StoryEditorPIĘKNY OGRÓD ZIMĄ

6 najpiękniejszych roślin kwitnących zimą w ogrodzie

23.12.2022., 08:30h

Zima to czas, który raczej nie kojarzy nam się z ukwieconym ogrodem. Większość roślin jest wówczas uśpiona oraz przykryta warstwą śniegu. Okazuje się jednak, że można mieć kwitnący ogród nawet o tej porze roku! Niektóre rośliny właśnie teraz rozpoczynają wegetację, a nawet zakwitają! Które z nich warto mieć w ogrodzie?

Ciemiernik

image

Ciemiernik

FOTO: Envato Elements

Ciemiernik to piękna roślina z rodziny jaskrowatych. Występuje w wielu różnych odmianach. Kwiaty ciemiernika – w zależności od gatunku – mogą pojawić się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Ciemiernik biały potocznie nazywany jest różą Bożego Narodzenia, właśnie ze względu na kwitnięcie w tym okresie. Ciemierniki najpóźniej kwitnące obsypują się kwiatami jeszcze w maju. Kwiaty tej rośliny są pojedyncze, półpełne lub pełne o pięciu płatkach. Mogą występować w sporej gamie kolorystycznej: od koloru białego, poprzez różowy, ciemnoczerwony, aż do intensywnie ciemnobordowego. Warto mieć ciemierniki w ogrodzie, gdyż są wyjątkowo odporne na niskie temperatury, a przy tym odznaczają się długowiecznością.

Wrzosiec

image

Wrzosiec

FOTO: Envato Elements

Ta mała i gęsta krzewinka ma zimozielone liście i należy do roślin wrzosowatych. Jej wysokość zależy od odmiany, ale przeciętnie dorasta do 15-40 cm. Jeżeli warunki atmosferyczne są sprzyjające, to kwiaty wrzośców pojawiają się już w grudniu, bardzo często jeszcze pod śniegiem. Wrzośce wymagają gleb lekko kwaśnych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych. Lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste. Pamiętajmy, aby podczas surowych zim okryć je przed mrozem, nie mogą one bowiem przemarznąć ani wyschnąć.

Zimokwiat wczesny

image

Zimokwiat wczesny

FOTO: Pixabay

Chociaż wiele osób myli tę roślinę z forsycją, to podstawowa zasada polega na tym, że zimkowiat kwitnie znacznie wcześniej od forsycji. Charakteryzuje się on dzwonkowatymi kwiatami, które pojawiają się już w lutym. Zewnętrzne płatki są jasnożółte, natomiast wewnętrzne – purpurowe. Dużym walorem tej rośliny jest przyjemny i intensywny zapach, który można poczuć nawet ze znacznej odległości. Zimokwiat pochodzi z Chin, dlatego w czasie ostrego mrozu może przemarznąć. Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie go chochołem ze słomy czy agrowłókniną.

Oczar pośredni

image

Oczar pośredni

FOTO: Envato Elements

To bardzo ciekawa roślina, powstała ze skrzyżowania oczaru omszonego i oczaru japońskiego. Kwitnie od stycznia, czasem nawet od grudnia. Kwiaty utrzymują się na roślinie aż do marca. Wyglądają one trochę jak frędzelki i przez niektórych nazywane są pajączkami. Najczęściej przybierają barwę żółtą, czasem pomarańczową lub lekko czerwoną – wszystko zależy od odmiany. Dodatkowo krzewy te charakteryzują się pięknymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-czerwony kolor.

Jaśmin nagokwiatowy

image

Jaśmin nagokwiatowy

FOTO: Pixabay

Ta bardzo dekoracyjna roślina w polskich ogrodach jest spotykana bardzo rzadko. Pierwsze kwiaty obsypują roślinę już w końcu października, a kwitnienie trwa stopniowo aż do końca kwietnia, z przerwami w trakcie mrozów. Przy bardzo niskiej temperaturze zdarza się, że kwiaty opadają. Intensywnie żółte kwiaty tej odmiany jaśminu wyrastają pojedynczo na cienkich, bezlistnych pędach. Dodatkowo warto wiedzieć, że krzew ten ma niezwykle wiotkie pędy. Z tego względu należy prowadzić go jak pnącze, czyli przy kratce ogrodowej. Pędy nie przytwierdzą się same do podpór i dlatego powinniśmy je przywiązywać lub przeplatać.

Kalina wonna

image

Kalina wonna

FOTO: Pixabay

Jeżeli zima jest łagodna, to kwiaty kaliny mogą pojawić się w styczniu albo na początku lutego. W przypadku silnych mrozów krzew ten zakwitnie w marcu. Pączki kwiatów są zabarwione na różowo. Gdy się rozwijają, są prawie białe i pięknie pachną. Kalina jest dosyć odporna na niskie temperatury. Jesienią liście tej rośliny przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy, co nadaje kalinie jeszcze większego uroku.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 17:25