StoryEditorZadbaj o AGD!

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Czysta pralka to nie tylko świeże, pachnące pranie, ale także jej dłuższa żywotność. Regularne czyszczenie wewnętrznych elementów pralki jest konieczne, żeby zapobiegać awariom. Istnieje wiele domowych sposobów, które w szybki i łatwy sposób pomogą utrzymać pralkę w czystości.

Jak często powinno się czyścić pralkę?

Powierzchnie, które są najbardziej narażone na brud powinniśmy myć co najmniej raz w miesiącu. Drzwiczki od wewnętrznej strony powinniśmy przecierać z pary wodnej po każdym użyciu pralki – zapobiega to tworzeniu się środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii i grzybów. Najrzadziej można czyścić wąż odpływowy. Ten zabieg wystarczy powtarzać raz na pół roku. Ważne jest to, aby nie czekać, aż nasza pralka zacznie brzydko pachnieć, tylko regularnie dbać o jej czystość. 

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Najpopularniejszym domowym sposobem na czyszczenie pralki jest użycie octu. Wystarczy wlać szklankę octu do pojemnika na proszek i włączyć pustą pralkę na 90 stopni, najlepiej na jak najdłuższy program. Mogłoby się wydawać, że przez ocet nasza pralka będzie nieprzyjemnie pachnieć, ale wystarczy dodać do octu kilka kropli olejku eterycznego w naszym ulubionym zapachu, by tego uniknąć. 

Jeśli potrzebujemy porządnie pozbyć się kamienia, można połączyć ocet i sodę oczyszczoną w proporcji 1:1 i umieścić mieszankę w miejscu na detergent. Również w tym przypadku powinniśmy włączyć pranie w wysokiej temperaturze. Pasty z sody i octu można użyć do czyszczenia pralki ręcznie, a nawet zostawić ją na kilka minut, aby pozbyć się najbardziej uporczywych plam. 

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym to bezpieczna opcja dla osób, które nie są przekonane do octu przez obawy o nieprzyjemny zapach. Wystarczy 1/3 szklanki kwasku wsypać do bębna i włączyć pranie na 90 stopni, a nasza pralka będzie czysta i ładnie pachnąca. 

image
FOTO: Envato Elements

Czy można czyścić pralkę środkami do zmywania?

Możliwe jest również wyczyszczenie pralki tabletkami do zmywarki. Wystarczy dwie tabletki wrzucić do bębna i ustawić program na 90 stopni. Regularne stosowanie tego sposobu pozwoli utrzymać czystość pralki i zniweluje brzydki zapach wydobywający się z bębna. 

Jak dbać o czystość innych części pralki?

Uszczelkę wystarczy umyć ręcznie. Jeśli robimy to regularnie, w zupełności wystarczy zwilżona ściereczka i płyn do mycia naczyń. Jeśli jednak zwlekaliśmy z wyczyszczeniem gumowej uszczelki, idealnie sprawdzi się wcześniej wspomniana pasta z sody oczyszczonej i octu. 

Filtr trzeba czyścić w gorącej wodzie, najlepiej z dodatkiem octu. Jest to bardzo ważne, ponieważ to zanieczyszczenia filtra są największym zagrożeniem dla naszej pralki. Do czyszczenia można wykorzystać płyn do mycia naczyń i starą szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. 

Dozownik detergentów można czyścić podobnie do filtra. Wystarczy wyjąć go z pralki i umyć szczoteczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W razie potrzeby można wcześniej odmoczyć dozownik w ciepłej wodzie, co pozwoli na łatwiejsze pozbycie się trudniejszych plam.

Drzwiczki pralki warto przecierać po każdym praniu, żeby w miarę możliwości były suche. Gdy decydujemy się na gruntowne czyszczenie urządzenia, możemy przetrzeć drzwiczki płynem do mycia szyb.

 

Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:53