Dom z wiejskim (inaczej rustykalnym) pazurem ma przypominać wiejską chatę w autentycznym klimacie. Zastosowane proste i klasyczne zabiegi aranżacyjne, dalekie od błyszczącej stylistyki „glamour”, która aż krzyczy nowością, przywodzą na myśl dawne lata. Te dekoracje są jakby z innej epoki, dawnych lat, nieco postarzałe i pamietające inne czasy. Szlachetne surowce i solidne wykonanie sprawiło, że posłużą jeszcze przez wiele lat. Kolorystyka dominująca to biel, beże, brązy. Z tkanin króluje len, bawełna, wełna – byle naturalne.
Wnętrza w stylu wiejskim – przede wszystkim drewno
Dom rustykalny aż kipi od drewna. Jest nim przepełniony, najlepiej jeśli meble i podłogi są zrobione z naturalnego surowca. Jeszcze lepiej, jeśli widać na nim niedoskonałości, słoje, pęknięcia. Drewno może być także bielone, wtedy pomieszczenia warto urozmaicić dodatkami w nieco żywszych tonacjach – pięknie i w nurcie będą prezentowały się ludowe elementy dekoracyjne – kolorowe wazoniki, poduszki ze wzorem łowickim, ręcznie malowane misy. Styl wiejski jest pełen dodatków pochodzących z rzemiosła tradycyjnego w postaci ceramiki, akcesoriów kuchennych czy tkanin.
Cechy typowe dla stylu wiejskiego:
- proste formy, masywne,
- meble z drewna z rysami, nierównym wybarwieniem, najlepiej stare, jeśli nowe to stylizowane,
- naturalne materiały z bawełnianych i lnianych płócien,
- ozdoby z ręcznie wykonanych koronek,
- ludowe hafty,
- wzory roślinne a kafelkach, tkaninach, a nawet meblach
- bukiety polnych kwiatów czy pęki suszonych ziół.
- zazdrostki w oknie,
- kolorowe okiennice,
- lambrekin na łóżku,
- makramy, obrusy z koronką,
- ażurowe serwety,
- dodatki z wikliny bądź rattanu,
- ludowe wzory,
- belki stropowe przy suficie,
- kominek z otwartym paleniskiem,
- stary piec kaflowy.
Kuchnia w stylu wiejskim
To serce domu. Główną rolę grają klasyczne, stare, drewniane meble lub stylizowane na takie. Drewniane podłogi, białe ściany, wielość poukładanych na blatach przedmiotów i poodkrywane szafki. Jak najdalej od minimalizmu i sterylności. Elementy dekoracyjne to dzbanki gliniane, fajansowa zastawa, bukiet suszonych ziół, a świeże w doniczkach, drewniane misy i sztućce, w oknach zazdrostki. Co jeszcze? Obrusy z motywami roślinnymi, które ożywiają wnętrze.
Sypialnia w stylu wiejskim
Tutaj prostota wybija się na plan pierwszy. Centrum stanowi stare, duże masywne łóżko z drewna z lnianą pościelą, najlepiej białą lub z motywami kwiatowymi. Do tego klasyczna solidna komoda na bieliznę. Całość niech będzie utrzymana w barwach ziemi, beżach, naturalnych zieleniach i bieli. Wszędzie rośliny w ceramicznych osłonkach. Tkane dywany, koronkowe i szydełkowe ozdoby to szczyt ekstrawagancji. Na podłodze – oczywiście drewniana deska w naturalnym odcieniu bądź bejcowana na biało.
Salon w stylu wiejskim
Aby stworzyć taki klimat, należy zastanowić się nad sofą – miękka wygodna, ale obita naturalną tkaniną w kolorze beżu. Do tego może rattanowy lub wiklinowy fotel z poduchami? Drewniany stolik lub stara skrzynia, a na środku obowiązkowo bukiet polnych kwiatów w kolorowym wazoniku. Stary kredens i meble z naturalnego drewna to kolejne niezbędne elementy wyposażenia. Koronkowe serwetki, dywaniki, klasyczne firanki – dopełnią całości.
Dom w stylu wiejskim
Myśląc o stylu wiejskim, widzimy wiejskie chaty, ale nie tylko. Coraz więcej nowych domów może pochwalić się taką aranżacją. Tego typu wystrój zachęca do zwolnienia tempa i skłonienia się w stronę natury. Celebracja życia, niespieszne spędzanie czasu, serdeczność i autentyczność to wartości, które wiążą się z tym stylem.
Angelika Drygas
Fot. envato elements