StoryEditorTrendy wielkanocne

Wieniec wielkanocny na okno, stół lub drzwi: poznaj nasze inspiracje na Wielkanoc 2024!

Tegoroczna Wielkanoc już za około miesiąc. To dobry czas, by zacząć przygotowywać dom na tę okazję. Wiosenne dekoracje i ozdoby z motywem zajączków czy pisanek wprowadzą do wnętrza nieco koloru i radości! Z czego przygotować wieniec wielkanocny?

Gdzie powiesić wieniec wielkanocny? 

Choć tradycyjnie przygotowywanie wieńców związane jest ze świętami Bożego Narodzenia, od kilku sezonów te dekoracje królują przez cały rok. Zmieniają się detale i ozdoby, lecz wieńce pozostają! Ich dużą zaletą jest nie tylko uniwersalność, ale także to, że można je powiesić w wielu miejscach. Dobrze prezentują się na drzwiach wejściowych - zachwycają gości już od progu! Delikatne wieńce, wykonane z materiałów, które nie powinny być narażone na działanie warunków atmosferycznych, można zawiesić w oknie od wewnątrz. Wówczas także będą wyeksponowane, a nie zaszkodzi im deszcz czy wiatr. Z kolei ciężkie, ozdobne wieńce, które trudno powiesić, warto położyć lub postawić na stole, komodzie, kominku lub w innym miejscu. Znajdzie się dla nich przestrzeń niemal wszędzie! 

image
FOTO: Envato Elements

Z czego zrobić wielkanocny wieniec? 

Dodatkową zaletą wieńców wielkanocnych jest to, że można do nich wykorzystać stare dekoracje, które już nam się znudziły. W ten sposób odświeżymy je i damy im nowe życie! Oczywiście nie jest to jednak obowiązek i możemy stworzyć wieniec od zera. 

Do wielkanocnego wieńca można wykorzystać: 

 • gałązki bukszpanu, 
 • gałązki forsycji, 
 • gałązki z baziami, 
 • rzeżuchę, 
 • sztuczne pisanki, 
 • skorupki jajek i wydmuszki, 
 • sztuczne lub żywe kwiaty: frezje, tulipany, żonkile, 
 • piórka, 
 • figurki zajączków, kurczaków, baranków. 
image
FOTO: Envato Elements

Trendy na Wielkanoc 2024 

Dekoracje wielkanocne, podobnie jak inne ozdoby, podlegają zmieniającym się modom. Wykonanie wieńca z modnymi dodatkami może być sposobem na wprowadzenie czegoś nowego do wnętrza bez konieczności wydawania setek złotych, by nadążyć za trendami! W 2024 roku warto postawić na kolor. Króluje oczywiście brzoskwiniowy, uznany przez Pantone za kolor roku, jednak w modzie są również odcienie fioletu. 

Przeczytaj także: Kolor roku 2024 – „Peach Fuzz”. Jakie rośliny zakwitną w tej barwie? 

Uniwersalnym wyborem na wielkanocny wieniec są dodatki w odcieniach pasteli. Dodają lekkości, wprowadzają wiosenny nastrój i przypominają, że dla katolików jest to najbardziej radosne święto w roku! W modzie są również różowe i błękitne wzory na białym tle, przypominające porcelanę

W 2024 królują trendy zaczerpnięte z estetyki “cottagecore” i “fairycore”, zatem pożądane są dekoracje, które wyglądają jak wyjęte z babcinego kredensu. Nie bój się naturalnych elementów w swoim wieńcu: sięgnij po skorupki i wydmuszki jajek, bazie, bukszpan czy forsycję. Jeżeli chcesz, by ozdoba przetrwała kilka sezonów, wybierz sztuczne gałązki. 

image
FOTO: Envato Elements

Jak zrobić wieniec na Wielkanoc? 

Potrzebne będą: 

 • gotowa baza do wianka np. ze słomy, wikliny, bukszpanu 
 • klej na gorąco, 
 • sznurek lub żyłka, 
 • drucik, 
 • dowolne dekoracje: gałązki z baziami, sztuczne jajka lub wydmuszki 

Przygotowanie

Gotową bazę wianka owiń gałązkami z baziami. Przywiąż je żyłką lub przymocuj za pomocą drucika. Następnie przy użyciu kleju na gorąco przyklej do bazy jajka lub wydmuszki. Dołącz do wieńca sznurek lub żyłkę do zawieszenia. Odłóż, by klej zastygł i przywieś wianek w wybranym miejscu.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:02