StoryEditorProste zasady!

Jak prać ręczniki, aby były miękkie i nie straciły chłonności?

Nasze ręczniki nie mają łatwego życia - muszą codziennie zmagać się z wilgocią w łazience, a niekiedy dodatkowo z niewłaściwym sposobem pielęgnacji. Warto im tego oszczędzić i zadbać o to, by ręczniki były prane odpowiednio. Dzięki temu będą miękkie i chłonne! Jak prać ręczniki?

Jak zadbać o ręczniki na co dzień? 

Zwykle ręczniki, które są w użyciu, trzymamy w łazience. Jednak to “naturalne środowisko” może być dla nich szkodliwe, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu jest wysoka wilgotność. Na zawilgoconych ręcznikach błyskawicznie rozwijają się bakterie i drobnoustroje, a do tego pojawia się nieprzyjemny zapach. Z tego powodu warto na co dzień pilnować, by ręcznik po kąpieli nie był zwinięty w kulkę, lecz rozwieszony w możliwie jak najbardziej przewiewnym miejscu

Jak przygotować ręczniki do prania? 

Pranie z ręcznikami najlepiej wstawić osobno. Warto to zrobić szczególnie wtedy, gdy ręczniki są nowe – przez kilka pierwszych prań mogą z nich wychodzić mikrowłókna, które przyjmą postać drobnego tekstylnego pyłu. Z tego powodu lepiej odseparować je od ubrań, jeżeli chcemy uniknąć na nich kłaczków. 

Jeśli zależy nam na tym, by ręczniki po praniu wciąż prezentowały się nienagannie, najlepiej także podzielić je kolorami, a przynajmniej – odcieniami i uprać jasne oraz ciemne osobno. Wkładając ręczniki do pralki, warto wypełnić bęben najwyżej do połowy. Dzięki temu gdy nasiąkną wodą i staną się ciężkie, wciąż będą miały szansę dobrze się doprać

W jakiej temperaturze prać ręczniki? 

Wiele osób decyduje się na pranie ręczników w bardzo wysokiej temperaturze, często w 90 stopniach. Wydaje nam się, że w ten sposób pozbędziemy się wszystkich drobnoustrojów. To jednak błędne myślenie. Owszem, tak “ugotowany” ręcznik z pewnością będzie bardzo czysty, ale równocześnie szybko straci kolory i fakturę, stanie się szorstki i z czasem ulegnie zniszczeniu. 

Aby zapobiec szybszemu niszczeniu ręczników, lepiej prać je w temperaturze od 40 do 60 stopni. Chłodniejsza woda będzie dobra dla ręczników welurowych i bambusowych, cieplejsza sprawdzi się przy ręcznikach bawełnianych, szczególnie tych do rąk, które są często używane. Podpowiedzią z pewnością będą informacje na metce ręcznika

Warto sprawdzić, czy pralka ma osobny program do prania ręczników - jeżeli nie, możemy wprowadzić ustawienia ręcznie. 

Jakich detergentów użyć do prania ręczników? 

Dobór detergentów to najważniejsza część odpowiedzialnego prania ręczników. Oczywiście warto, by były jak najwyższej jakości. Lepiej jednak zrezygnować ze stosowania nawet najlepszych proszków do prania - choć dobrze wnikają we włókna, trudno później wypłukać pozostałości z ręczników. Zamiast tego lepiej wybrać żel lub kapsułki piorące

Środki czystości do prania ręczników najlepiej dozować z umiarem. Wystarczy jedna kapsułka lub niewielka ilość żelu piorącego. 

Czy ręczniki pierze się z płynem do płukania? 

Zwykle nastawiając pranie machinalnie wlewamy żel lub wsypujemy proszek, a następnie dodajemy płyn do płukania. Ten odruch jest jednak zgubny dla ręczników! W ich przypadku najlepiej zrezygnować z detergentów do płukania i zmiękczania tkanin. Ten pierwszy doprowadzi do tego, że ręczniki stracą puszystość, z kolei drugi zmniejszy ich zdolność do pochłaniania wody, czyli kluczowy atrybut. 

Przy praniu ręczników lepiej zrezygnować również z wybielaczy – warto poświęcić śnieżną biel na rzecz lepszej trwałości i chłonności. 

Domowy sposób na puszyste ręczniki 

Czego zatem użyć, by mieć pewność, że ręczniki wyjdą z pralki chłonne i puchate? Okazuje się, że wystarczy jeden produkt, który jest niezastąpiony w domu! Chodzi oczywiście o ocet. Wystarczy dolać szklankę tego płynu do szuflady na proszek do prania, by ręczniki stały się miękkie i puszyste. Jeżeli obawiasz się nieprzyjemnego, octowego zapachu, zmieszaj go z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. 

Alternatywą jest wykorzystanie do prania ręczników sody oczyszczonej. Możesz namoczyć je na kilka godzin w sodzie, a następnie wyprać, lub wsypać sodę do przegródki na płyn do płukania. Do niej także możesz dodać ulubiony pachnący olejek.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:00