StoryEditorINSPIRACJE OGRODOWE NA 2024 ROK

Trendy ogrodowe na 2024 rok: co będzie modne w nadchodzącym sezonie?

02.01.2024., 10:00h
Nowy rok przynosi nowe trendy w urządzaniu ogrodu. Dla osób dopiero aranżujących przestrzeń będzie to idealny moment na zainspirowanie się. Jeżeli jednak masz już zagospodarowaną posesję, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić nieco nowości i zmienić otoczenie! Co będzie modne w 2024 roku?

Różnorodne trendy – od stonowanych barw do ekstrawagancji

Według nadchodzących trendów prosto od holenderskich ekspertów we florystyce panować będą zwłaszcza kolory żywiołowe, silne kontrasty faktur, ekstrawagancja lub… zupełnie odwrotnie – stonowane barwy ziemi! To zróżnicowanie idealnie odzwierciedla odmienne charaktery i tendencje w aranżacji przestrzeni. Obok produktów tworzonych w duchu minimalistycznym, pojawią się również dodatki do domu i ogrodu bogato zdobione, w nietuzinkowych barwach. W nadchodzącym sezonie będziemy starali się łączyć style Europy Południowej i Ameryki Środkowej, sięgniemy po różne fasony i materiały, postawimy na niecodzienne połączenia.

Cztery podstawowe motywy zaproponowane przez holenderskie organizacje to: Znacząca Ziemia, Żyj Viva La Vida, Delikatny Paradoks oraz Zabawna Konstrukcja. O wszystkich z nich pisaliśmy tutaj:

Najmodniejsze rośliny w 2024 roku: jakie trendy będą królowały we wnętrzach i w ogrodach?

Uprawa ziół wiecznie modna

Ogródek, działka, balkon czy taras to nie tylko miejsca relaksu. Od jakiegoś czasu zauważa się, że wiele osób wykorzystuje te nawet najmniejsze przestrzenie na uprawę własny owoców, warzyw czy ziół. To właśnie te ostatnie będą szczególnie modne w nadchodzącym sezonie. Wybierzmy podwyższone grządki bądź tradycyjną uprawę w doniczkach czy pojemnikach. Aromatyczny kącik na balkonie, tarasie albo w wydzielonym miejscu na posesji będzie nie tylko piękny, ale też praktyczny. Wybierzmy te rośliny, które lubimy i które wykorzystujemy do codziennych posiłków. Dodatkowo większość ziół to idealny odstraszacz niechcianych owadów. Z drugiej strony zapach różnych gatunków przyciąga pożyteczne stworzenia. Co więc warto zasadzić? Możemy postawić na bazylię, majeranek, tymianek, rozmaryn, miętę, melisę czy kocimiętkę. Skomponujmy swój własny zakątek pełen cudownych aromatów.

image

Uprawa ziół wiecznie modna

FOTO: Envato Elements

Owoce – tak, ale te mniej popularne

Nieustannie przewija się tendencja, która zawojuje również 2024 rok – to uprawa własnych plonów. Wielu ekspertów z branży ogrodniczej wręcz zachęca do hodowania owoców i warzyw. Zalet tego rozwiązania jest mnóstwo: od radości płynącej z pielęgnacji roślin po dbałość o własne zdrowie i pewność tego, co się je. Istnieje wiele odmian nawet popularnych gatunków, które idealnie nadadzą się też dla nieopierzonych amatorów ogrodnictwa. Mało przestrzeni? To też nie problem! Na tarasie czy balkonie hodować możemy truskawki, borówki lub poziomki.

Co ciekawe, eksperci proponują postawić na mniej popularne gatunki, które są równie smaczne. Takimi roślinami są na przykład świdośliwy czy miniaturowe odmiany kiwi. Z kolei wśród niebanalnych warzyw wymienić można chociażby kiwano, salsefię czy faslonika chińskiego. Rośliny te nie tylko wydają smaczne plony, ale też zdobią ogród, wprowadzając do naszej przestrzeni odrobinę egzotyki, a nawet ekstrawagancji.

image

Owoce – tak, ale te mniej popularne

FOTO: Envato Elements
image

Owoce – tak, ale te mniej popularne

FOTO: Envato Elements

Niech ogród mieni się od barw!

Chyba każdy się zgodzi, że najpiękniejszy ogród to ten, który tonie wręcz w różnokolorowych kwiatach. Według nadchodzących trendów popularne będą zwłaszcza gatunki, które mają przeróżne kształty kwiatów i liści. Ważne jest, jak zaplanujemy w tym roku nasze rabaty. Na jakie kwiaty ogrodowe warto postawić? Mogą to być:

  • surfinie;
  • calibrachoa;
  • niecierpki;
  • stokrotki afrykańskie;
  • scewola;
  • wrzosy bądź wrzośce darlejskie.

Wszystkie te rośliny zyskują na popularności, lecz wiele z nich jest nadal dosyć niszowa. Warto je posadzić w 2024, aby nadać ogrodowi szczególnego charakteru. Od jakiegoś czasu obserwuje się też inny nurt – polega on na wprowadzaniu na rabaty ozdobne odmiany tradycyjnych warzyw. I tak, możemy posadzić wśród roślin ozdobnych dynie, kapusty, papryki czy fasole. To bardzo inspirujący trend, skłaniający do sięgania po niebanalne rozwiązania!

image

Niech ogród mieni się od barw!

FOTO: Envato Elements

Trawnik pod linijkę? To już passé

Od dawna już wielu ekspertów forsuje trend związany z trawnikami. Odtąd już ścięte równo pod linijkę murawy mają ustąpić miejsca kwietnym łąkom. To nie tylko wybór estetyczny, ale również ekologiczny. Ogrodowe łąki będą schronieniem dla wielu owadów, zwłaszcza zapylaczy. Poza tym takie rozwiązanie będzie od nas wymagało znacznie mniejszego nakładu pracy – taka alternatywa trawnika nie musi być ani koszona, ani nawadniana. Dodatkowo będzie codziennie zachwycać bogactwem różnorodnych gatunków i roślin, i zwierząt. Wystarczy kupić specjalną mieszankę. Łąki kwietne idealne wpisują się w tegoroczne trendy, ponieważ ich motywami przewodnimi są naturalność, kolor, kontrast i ciekawe rozwiązania!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 20:12