StoryEditorJak rozstrzygnąć spór z sąsiadem?

Jak ustalić granice działki?

19.11.2022., 16:00h

Spory o granice działek są toczone od lat i nie raz stawały się inspiracją kultowych filmów, bawiąc publiczność do łez. Sytuacja staje się mniej zabawna, gdy film przeistacza się w rzeczywistość, a za płotem zamiast sąsiada mamy wroga patrzącego na każde ruszenie ziemi pługiem, czy wbicie słupka przy budowie ogrodzenia. Jak uniknąć sporów z sąsiadem i poprawnie wytyczyć granice działki?

Gdzie możemy się dowiedzieć, jak przebiega granica?

Wytyczanie granic działek na własną rękę jest niezgodne z prawem, dlatego warto udać się do biur posiadających dane dotyczące ewidencji gruntów, które są prowadzone przez Służby Geodezyjne i Kartograficzne. Warto sprawdzić, gdzie znajduje się oddział instytucji dedykowany dla naszego regionu i uzyskać dane potrzebne do wyznaczenia granic, czyli:

  • wypis działki,
  • wyrys działki.

Jak wygląda wytyczanie działki?

Po uzyskaniu odpowiedniej dokumentacji geodeta może rozpocząć swoją pracę. Przy pomocy odpowiedniego sprzętu i bazując na nabytych przez właściciela materiałach urzędowych, wyznacza prawidłowo przebiegające granice. Najczęściej geodeci wyznaczają punkty graniczne na podstawie naturalnych barier, np. w miejscu, w którym zaczyna się las, czy płynie rzeka. Zdarza się również, że ustalenie naturalnych punktów granicznych jest niemożliwe, wtedy geodeta wyznacza punkt, wkopując w ziemię charakterystyczne słupki graniczne.

Kto jeszcze ma wpływ na ustalenie przebiegu granic?

Nabywając działkę, powinniśmy zapytać właściciela o to, czy wie, w jakich miejscach kończą się granice gruntu. Jeśli sprzedający nie jest pewny swojej wiedzy, warto udać się do biura geodezyjnego i zaprosić geodetę na pomiary. Sprawa komplikuje się nieco w momencie, w którym kwestię wytyczonych punktów granicznych podważają sąsiedzi, wtedy sprawa może trafić do sądu.

Rozgraniczenie nieruchomości a wznowienie granic działki

Geodeta może wykonać dla nas dwie usługi, a mianowicie:

  • rozgraniczenie nieruchomości,
  • wznowienie granic działki.

Do rozgraniczenia nieruchomości dochodzi najczęściej w chwili, gdy mierzymy się ze sporem sąsiedzkim. Często znajdujemy się w sytuacji, w której mimo tego, że posiadamy swoje "podwórko" nie jesteśmy pewni, gdzie dokładnie powinien stać płot. Zazwyczaj udaje nam się osiągnąć sąsiedzkie porozumienie, jednak gdy jest to niemożliwe, sprawę należy zgłosić za pośrednictwem wniosku do urzędu, który po rozpatrzeniu pisma przydzieli do wykonania pomiarów geodetę.

Rozgraniczenie działek może nastąpić za pośrednictwem:

  • urzędu - jeśli mamy do czynienia ze scaleniem działek,
  • jednej z dwóch stron postępowania - np. nabywcy działki.

Dokumentami potrzebnymi do rozgraniczenia działki są:

  • akt notarialny,
  • odpis z ksiąg wieczystych,
  • umowy ugodowe, które zawarte w obecności geodety, mają moc prawną.

Wznowienie granic działki polega na odnowieniu punktów granicznych. Zdarza się, że mimo istniejącej dokumentacji, nasze działki nie posiadają wyznaczników. Dzieje się tak najczęściej na skutek działalności człowieka lub warunków atmosferycznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia słupków, wtedy ważne jest uzyskanie informacji dotyczących pierwotnego położenia punktów granicznych, dzięki którym będzie możliwe wznowienie granic. Niestety, wciąż istnieją miejsca, gdzie punkty graniczne nigdy nie zostały wytyczone, choć są to sporadyczne przypadki.

Czy warto rozstrzygać spory w sądzie?

Prawidłowo wytyczone granice ułatwiają życie mieszkańcom danych terenów. Mając dowody na to, w których miejscach zostały zaznaczone punkty graniczne, zyskujemy nie tylko świadomość, ale również unikamy łamania przepisów prawa. W sytuacji, w której nie wiemy, gdzie kończy się nasze terytorium najczęściej, dopuszczamy się tzw. naruszenia nieruchomości, czyli np. stawiamy płot na działce sąsiada lub część budynku.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć porozumienia z sąsiadem, powinniśmy udać się do sądu. Warto jednak rozmawiać i próbować osiągnąć wspólny konsensus, gdyż postępowania sądowe nie tylko bywają kosztowne, ale często ciągną się przez wiele lat, narażając strony postępowania na jeszcze większy wydatek.

O czym należy pamiętać, chcąc wyznaczyć granicę działki?

Przede wszystkim dokumenty. Jeśli posiadamy dowód z ewidencji potwierdzający przebieg granic w wyznaczonych punktach, jesteśmy w stanie dowieść swoich racji. Wiarygodność każdego dokumentu można podważyć, jednak geodeta, posiadający pismo z urzędu zyskuje bazę do dalszych pomiarów i sprawa staje się o wiele łatwiejsza.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: deccoria.pl

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 12:35