StoryEditorDomowe sposoby

Poznaj szybki i skuteczny sposób na wyczyszczenie przypalonych garnków!

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by przypalić ulubiony garnek. Jednak jak się okazuje, przy niewielkim nakładzie sił i środków można przywrócić naczynie do poprzedniego stanu. Jak to zrobić i czego unikać?

Czy ocet i soda wyczyszczą zabrudzony garnek? 

O połączeniu octu i sody mówi się, że w kuchni czyni cuda – i nie chodzi tu oczywiście o smak. To połączenie chemiczne tworzy substancję zwaną octanem sodu, który faktycznie ma dobre właściwości czyszczące, ale nie jest sposobem na każde zabrudzenie. I choć zastosowanie sody i octu na przypalony garnek da efekty, proces ten będzie trwał kilka godzin i wymagał od nas więcej zaangażowania, niż przy wykorzystaniu innych metod. 

Jak skutecznie wyczyścić przypalony garnek? 

Okazuje się, że do czyszczenia zabrudzonego spalenizną garnka lepiej wykorzystać tylko sodę lub tylko ocet niż połączenie tych dwóch składników. Takie rozwiązanie będzie szybsze i skuteczniejsze. 

Aby wyczyścić przypalony garnek za pomocą sody, wsyp ją do spalonego garnka, zalej gorącą wodą i dodaj trochę płynu do naczyń. Odstaw na 15 minut i po tym czasie umyj. Jeśli ta metoda nie pomoże, zagotuj w przypalonym naczyniu wodę i wsyp do niej pół szklanki sody. Pozostaw na całą noc. 

Z kolei czyszczenie garnków octem polega na tym, że umieszczamy w nich kilka szklanek wody i tyle samo łyżek octu (np. 5 szklanek wody i 5 łyżek octu). Podgrzewamy i odstawiamy do wystygnięcia. Taka mikstura świetnie sprawdzi się w przypadku garnków ze stali nierdzewnej. 

Czy cytryną można usunąć spaleniznę? 

Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się śladów po przypaleniu z garnka jest użycie cytryny lub kwasku cytrynowego. Przy okazji odświeżą one i nabłyszczą nasze naczynie. Aby usunąć spaleniznę, cytrynę pokrój na małe kawałki i umieść w zabrudzonym garnku. Zalej wodą tak, by zakryć owoce i gotuj przez ok. 30 minut. Co jakiś czas drewnianą łyżką lub szpatułką podważaj spaleniznę. Po upływie pół godziny wylej wodę z cytryną i usuń resztki zabrudzeń - to powinno być już łatwe. 

Z kolei jeśli chcesz wykorzystać kwasek cytrynowy, obsyp nim dno i ścianki garnka. Po kilku minutach zalej gorącą wodą i zagotuj na kilka minut. Gdy woda ostygnie wylej ją i usuń resztki spalenizny. 

Nietypowe domowe sposoby na wyczyszczenie spalonego garnka 

Soda, ocet i cytryna to produkty, które większość z nas ma na co dzień w domu. Są jednak metody czyszczenia spalonych garnków, które wymagają nieco mniej typowych rozwiązań. Wśród nich na przykład... czyszczenie coca colą! Taki napój zadziała na spaleniznę podobnie jak cytryna, bo choć w smaku jest słodki, w składzie chemicznym ma kwasy. Aby usunąć ślady przypalenia, wlej colę do garnka i pozostaw na godzinę. Następnie przetrzyj gąbką - brzydkie ślady powinny dać się usunąć. 

Innym nieco mniej typowym, choć również znanym już gospodyniom domowym sposobem jest wykorzystanie tabletek do zmywarki do czyszczenia przypalonych garnków. Wystarczy ułożyć ich kilka w naczyniu, zalać ciepłą wodą i zostawić na noc. Rano zwyczajnie umyj garnek. W podobny sposób do usunięcia spalenizny możesz wykorzystać również proszek do prania, jednak ta metoda nie nadaje się do czyszczenia naczyń emaliowanych i aluminiowych. 

Czy każda metoda nadaje się do czyszczenia wszystkich garnków? 

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama garnków, od ceramicznych po żeliwne i ze stali nierdzewnej. Ze względu na to, że każdy z tych materiałów ma nieco inne wymagania względem czyszczenia, nie wszystkie metody można bezpiecznie stosować na wszystkich naczyniach. Dla przykładu, garnków aluminiowych lepiej nie czyścić sodą i nie szorować gąbką. Z kolei przy naczyniach emaliowanych trzeba unikać octu i coli. Najmniej wymagające są garnki ze stali nierdzewnej, w ich przypadku nie powinno dojść do uszkodzeń po zastosowaniu żadnego z zaproponowanych sposobów. Jednak dla pewności przed przystąpieniem do czyszczenia warto sprawdzić, czy nasz garnek dobrze zniesie konkretne połączenie składników. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 12:39