StoryEditorNie tylko na Wielkanoc

Dlaczego warto wyhodować rzeżuchę w domu i dodać ją do kanapek?

Wiosną chętnie siejemy rzeżuchę w domu, często traktując ją jako element dekoracyjny na wielkanocny stół. Jednak te niepozorne małe listki są zaskakująco zdrowe! Uprawa tej roślinki jest banalna, warto więc zorganizować w domu małą plantację rzeżuchy. Jakie są jej zalety?

Jak siać rzeżuchę? 

Po rzeżuchę najczęściej sięgamy w okolicy świąt Wielkanocnych, ponieważ tradycyjnie uznaje się, że symbolizuje ona odrodzenie. Ta roślina cieszy się dużą popularnością, ponieważ jej wyhodowanie w domu jest banalne. Wystarczy talerzyk, trochę waty, woda i nasiona. Watę układamy na talerzyku, zwilżamy wodą i wysypujemy rzeżuchę. Ustawiamy naczynie w nasłonecznionym miejscu i pamiętamy, by codziennie dolewać wodę. Wystarczy kilka dni, by pojawiły się zielone kiełki! Po około tygodniu rzeżucha będzie gotowa do zjedzenia. 

Jakie są zalety jedzenia rzeżuchy? 

Rzeżucha sprawdzi się doskonale, jeżeli chcemy dostarczyć sobie witamin jeszcze przed tym, jak w sklepach i ogrodach pojawią się pierwsze nowalijki. Okazuje się bowiem, że to prawdziwa bomba witaminowa! Znajdują się w niej witaminy A, B, C, E i K. Co więcej, rzeżucha dostarczy organizmowi łatwo przyswajalne żelazo oraz wapń, a także inne minerały. Z tego powodu powinny sięgać po nią osoby zmagające się z anemią. Poleca się ją także dla... palaczy, którzy często cierpią na niedobór witaminy C w organizmie. 

Jedzenie rzeżuchy korzystnie wpłynie także na układ sercowo-naczyniowy. Ta niepozorna zielona roślinka wesprze działanie trzustki i tarczycy oraz pomoże obniżyć poziom cukru we krwi. Z kolei zawarty w niej błonnik korzystnie wpłynie na układ pokarmowy

Za spożywanie rzeżuchy podziękują nam także włosy, skóra i paznokcie. Zawarte w tej roślinie minerały korzystnie na nie podziałają. 

Ile rzeżuchy można zjeść dziennie? 

Wszystkie te zalety sprawiają, że mielibyśmy ochotę zajadać rzeżuchę garściami. Jednak lepiej się od tego powstrzymać! Rzeżucha ma także działanie moczopędne i z tego powodu dietetycy zalecają, by nie przekraczać spożycia powyżej 3 łyżek dziennie. 

Kto nie może jeść rzeżuchy? 

Właśnie ze względu na działanie moczopędne rzeżucha odradzana jest osobom, które zmagają się z problemami z nerkami. Z kolei z powodu ostrego smaku nie powinny jej jeść osoby, mające wrzody lub stany zapalne jelit. 

Z czym jeść rzeżuchę? 

Najczęściej rzeżuchę jemy na kanapkach. To jeden z najprostszych sposobów włączenia tej rośliny do diety. Możemy posypać nią gotowe kanapki lub przygotować z niej pastę. Ponieważ rzeżucha świetnie pasuje do jajek, można podać ją z jajkiem faszerowanym lub po prostu ugotowanym na twardo. Podobnie jak kiełki innych roślin, sprawdzi się również jako składnik sałatki. Z kolei jeżeli rzeżucha wyrosła nam wyjątkowo bujnie, możemy pokusić się o zrobienie z niej zupy-kremu!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 13:49