłot z roślin jednogatunkowych stworzy zieloną i jednolitą ścianę. Jego zaleta to uniwersalność – będzie pasował do ogrodów każdego typu. Do niedawna największą popularnością cieszyły się żywopłoty z bukszpanu. Niestety, ze względu na plagę ciem bukszpanowych pielęgnacja tych krzewów stała się utrudniona. Z tego powodu do łask wracają żywopłoty z żywotników, czyli tui

image

Jak odgrodzić się od sąsiada? TOP 6 najlepszych pomysłów

FOTO: Pixabay
Innymi rozwiązaniami są cis pospolity oraz cis pośredni, choinka kanadyjska, jałowiec pospolity oraz jałowiec skalny i ligustr pospolity. Taka jednolita ściana z tych roślin będzie pięknym tłem dla ogrodu. Dodatkowo bariera ta jest szczelna i będzie zdobić nasze podwórze przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że będzie ona wymagała pielęgnacji przez cały rok, w tym częstego nawadniania.

Żywopłot z grabu bądź buka

Alternatywnym rozwiązaniem są drzewa oraz krzewy zrzucające liście. Ich cechą oczywiście nie jest całoroczność. Latem i jesienią jednak wyglądają bardzo atrakcyjnie. Z kolei zimą raczej rzadko przebywa się w ogrodzie, dlatego może warto rozważyć tę opcję. Z drugiej strony trzeba pamiętać o oczyszczaniu podłoża z zaschniętych, brązowych liści, które pod koniec jesieni spadają z drzew. Żywopłot z grabu jest jednak naprawdę piękny i tani. Dodatkowo łatwo go utrzymać. Innym rozwiązaniem jest efektowny żywopłot z buka. Te rozwiązania świetnie pasują do ogrodów utrzymanych w rustykalnym klimacie.

Żywopłot z roślin wielogatunkowych

Jako żywopłot może także posłużyć krzewiasto-drzewiasta kompozycja roślin o podobnych wymaganiach. Pomimo gęstszego sadzenia będzie ona wyglądać bardzo naturalnie. Do stworzenia takiego żywopłotu wykorzystujmy: jarzęby, dziką różę, głóg, forsycję, krzewuszkę, lilak pospolity, bez czarny, bez błękitny czy ognik szkarłatny

image

Jak odgrodzić się od sąsiada? TOP 6 najlepszych pomysłów

FOTO: Pixabay
Tego typu żywopłot będzie przyjazny dla ptaków oraz pszczół. Poza tym nie wymaga on częstego cięcia. Trzeba jednak pamiętać, że zajmuje on względnie dużo miejsca, a poszczególne gatunki mogą osiągać różną wysokość. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja, którą należy dobrać do określonych gatunków wchodzących w skład naszego żywopłotu.

Żywopłot z traw ozdobnych

Niekonwencjonalny pomysł na barierę to trawy ozdobne! Przy ich wyborze zwróćmy szczególną uwagę na wysokość oraz walory dekoracyjne. Najpiękniej będą prezentować się miskant chiński lub miskant olbrzymi. Trawy ozdobne na pewno będą oryginalnym elementem ogrodu. Dodatkowo można nastawić się na ekspresowy efekt – trawy zazwyczaj bardzo szybko rosną, ponadto stanowią ozdobę również zimą. Ważne jest także to, że trawy ozdobne nie zacieniają ogrodu. Największą wadą tego typu żywopłotu jest fakt, że przez część sezonu nie spełnia on swojej roli, ponieważ finalną wysokość osiąga dopiero w okresie kwitnienia.

Płoty – klasyczny sposób na odgrodzenie się od sąsiada

Ogrodzenie z drewna bądź kamienia jest z pewnością prostym i względnie szybkim sposobem na zachowanie prywatności. W przypadku roślin niestety musimy czekać, aż osiągną odpowiednią wysokość. Stawiając płot natomiast efekt jest widoczny od razu. Pamiętajmy, że również nasze ogrodzenie możemy ozdobić roślinnością! Przed postawieniem płotu upewnijmy się również co do stanu prawnego. Należy uzgodnić z sąsiadem wymianę ogrodzenia. Prawo zezwala na zamontowanie płotu przez jedną stronę bez zgody sąsiada, jeżeli ogrodzenie będzie przebiegać równo wzdłuż granicy działki. Ważna jest jednak także odległość bariery od on sąsiada – powinna ona wynosić minimum 4 metry.

Płot drewniany lub obicie z desek

Aby w bezpieczny i trwały sposób odgrodzić się od sąsiada, warto rozważyć postawienie tradycyjnego drewnianego płotu. Warto pamiętać, że stanowi on przeszkodę mechaniczną. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać warianty rustykalne bądź modernistyczne. Tego typu płoty czy obicia z desek najczęściej produkowane są z drewna sosnowego. Jest to tani wybór, jednak charakteryzujący się niewielką trwałością. Warto uważać zwłaszcza na warunki pogodowe – porywiste wiatry mogą powodować złamanie takiej konstrukcji.

Kamienny płot lub murek

Takie rozwiązanie jest nieco bardziej kosztowne niż drewniany płot. Murowane ogrodzenie jednak świetnie się prezentuje i potrafi przetrwać wiele lat. Poza tym tego typu bariera właściwie nie wymaga konserwacji. Pamiętajmy jednak, aby przy stawianiu kamiennego murku przestrzegać wszystkich przepisów, bowiem koszt jego demontażu może okazać się bardzo wysoki. Aby nie ryzykować wydatkami, sprawdźmy wszystko przed zakupem.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 04:12