StoryEditorSYMBOLIKA KWIATÓW I ZASADY ICH WRĘCZANIA

Kolor ma znaczenie! Jakie kwiaty można podarować na walentynki? W jaki sposób wręczać bukiety?

09.02.2024., 08:00h
Nie zawsze zwracamy na to szczególną uwagę, ale gatunek rośliny i kolor jej kwiatów mają spore znaczenie. Ta symbolika jest znana od dawna i wiąże się ze starą tradycją bądź wierzeniami. Szczególnie warto zagłębić się w ten temat z okazji zbliżających się walentynek. Święto zakochanych to także okazja, aby nabyć umiejętności we wręczaniu bukietów.

Symbolika kwiatów – które najlepiej sprawdzą się na walentynki?

Kolory wręczanych kwiatów mogą być różnorodne. Każdy z nich ma jednak swoją symbolikę, która może zmieniać się, w zależności od tego, jaki gatunek rośliny wybraliśmy. Istnieją także ogólne zasady. Według nich ta kwestia wygląda następująco:

  • Czerwień to barwa zakochanych, oznaczająca wielką miłość, namiętność i romantyczność.
  • Kolor różowy pozwala wyrazić podziw wobec drugiej osoby, a także szacunek, jakim ją darzymy.
  • Fiolet oznacza elegancję oraz bogactwo. W niektórych sytuacjach może jednak symbolizować smutek i melancholię.
  • Barwa pomarańczowa to symbol optymizmu, radości i ciepła. Jest pełna pozytywnej energii.
  • Żółte kwiaty oznaczają sympatię i przyjaźń. Pamiętajmy jednak, że jasnożółty kolor to symbol zawiści i zdrady.
  • Zieleń to częsty wyraz tęsknoty.
  • Kolor biały najczęściej jest wykorzystywany w bukietach i dekoracjach ślubnych. Nic dziwnego – symbolizuje on czystość, niewinność i dziewictwo.

Warto zwrócić uwagę na symbolikę, jaką niosą ze sobą poszczególne gatunki kwiatów. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie róże. Nasza intencja powinna pokrywać się z kolorem ich płatków. Białe będą wyrażały dozgonną wierność i szacunek. Czerwone z kolei są pełne namiętności. Herbaciane róże pomogą nam zdobyć ukochaną osobę na początku znajomości bądź sprawdzą się dla przyjaciółki. Unikajmy natomiast żółtych róż – oznaczają zazdrość i fałsz.

Na walentynki mogą sprawdzić się też goździki, które są symbolem wdzięczności. Najczęściej wręcza się je matce, bowiem wyrażają szczególną miłość do niej. Niektórzy polecają ofiarowywanie bukietów ze storczykami. Orchidee kojarzą się z pięknem, bogactwem, ale pomogą również okazać przywiązanie. Tulipany będą z kolei wskazywać na pobudzenie do życia. Mogą też symbolizować nadzieję, nowy początek, szczęście.

Nie zawsze na walentynki polecane są lilie. Chociaż kojarzą się zwłaszcza ze świętami kościelnymi czy cmentarzami, to mają wiele znaczeń. Białe lilie można ofiarować osobie, z którą jest się w długotrwałym związku. To też symbol szczerych intencji i skromności. Jaskrawoczerwone kwiaty będą wyrazem pasji i namiętności. Różowe warto natomiast podarować z okazji różnych sukcesów na polu zawodowym czy podczas kształcenia się. Absolutnie nie warto ofiarowywać ukochanej osobie wrzosów, które często kojarzą się z nieszczęściem. Podobnie będzie z chryzantemami, które wykorzystuje się przede wszystkim jako dekorację grobów.

Jak wręczać kwiaty, aby uniknąć wpadki? Najważniejsze zasady

Kwiaty zawsze dajemy ukochanej osobie zwrócone łodygami do dołu. Największą wpadką będzie podarowanie bukietu „do góry nogami”. Kolejna ważna zasada mówi o tym, aby pozbyć się papieru ochronnego czy jakiegokolwiek opakowania, w które kwiaty zostały owinięte w kwiaciarni. Wyjątkiem jest ozdobna folia. Jeżeli stanowi ona element bukietu i jest dekoracyjna, można ją zostawić. Żadnych prezentów nie wręcza się w progu – dotyczy to również kwiatów. Najpierw należy się również przywitać z ukochaną. Bukiet podajemy prawą ręką. Jeżeli para chce złożyć kwiaty na ręce gospodyni domu, to wykonanie tego zadania będzie należało do mężczyzny.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 21:02