StoryEditorSamodzielna konserwacja

Jak samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer? Podpowiadamy krok po kroku

Przygotowując się do sezonu grzewczego warto sprawdzić, czy instalacja w domu działa sprawnie. Wśród czynności konserwacyjnych dobrze uwzględnić odpowietrzenie grzejników - bez tego temperatura w domu z pewnością będzie niższa. Jak to zrobić bez pomocy fachowca?

Jakie są skutki zapowietrzenia grzejników? 

Podstawowym i najbardziej odczuwalnym skutkiem zapowietrzenia kaloryferów jest to, że grzeją one nierównomiernie. Dół jest ciepły, jednak góra grzejnika – gdzie zazwyczaj gromadzi się powietrze – jest w najlepszym razie chłodna, w najgorszym - zupełnie zimna. W efekcie pomieszczenie jest niedogrzane. Wymiana ciepła jest ograniczona przez powietrze i spada efektywność systemu grzewczego. Wzrasta także zagrożenie korozją wewnątrz kaloryfera. 

Co więcej, uciążliwym skutkiem nagromadzenia powietrza w grzejnikach jest także hałas. Zapowietrzona instalacja może monotonnie szumieć, stukać lub nawet głośno bulgotać. Takie zjawiska są szczególnie męczące w nocy. 

Jakie mogą być przyczyny zapowietrzenia kaloryferów? 

Otwarte instalacje grzewcze, które mają kontakt z powietrzem, są bardziej narażone na zapowietrzenie. Jednak to nie jedyna przyczyna powstawania tego zjawiska. Grzejniki mogą zapowietrzać się również w skutek: 

  • nieprawidłowego napełnienie instalacji c.o wodą, 
  • nieszczelnego połączenia elementów instalacji, 
  • przedostawania się powietrza do instalacji na zasadzie dyfuzji przez rury z tworzywa sztucznego. 

Zapowietrzanie się grzejników nie musi koniecznie oznaczać awarii instalacji lub błędów w jej montażu. Rury z tworzywa sztucznego nie są całkowicie szczelne, więc ruch powietrza jest normalnym zjawiskiem. Z tego powodu nawet najlepsza instalacja może co jakiś czas wymagać konserwacji.

Jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik? 

Usunięcie powietrza z instalacji grzewczej nie wymaga pomocy fachowca. Można przeprowadzić ten proces samodzielnie. Potrzebny będzie płaski śrubokręt lub klucz do odpowietrzania grzejników oraz miska na wodę. 

Odpowietrzanie należy przeprowadzać, gdy grzejnik jest całkowicie zimny. Zaczynamy zatem od maksymalnego zakręcenia zaworu. Następnie lokalizujemy odpowietrznik, czyli specjalne pokrętło w górnej części kaloryfera. Pod odpowietrznikiem ustawimy miskę, w której zbierze się woda z instalacji. 

Za pomocą klucza lub śrubokręta delikatnie odkręcamy śrubę odpowietrznika – warto zachować ostrożność, bo wypływająca woda może chlusnąć na ścianę lub podłogę. Wówczas z grzejnika zacznie wydobywać się powietrze pod ciśnieniem oraz woda. W tym czasie możemy delikatnie opukiwać dłonią cały kaloryfer, by uwolnić zalegające powietrze. Gdy zauważymy, że ciśnienie spadło a strumień wody jest spokojny, można delikatnie zakręcić z powrotem odpowietrznik. Trzeba się upewnić, że z grzejnika nie wycieka już woda. 

Po wykonaniu tych czynności odkręcamy zawór. Jeśli przyczyną zimnych grzejników było powietrze w instalacji, po tym procesie kaloryfery powinny szybko się nagrzać i równomiernie emitować ciepłe powietrze. Jednak jeśli po odpowietrzeniu wciąż pozostają zimne, należy poszukać innego źródła awarii. 

Po odpowietrzeniu grzejnika konieczne może być także uzupełnienie ilości wody w całej instalacji centralnego ogrzewania. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 06:07