StoryEditorDomowe porady

Jak odpowiednio prać i suszyć kołdrę w domu?

Pranie kołdry to dla wielu osób niemałe wyzwanie. Nie ma co się dziwić - to zadanie wymaga pewnej wiedzy, by zarówno pralka, jak i kołdra wyszły z niego bez szwanku. Wbrew pozorom samodzielne pranie kołdry w domu jest jednak możliwe! Jak to zrobić w odpowiedni sposób?

Jak często trzeba prać kołdrę? 

O tym, że dla higieny należy często zmieniać powłoczki na pościeli, wiedzą wszyscy. Jednak fakt, że samą kołdrę i poduszki również należy prać, niekiedy umyka. Tymczasem obie te czynności są tak samo ważne! Do kołdry przedostają się bowiem przeróżne zanieczyszczenia, w tym pot, sebum czy naskórek. To z kolei tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, grzybów i roztoczy, które wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, wywołując np. kaszel, katar, reakcje alergiczne i problemy ze skórą. 

Kołdrę należy prać regularnie, jednak nie musimy tego robić przy okazji każdej wymiany pościeli. Wystarczy czyścić ją mniej więcej raz na 6 miesięcy. W przypadku osób z alergią na roztocza lepiej robić to częściej: raz na 2-3 miesiące

Jak prać kołdrę z pierza? 

W zależności od wypełnienia, kołdry należy czyścić na różne sposoby. Najbardziej niewygodne do prania są kołdry z prawdziwego pierza, gdyż są ciężkie i nieporęczne. Co więcej, są także drogie, więc często boimy się je uszkodzić niewłaściwą pielęgnacją, a jest to niestety możliwe: taka pościel nie może być traktowana silnymi środkami piorącymi, wirowana ani suszona w suszarce bębnowej. Z tego powodu odradza się pranie kołder z pierza w domu. Najlepiej zanieść je do pralni i oddać w ręce specjalistów. 

Jak czyścić kołdrę wełnianą? 

Obok kołder z pierza dużą popularnością cieszą się także te wełniane. Podobnie jak w przypadku tych pierwszych, czyszcząc je należy zachować szczególną ostrożność. Wełnianej kołdry lepiej nie wkładać do pralki, a zamiast tego wyprać ją ręcznie, najlepiej w wannie. Umieszczamy kołdrę w wannie z letnią wodą, dodajemy płyn z lanoliną i zostawiamy na około godzinę. Co kilkanaście minut należy przekręcić kołdrę i delikatnie ją ugniatać. 

Kołdry ze sztucznym wypełnieniem - jak je czyścić? 

O wiele łatwiejsze jest samodzielne utrzymanie w czystości kołder ze sztucznym wypełnieniem. Takie z poliestru czy mikrofibry mogą bez problemu być prane w domowej pralce. Kluczowy jest dobór programu. Lżejsze kołdry poliestrowe można prać w programie z temperaturą 60 stopni Celsjusza i na niskich obrotach – nie więcej niż 1000. Z kolei w przypadku kołder z mikrofibry dobrze zadbać, by program był odpowiednio długi - grubsza, większa kołdra może się nie wyprać w czasie 20-30 minut. 

Warto przejrzeć instrukcję obsługi pralki by dowiedzieć się, jaki program producent przewiduje do prania kołder. Jeżeli nie ma takiej informacji, można skorzystać z ustawień manualnych, pamiętając o stosunkowo wysokiej temperaturze i niskich obrotach. 

W czym wyprać kołdrę? 

Detergent do prania kołdry należy dobrać do jej typu. W przypadku kołder wełnianych dobrze, by zawierał on lanolinę, która pielęgnuje naturalne włókna. Najlepiej użyć detergentu w płynie lub żelu, ponieważ lepiej się one rozpuszczają, a warto pamiętać, że kołdry są grube i ciężkie, zatem pralka może mieć kłopot z wypłukaniem nadmiaru środka czyszczącego. Jeżeli zależy nam na tym, by użyć proszku do prania, lepiej najpierw rozpuścić go w wodzie a potem wlać do pralki. 

Jak suszyć kołdry? 

Gdy kołdra jest już wyprana, należy odpowiednio ją wysuszyć. W przypadku sztucznych kołder można zrobić to w suszarce bębnowej, jednak należy pamiętać o tym, by wybrać najniższą temperaturę. 

Kołdry można suszyć także na świeżym powietrzu. Lepiej robić to jednak w cieniu niż na pełnym słońcu, gdyż nadmierne wysuszenie może sprawić, że wypełnienie odkształci się lub pokruszy. Podczas suszenia należy co około pół godziny strzepywać kołdrę, by zachowała dobry kształt i wyschła szybciej. 

O czym trzeba pamiętać przy praniu kołdry? 

Pranie kołdry to dość skomplikowane przedsięwzięcie, jednak przy zachowaniu ostrożności da się je sprawnie przeprowadzić. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producenta, umieszczonych na metce. Przed włożeniem kołdry do pralki warto sprawdzić, czy nie ma w niej dziur ani nadpruć, oraz zapiąć wszystkie zamki. 

Aby mieć pewność, że kołdra dobrze się upierze, a wypełnienie nie wyjdzie z pralki zbite i zniekształcone, można włożyć do bębna kilka piłek tenisowych. W trakcie prania będą się obracać i rozbijać kołdrę. W połączeniu z odpowiednim strzepywaniem jej podczas suszenia możemy mieć pewność, że nasza pościel wróci z prania czysta i w idealnym stanie!

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 09:42