StoryEditorOzdób dom na święta

Stroiki świąteczne - 8 inspiracji

Dekorowanie domu to nieodłączna część przygotowań do Bożego Narodzenia. Wystarczą drobiazgi, by wprowadzić gwiazdkową atmosferę jeszcze zanim ubierzemy choinkę i położymy pod nią prezenty! Jaki stroik świąteczny wybrać i jak zrobić go samemu?

Jakie elementy wybrać do świątecznego stroika? 

W sklepach aż roi się od świątecznych dekoracji w różnych stylach, z których można z łatwością przygotować stroiki. Możemy zdecydować się na przykład na zakup i samodzielne zbudowanie całego świątecznego miasteczka z małymi domkami i figurkami – przygotowanie takiej ozdoby ucieszy zwłaszcza dzieci.

image

Świąteczna wioska z pewnością zachwyci dzieci.

FOTO: Envato Elements

Do świątecznego stroika możemy wybrać także tradycyjne gwiazdkowe ozdoby, takie jak bombki, i wykorzystać je w nieco mniej typowy sposób. Niewielkie bombki wyglądają ciekawie, przyklejone gorącym klejem do stelaża np. w kształcie choinki lub wieńca. To także dobry sposób, by zrobić ozdobę zero waste, wykorzystując stare choinkowe dekoracje. 

image

Przygotowanie stroika to okazja do zużycia starych bombek.

FOTO: Envato Elements

Przeczytaj także: Jak samemu zrobić ozdobny wieniec świąteczny na drzwi?

W tym roku w modzie są świąteczne światełka, których ciepły blask rozświetli krótkie grudniowe dni. Warto dodać je do stroika. Nowoczesne ledowe lampki można zastąpić także tradycyjną świecą lub przygotować kompozycję, która połączy oba rodzaje światła. 

image

Nie trzeba wiele, by ciekawie ozdobić dom na święta.

FOTO: Envato Elements

Gdzie umieścić świąteczny stroik? 

Zwykle bożonarodzeniowe stroiki ustawiamy na stołach lub w miejscach dobrze widocznych. Możemy jednak nieco poszaleć z formą i przygotować dekorację na kształt podłaźniczki, którą powiesimy w dowolnym miejscu. Wystarczy gałąź choinki, ozdobiona bombkami. Taki stroik sprawdzi się w domach, gdzie są zwierzęta lub małe dzieci, które nieco zbyt entuzjastycznie podchodzą do świątecznych dekoracji. 

image

Podłaźniczka to alternatywa dla klasycznego stroika.

FOTO: Envato Elements

Jak samemu zrobić świąteczny stroik? 

Osoby, które nie czują się dobrze w pracach manualnych, nie muszą rezygnować z samodzielnego przygotowania świątecznej dekoracji. Nie wszystkie stroiki wymagają godzin przygotowywania i palców poparzonych gorącym klejem. Niekiedy wystarczy ustawić na świątecznej serwecie kilka świec lub lampion i ozdobną figurkę. 

image

Dekoracja może być także minimalistyczna.

FOTO: Envato Elements

Z kolei ci, którzy lubią dekorować dom i samemu przygotowywać ozdoby, z pewnością znajdą wiele inspiracji w temacie świątecznym. Jedną z nich jest zrobienie stroika w nieco rustykalnym stylu, z wykorzystaniem drewnianej skrzyneczki, choinkowych gałęzi, jutowego sznurka, suszonych plastrów cytrusów oraz naturalnej świecy. Taka kompozycja zachwyci w okresie Bożego Narodzenia, a prócz tego nie zaśmieci środowiska! 

image

Warto pomyśleć o stroiku w duchu zero waste.

FOTO: Envato Elements

Jak dobrać stroik do wnętrza? 

Stroiki świąteczne, jak wszystkie inne dekoracje, powinny wpasowywać się w klimat wnętrza. Wbrew pozorom, nie tak trudno to osiągnąć, gdyż gwiazdkowe ozdoby nie muszą koniecznie oznaczać kiczu i feerii barw. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się stroiki jednokolorowe, wykorzystujące naturalne barwy, np. zieleń choinki. Dobrze przełamać je wyrazistym akcentem, np. czerwoną wstążką lub złotymi światełkami. 

image

Prosty stroik na serwecie.

FOTO: Envato Elements

Przeczytaj także: Trendy choinkowe 2022. Jakie bombki wybrać?

Przygotowując bożonarodzeniowy stroik, możemy pomyśleć również o tym, by pasował do choinki. Wystarczy, że dekoracje będą się powtarzały - np. takie same bombki – lub nawiązywały do siebie kolorystycznie. Formą ozdoby może być także stosik prezentów, zrobionych np. z pudełek po butach, owiniętych kolorowym papierem – to rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w domach, w których choinkę ubiera się z dużym wyprzedzeniem. 

image

Dekorację mogą stanowić sztuczne prezenty.

FOTO: Envato Elements

 

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:33