StoryEditorPoznaj możliwości!

Internet na wsi: satelitarny, radiowy czy światłowód. Co wybrać?

Dostęp do szybkiego internetu to dziś jedno z najważniejszych kryteriów, którymi kierujemy się, wybierając miejsce zamieszkania. Szczególnie ważne jest to na wsi, zwłaszcza dla osób, które pracują zdalnie. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając ofertę dla siebie?

Czy internet mobilny sprawdzi się na wsi? 

Internet mobilny to popularne rozwiązanie w wiejskich domach. Cechuje go szeroka dostępność, ponieważ dostarczany jest poprzez sieć radiową. Dominująca obecnie technologia LTE umożliwia wysoką prędkość pobierania, a co za tym idzie, użytkownik może nie tylko szybko ściągać pliki, ale także bez zakłóceń oglądać filmy i seriale czy grać w gry, wymagające łącza internetowego. 

Wielu operatorów daje swoim użytkownikom możliwość przetestowania internetu mobilnego, który ma w swojej ofercie. Warto skorzystać z tej sposobności, bowiem przy wielu zaletach, ta forma dostępu do sieci ma także wady - jakość tego łącza zależna jest od kilku czynników, w tym: 

  • odległości od nadajnika radiowego, 
  • liczby osób, które korzystają z internetu w tym samym momencie, 
  • warunków atmosferycznych, 
  • kształtu terenu, 
  • gęstości zabudowy. 

Z tego powodu warto samodzielnie przetestować ofertę internetu mobilnego od wybranego operatora i ocenić, czy jakość sieci jest w naszym miejscu zamieszkania zadowalająca. 

W jakim domu sprawdzi się internet satelitarny? 

Internet satelitarny to rozwiązanie dla osób, które nie pracują zdalnie i korzystają z sieci sporadycznie. Ma on bowiem niższą prędkość pobierania danych – zwykle poniżej 50 Mb/s, co oznacza, że sprawne korzystanie z internetu może być nieco utrudnione. Z tego powodu taki rodzaj łącza nie jest polecany np. dla graczy. Same pakiety internetu także nie są duże - zwykle ok. 100 GB miesięcznie. Im większy pakiet i szybsze łącze, tym więcej trzeba zapłacić za usługę

Zdecydowaną zaletą internetu satelitarnego jest jednak to, że dociera on w miejsca, w których nie można podłączyć się do światłowodu czy sieci LTE. Z tego powodu oferty takiego łącza mogą okazać się niekiedy jedynymi, które będą w stanie zaopatrzyć nas w internet. 

Internet radiowy – kto powinien go wybrać? 

Kolejny typ sieci to internet radiowy, w którym sygnał internetowy dociera do odbiorcy poprzez fale radiowe, przesyłane między nadajnikiem a odbiornikiem. Średnia prędkość takiego łącza to 30 Mb/s. Ogromną zaletą internetu radiowego jest jego dostępność - dociera on nawet w słabo skomunikowane miejsca. Sieć może być także łatwo rozbudowana o kolejne komputery. 

Wadą internetu radiowego jest jego wrażliwość na warunki atmosferyczne. Burze, silne wiatry, ulewy, a nawet długotrwałe upały mogą wpływać na jakość połączenia. Internet radiowy cechuje także to, że działa najlepiej w bliskim sąsiedztwie nadajników - im dalej znajduje się odbiornik, tym gorszy może być dostęp do sieci. 

Czy światłowód to najlepszy internet na wsi? 

W ostatnich latach użytkownicy internetu coraz chętniej zwracają się ku światłowodom. Wyróżnia je zdecydowanie szybkość przesyłania danych - światłowód jest szybszy niż internet mobilny czy stacjonarny. Z tego powodu na tę opcję chętnie decydują się osoby, które pracują lub uczą się zdalnie. 

Niestety, w przypadku światłowodu wybór tej opcji nie jest równoznaczny z uzyskaniem do niej dostępu. Aby dom mógł skorzystać z sieci, w okolicy musi istnieć cała instalacja, z której poprowadzone zostanie łącze. I choć coraz więcej wsi inwestuje w światłowody, nie są one jeszcze standardem dla całej Polski. 

Jaki internet wybrać na wsi? 

Patrząc na cały kraj, trzeba przyznać, że wieś wsi nierówna. Choć liczba miejsc całkowicie wykluczonych cyfrowo spada z roku na rok, nie każda miejscowość może pochwalić się dostępem do światłowodu. Ze względu na ilość zmiennych czynników, takich jak lokalizacja czy gęstość zaludnienia, wskazanie jednego najlepszego internetu na wieś jest niemożliwe. Warto konsultować swój wybór z operatorami sieci, z których wielu daje możliwość wypróbowania danej formy łącza. Ze względu na powszechność dostępu do sieci, dobrym pomysłem jest także zasięgnięcie rady wśród sąsiadów, którzy również korzystają z internetu. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że wybrany model przyłączenia do sieci jest optymalny dla naszego miejsca zamieszkania.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 02:17