Prawidłowe użytkowanie materaca i dbanie o jego higienę przedłuży jego żywotność. Najczęściej jeden materac używa się przez około 10 lat. Takie są zalecenia. W trakcie tego długiego czasu nie należy zapominać o czyszczeniu materaca, ponieważ jest to środowisko, w którym mogą rozwinąć się rozmaite drobnoustroje. Pasożyty, roztocza, pleśń – to tylko niektóre z przykrych niespodzianek, jakie mogą znajdować się w materacach. Do tego dochodzą zwyczajne ślady codziennego użytkowania, stąd brud i pot objawiające się żółtymi plamami. Po pewnym czasie materac staje się wielkim siedliskiem alergenów.
Nieprzyjemne pozostałości w zakamarkach materaca
Co można znaleźć wewnątrz materaca? Pot, bakterie, kurz, martwy naskórek, roztocza, pleśń, włosy, brud przyniesiony przez zwierzęta i ich sierść, pozostałości kosmetyków, pasożyty, wydzieliny z ciała człowieka.
Jak dbać o materac alergika?
Warto stosować pokrowce na materace, które zabezpieczą go przed kontaktem z alergizującymi drobnoustrojami. Taki pokrowiec można prać i w ten sposób łatwiej o utrzymanie higieny. Należy także odkurzać materac – regularnie! Świetnym sposobem na odświeżenie jest wystawienie materaca na mróz. Raz na jakiś czas dobrze jest zostawić go bez prześcieradła i pościeli, i wystawić jego powierzchnię na działanie powietrza, np. przy otwartym oknie.
Zasady użytkowania materaca:
- materac dwustronny można użytkować po obu stronach, obracanie zaleca się co 6 miesięcy,
- materac musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza, nie należy kłaść go bezpośrednio na podłodze,
- materaca nie zginamy, nie skaczemy po nim,
- materac czyścimy według zaleceń producenta,
- materac należy regularnie odkurzać i wietrzyć,
- warto wynieść materac na słońce,
- na materac należy nakładać maty ochraniające.
Domowe sposoby na czyszczenie materaca
Najczęściej używanym produktem kuchennym do czyszczenia rozmaitych przestrzeni domowych jest soda oczyszczona. Jak z jej pomocą odświeżyć materac na sucho? Wystarczy wysypać proszek na materac i poczekać 40 minut, a następnie odkurzyć powierzchnię. Na plamy przyda się sok z cytryny i ocet. Pierwszy mieszamy z wodą i nakładamy na plamę. Po kilku minutach przecieramy wilgotną szmatką. Ocet najlepiej zmieszać z sodą i wodą utlenioną. Taką papkę trzeba nałożyć na żółte zabrudzenia od potu. Po wyschnięciu odkurzamy. Świetna jest też sól, którą łączymy z wodą i sodą oczyszczoną. Miksturę nakładamy na newralgiczne miejsca, gdy minie pół godziny ścieramy gąbką.
Do pucowania materaca przyda się także woda utleniona i kwasek cytrynowy, którym posypujemy brudne miejsca. Woda i ocet są także dobre na pleśń – dobrze jest szorować plamę, a następnie przetrzeć ją lekko wilgotną ściereczką. Należy użyć litr wody i pół szklanki octu.
Jak usunąć żółte plamy z potu z materaca?
Do szklanki wody dodajemy cztery łyżki sody oczyszczonej i taką pastę nakładamy na żółte plamy, następnie delikatnie wcieramy. Po około godzinie odkurzamy powierzchnię materaca.
Czyszczenie za pomocą pary
Warto wykorzystać parownicę lub żelazko z generatorem pary, ponieważ tak wysoka temperatura skutecznie zabija zarazki i nieprzyjazne bakterie.
Angelika Drygas
fot. envato elements