StoryEditorInspiracje na Wielkanoc

Jak udekorować koszyczek na Wielkanoc i przystroić święconkę?

Wielka Sobota to dzień, w którym tradycyjnie udajemy się do kościołów lub wyznaczonych miejsc, by poświęcić pokarmy na Wielkanoc. Choć największe znaczenie w tym dniu mają kwestie religijne, wiele osób decyduje się pięknie przystroić swoje koszyczki ze święconką. Czego można użyć w tym celu?

Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? 

Koszyczek wielkanocny, podobnie jak bożonarodzeniowa choinka, to symbol świąt. Często błędnie sprowadza się go tylko do roli ozdoby, zapominając o tym, że każdy produkt ma swoje znaczenie symboliczne. W koszyczku wielkanocnym powinny się znaleźć: 

  • baranek (z masła, czekolady, cukru, ciasta) – symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa, 
  • jajka - symbolizują odradzające się życie, 
  • sól - symbolizuje czystość i prostotę, 
  • wędlina - symbolizuje dostatek i płodność, 
  • chleb – symbol ciała Jezusa. 

Jak powinien wyglądać wielkanocny koszyczek? 

Tradycyjny wielkanocny koszyczek powinien być wykonany z wikliny. Jego wygląd sprowadza się do prostoty: wystarczy biała serweta na dnie oraz dekoracje, sporządzone z zielonych gałązek bukszpanu albo borówki, które symbolizują radość i nadzieję na zmartwychwstanie. Ten minimalizm będzie absolutnie wystarczający, jednak co w sytuacji, gdy chcemy, by nasz koszyczek wyróżniał się wśród innych? Są na to proste sposoby.

image
FOTO: Envato Elements

Czego użyć do dekorowania święconki? 

Dodatkowymi dekoracjami w święconce mogą stać się niewielkie figurki, np. kurczaków, baranków czy zajęcy. To dobre rozwiązanie, jeżeli dysponujemy sporym koszyczkiem i zostaje w nim dużo wolnego miejsca. Jednak jeśli mamy mało przestrzeni a nie chcemy rezygnować z ozdób, można wybrać płaskie drewniane figurki, takie robione na szydełku lub wyciąć je samodzielnie z kartonu i np. przyczepić do wykałaczki.

image
FOTO: Envato Elements

Jak ekologicznie ozdobić koszyk na Wielkanoc? 

Wszystkie osoby, które nie są skłonne do kupowania wielkanocnych dekoracji, nie muszą rezygnować z ozdabiania koszyczka! Wystarczy zdecydować się na stroik, który będzie albo w stu procentach naturalny albo możliwy do wielokrotnego wykorzystania również przy innych okazjach. Możemy więc postawić na kompozycję z bazi, gałązek bukszpanu i kwitnącej forsycji lub innych kwiatów, czyli ozdobę, która będzie biodegradowalna. Jako dekoracja sprawdzą się także kolorowe ptasie piórka.

image
FOTO: Envato Elements

Inne rozwiązanie to postawienie na ozdobność tego, co znajdzie się w koszyczku, na przykład bajecznie kolorowe pisanki czy posypka na świątecznej babce. Do koszyczka można włożyć jajka owinięte serwetkami lub kolorowymi apaszkami – stworzymy ciekawą dekorację, która nie zaszkodzi środowisku. W skrajnym przypadku możemy zdecydować się na to, by... w ogóle nie dekorować koszyczka! Zamiast tego wybierzmy taki z wikliny pomalowanej w ciekawe kolory, który będzie przyciągał wzrok i pięknie skomponuje się z prostą, białą serwetą.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 13:15