StoryEditorPIĘKNY OGRÓD PEŁEN KWIATÓW

Jak skomponować piękne kwiatowe kompozycje w donicach?

22.04.2024., 11:00h
Kompozycje w donicach są niezwykle modne. Można je zaaranżować na balkonach czy tarasach, aby cieszyć się kolorowymi i pachnącymi kwiatami przez cały sezon. Jakie wybrać donice do tego celu?

Pojemniki do kwiatowych kompozycji 

Najpopularniejsze od kilku sezonów są doniczki z odzysku. Do celów ogrodniczych możemy przeznaczyć na przykład stare garnki, kotły czy beczki. Nie tylko damy dzięki temu przedmiotom drugie życie, ograniczając produkcję śmieci, ale także w oryginalny sposób zaaranżujemy ogród. Wybierając donice, powinniśmy postawić na te lekkie. Na dno wystarczy wysypać drenaż z keramzytu. Dzięki temu pojemniki wypełnione ziemią i roślinami będzie znacznie łatwiej przestawiać w różne miejsca ogrodu czy balkonu lub tarasu.

image
Kwiatowe kompozycje w donicach: jak je przygotować i pielęgnować?
FOTO: Envato Elements

Doniczki czy różnorodne pojemniki możemy ustawić właściwie w każdym wolnym miejscu ogrodu – na chodnikach, schodkach, oknach, przy froncie domu czy w pobliżu altan. Warto także uatrakcyjnić okolice wypoczynkowe – tam gdzie ławki czy leżaki. Kolorowe kwiaty w doniczkach wprowadzą dodatkowe barwy. Gdy rośliny na rabatach zwiędną, nasze kompozycje pojemnikowe będą nadal cieszyć pięknymi kwiatami.

Jakie rośliny do kwiatowych kompozycji wybrać?

Komponując ogrody pojemnikowe, weźmy pod uwagę przede wszystkim polskie warunki atmosferyczne. Dobrze sprawdzą się w naszym klimacie zwłaszcza małe krzewy, do których zaliczyć można:

 • berberysy;
 • tawuły japońskie;
 • bukszpany;
 • ostrokrzewy;
 • wrzosy;
 • wrzośce;
 • lawendy;
 • kocimiętki;
 • jeżówki;
 • hosty.

Z takimi krzewami można tworzyć różnorodne wariacje kompozycyjne – na przykład poprzez formownie roślin. Spróbujmy wykonać bukszpanowe bądź cisowe kule. Innym rozwiązaniem będzie zasadzenie traw czy turzyc. Wypełnienie stanowić mogą natomiast konwalnik albo ostnica. Inne propozycje roślin do ogrodów pojemnikowych to:

 • żurawki;
 • paprocie;
 • funkie;
 • róże;
 • hortensje;
 • driakwie.
image
Kwiatowe kompozycje w donicach: jak je przygotować i pielęgnować?
FOTO: Envato Elements

Kwiaty w donicach dobierajmy do pory roku. Jesienią postawmy na ciemierniki, bluszcze i wrzosy. Można wypróbować także kompozycji ze szczepionymi roślinami iglastymi – cyprysikami i karłowymi jałowcami.

Zasady obsadzania donic

Podstawowa zasada dotycząca komponowania ogrodów w pojemnikach dotyczy wyboru rośliny centralnej. Powinna ona być wyższa i wyraźnie wyróżniać się od innych elementów kompozycji. Pod nią można umieścić kwitnące byliny. Wypełniaczami mogą być rośliny z kolorowymi lub gęstymi liśćmi. Całość próbujmy dobrać na zasadzie kontrastu albo wręcz przeciwnie – stwórzmy wszystko w jednej tonacji kolorystycznej. W tym drugim przypadku warto jednak postawić na różnorodne gatunki. Wierzchnią warstwę ziemi w donicy możemy zamaskować mchem, porostami lub mieloną korą, co da bardzo estetyczny efekt.

image
Kwiatowe kompozycje w donicach: jak je przygotować i pielęgnować?
FOTO: Envato Elements

Powinniśmy także stosować się do innych, praktycznych wskazówek. Przede wszystkim dobierzmy taki rozmiar donicy, w którym bez problemu zmieści się wszystko, co ma w niej rosnąć. Pamiętajmy także o otworach w pojemniku, gdyż dzięki temu nadmiar wody będzie spokojnie odpływać. Ziemia powinna być żyzna, ale niezbyt lekka. Nie stawiajmy jednak na sam torf, gdyż ten zbyt szybko wysycha. Warto dodać do podłoża kompost, który nie tylko użyźni całość, ale także będzie zatrzymywał wodę. W zależności od wybranych gatunków, musimy także dobrać odpowiednie stanowisko – słoneczne bądź cieniste.

Zasady pielęgnacji kwiatów w donicach

image
Kwiatowe kompozycje w donicach: jak je przygotować i pielęgnować?
FOTO: Envato Elements

W przypadku ogrodów pojemnikowych musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, przy czym woda powinna dotrzeć aż do dna donicy. Nawadniamy rośliny wówczas, gdy gleba lekko wyschnie. Podczas uciążliwych upałów warto dostarczać wodę zarówno rano, jak i wieczorem. Systematycznie usuwajmy przekwitłe bądź uschnięte kwiaty i liście. Nie tylko zadbamy dzięki temu o estetykę, ale także zapewnimy stałe kwitnięcie roślin. Jeżeli chcemy stosować nawóz, to tylko ten uniwersalny, bowiem będzie trudno dobrać odpowiedni produkt dla wszystkich gatunków roślin. Po sezonie rośliny warto wkopać na zimę do ogrodu, jeżeli nie przeżyją one okresu jesienno-zimowego w pojemnikach. Donice czyścimy i chowamy w suchym miejscu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 17:00