Po pierwsze, aranżacja ściany z telewizorem w salonie powinna być spójna ze stylistyką całego wnętrza. Nie chodzi o to, aby jej nie wyróżniać, ale o to, by pozostawała w podobnym klimacie aranżacyjnym. Dla jednych będzie to wyzwanie, by tak udekorować tę sferę, aby przykuwała spojrzenia, inni będą dążyli do jej wtopienia się w całą przestrzeń. Po drugie, wybieramy sposób ekspozycji telewizora – ma wisieć czy stać na szafce? Tutaj kłania się sprawa kabli, a właściwie ich ukrycia, by nie szpeciły i nie zaburzały odbioru całości.
Zabudowa ściany – jak zaaranżować ścianę za telewizorem w salonie?
Niezwykle modne są zabudowy meblowe na całej ścianie – najczęściej otwarte półki, na których można ustawić książki, płyty, kwiaty i pamiątki. W tego typu aranżacji telewizor może zarówno wisieć, jak i stać na szafce RTV, którą można tak zaprojektować, aby miała pojemne zamykane szuflady, np. na dokumenty czy sprzęt.
Szafka i wyjątkowe tło
Najczęściej, w salonie telewizor stoi na szafce RTV (stojącej lub podwieszanej) lub wisi nad nią. Osoby, które lubią częste przemeblowania wybiorą model na kółkach. Warto zaplanować interesujące tło – ciekawy kolor ściany (oczywiście, pasujący do reszty wystroju) – żółty, niebieski, zielony. Atrakcyjnie wyglądają także panele drewniane (ocieplą wnętrze) lub farba imitująca beton czy beton architektoniczny, który nada nieco industrialnego charakteru. Oryginalnym rozwiązaniem są także półki lub podwieszane kwietniki.
Telewizor na ścianie z tapetą
Idealnym pomysłem jest zastosowanie tapety tylko na ścianie z telewizorem właśnie. Można pokusić się o ciekawy kolor i wzór, ale należy uważać, by nie był zbyt krzykliwy czy skomplikowany, bo może wprowadzać chaos i brak możliwości skupienia się na obrazie z odbiornika telewizyjnego. Najlepiej zastosować tapetę z minimalistycznym wzorem i delikatnym kolorem.
Telewizor na ścianie z cegłą
Wciąż modna jest cegła – na pewno wyróżni każdy telewizyjny kącik. Czerwona lub biała, najważniejsze, aby wykorzystać naturalny materiał i nie aranżować za pomocą sztucznie wyglądających wyrobów cegłopodobnych.
Na ścianie telewizyjnej można tak naprawdę zastosować rozmaite faktury, jak:
- panel drewniany,
- listwy z drewna,
- naturalną lub bieloną cegłę,
- drewnianą okładzinę ścienną.
Uwaga! Ścianę telewizyjną możemy zaaranżować na wiele sposobów. Warto jednak pamiętać, aby dekoracja nie była zbyt męcząca dla oczu i nie utrudniała oglądania telewizji. Zapomnijmy o jaskrawych kolorach i pstrokatych tapetach. W tym przypadku ważna jest dekoracja stonowana i minimalistyczna.
Szafki RTV – jak zaaranżować ścianę za telewizorem w salonie?
Na rynku dostępne są szafki z rozmaitych materiałów: metalowe, drewniane, z płyty w całej palecie barw. Pamiętajmy, że powinna być odpowiednio szeroka, by pomieścić sprzęt. Dobrym wyborem będzie wariant szerszy od przekątnej ekranu telewizora o minimum 7-10 cm. Szafka może mieś dodatkowe półki i szuflady, stając się funkcjonalnym miejscem do przechowywania. Zawsze powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów.
Ten mebel nie może być za wysoki, optymalnie na 50-60 cm. Wszystko po to, aby zadbać o wzrok. Najlepiej, żeby telewizor był na wysokości środka lub poniżej linii oczu. Oprócz tradycyjnych szafek RTV, dostępne są także gotowe panele ścienne i meblościanki tworzące zabudowę. W obrębie samych szafek możemy wybierać z wielu oryginalnych opcji, np. szafki zasuwane – telewizor jest chowany i eksponowany w razie potrzeby.
Angelika Drygas
fot. envato elements