StoryEditorOgród i design

Prysznice i ściany wodne w ogrodzie. Inspiracje i wykonanie [ZDJĘCIA]

11.08.2022., 15:53h

Prysznice solarne, instalacje wodne, kaskady to niezwykle atrakcyjny motyw architektury ogrodowej. Obecnie dostępnych jest całe mnóstwo nietuzinkowych opcji na stworzenie przyjemnego kącika wodnego. Jaki prysznic ogrodowy wybrać?

Woda w ogrodzie to pomysł stary jak świat. Niegdyś pojawiała się głównie w postaci oczek wodnych, strumyków z kamieniami, minifontann. Nowe technologie i innowacyjne materiały sprawiły, że właściciele ogrodów mogą przebierać w możliwościach. Rynek podsuwa śmiałe i designerskie rozwiązania.

Prysznic w ogrodzie – jaki wybrać?

Dziś już niemal każdy, kto rzecz jasna dysponuje wolnym miejscem w ogrodzie, może zainstalować prysznic. Prognozowane globalne ocieplenie i mniejsza ilość opadów mogą skłonić do tego typu działań. Warto więc wykorzystać energię słońca do podgrzewania wody i w upalne dni raczyć się przyjemnym orzeźwieniem.

Prysznic solarny – ekologiczny i ekonomiczny

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż prysznica solarnego, w którym woda jest magazynowana i podgrzewana promieniami słonecznymi. Do wyboru pozostają modele z niezależnym zbiornikiem o płaskim kształcie, w którym woda szybko się nagrzewa. Tanie i ekonomiczne warianty przeznaczone na kemping i do polowych warunków posiadają… worek na wodę. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Kolejną opcją są prysznice solarne wykorzystujące wąż ogrodowy i dodatkowy zbiornik. Ich ceny oscylują w granicach kilkuset złotych. Zimna woda z węża miesza się w nich z tą podgrzaną przez słońce. Taki prysznic przydaje się w ogrodach z basenem, czy sauną – aby zachować higienę i dopełnić całego rytuału, móc wejść czystym do niecki lub ochłodzić się po parówce w saunie. Prysznic solarny nie tylko może być perełką designu, ale także przykładem zachowania proekologicznego.

image

Prysznic Kobra występuje w wielu kolorach 

FOTO: Mat. Prasowe

Te nieco droższe modele posłużą na lata i staną się ozdobą ogrodu. Wykonane są z trwałych materiałów, np. z aluminium. Posiadają duże kwadratowe deszczownice odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Podesty z powłoką antypoślizgową lub drewniane gwarantują przyjemny przebieg prysznicowego rytuału.

W krajach, gdzie wysokie temperatury utrzymują się przez większą część roku, wiele osób decyduje się na budowę kabiny prysznicowej w pięknej naturalnej aranżacji z drewna i kamienia.

Ściany wodne w ogrodzie – nowoczesne dekoracje

Niebanalną propozycją są także ściany wodne montowane na ceglanych murach, kamiennych ogrodzeniach. Niezwykle designerskie są te modele wolnostojące, będące swoistym parawanem. Stanowią przepiękną oprawę z zielonym naturalnym wypełnieniem (roślinnością ogrodu) z wodą w tle. Te instalacje to prawdziwa uczta dla wzroku.

image

Gotowe formy, ale jakże gustowne

FOTO: Www.restorationhardware.com
image

Piękna propozycja na dekorację wodną w ogrodzie

FOTO: Architizer.com

W portfolio rozmaitych producentów, znajdziemy ciekawe modele. Kaskady wodne montowane w ścianie budynku. W tym przypadku woda uchodzi z jakiegoś elementu ozdobnego. Mogą to być kamienne stopnie, estetyczne stalowe elementy, a nawet rzeźby. Kolejną  wersją ściany wodnej jest konstrukcja wolnostojąca i tutaj pole do popisu mają prawdziwi designerzy. Najczęściej są to imponujące sześciany lub walce wykonane ze szkła, stali nierdzewnej lub kamienia. Można je z łatwością demontować i przenosić z miejsca na miejsce.  

image

Czyste piękno w ogrodzie

FOTO: Landformconsultants.co.uk

 

image

Nowoczesny design i kunszt

FOTO: Pinterest.com

 

image

Nowoczesny design i kunszt

FOTO: Pinterest.com

 

image

Nowoczesna ściana wodna

FOTO: Www.life4garden.plsklepfontanny-ogrodwefontanna-ogrodowa-fountain
pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2022 18:53