StoryEditorNA GRÓB NIE TYLKO CHRYZANTEMY!

Jakie kwiaty najpiękniej ozdobią grób na Wszystkich Świętych?

17.10.2023., 08:00h
Wielkimi krokami zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, a to oznacza przygotowania do odwiedzania bliskich pochowanych na cmentarzach. W tym pełnym smutku i zadumy czasie myśli z pewnością będą wypełniać przygotowania grobów. Większość z nas pomyślało na pewno o chryzantemach jako ozdobnych kwiatach, nie tylko one jednak będą wspaniale wyglądać na cmentarzu wśród zniczy.

Jakich roślin lepiej nie sadzić przy grobie?

Częstą praktyką jest sadzenie wokół grobów różnych roślin. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie będą nadawały się jako cmentarne ozdoby. Unikajmy zwłaszcza roślin z bardzo rozległym systemem korzeniowym. Tego typu gatunki mogą po osiągnięciu pewnych rozmiarów uszkodzić bądź zniszczyć nagrobek, gdyż ich korzenie za bardzo się rozrosną. Nie sadźmy więc na cmentarzu lipy, dębu, kasztanowca, topoli. Uważajmy również na rośliny, które będą zanieczyszczać i brudzić okolicę. Wystrzegajmy się drzew owocowych – gdy plony spadną, pozostawią plamy na płycie nagrobnej.

Pamiętajmy również o bezpieczeństwie – własnym i środowiska. Nie sadźmy roślin trujących przy grobach, gdyż stanowią one niebezpieczeństwo dla innych, zwłaszcza dzieci czy zwierząt. Unikajmy bluszczyku kurdybanku, pokrzyku wilczej jagody, cyklamenu perskiego. Jeżeli nie jest nam obojętna też troska o naturę wokół nas, powinniśmy zrezygnować z wyboru jako ozdoby grobu roślin inwazyjnych. Takim gatunkiem będzie na przykład ambrozja. Gdy umieścimy ją w gruncie, zacznie rozprzestrzeniać się w niekontrolowany sposób, jednocześnie wypierając inne roślinne okazy, zwłaszcza te rodzime.

Jakie rośliny warto sadzić wokół nagrobka?

Na cmentarz wybieramy przeważnie rośliny zimozielone. To one ozdobią cmentarną przestrzeń właściwie o każdej porze roku – również zimą. Zastanówmy się, jaką funkcję powinna spełniać zasadzona przez nas roślina. Będzie przede wszystkim dekoracją, chociaż warto zastanowić się nad stworzeniem naturalnej bariery, oddzielającej grób bliskich od innych nagrobków. Bardzo popularną propozycją jest bukszpan wieczniezielony. Dobrym pomysłem będzie prowadzenie tego krzewu w konkretnej formie, na przykład figury geometrycznej. Inne świetne pomysły to cis pospolity lub tradycyjnie tuja.

Z roślin kwitnących warto pochylić się nad barwinkiem pospolitym. Będzie on wydawał fioletowe, urocze kwiaty od kwietnia do maja. Przez pozostałą część roku zachwyci błyszczącymi liśćmi. Jeżeli chcemy uprawiać go w pojemniku, musimy wziąć pod uwagę, że będzie mniej odporny na niskie temperatury od okazu zasadzonego w gruncie.

Innymi ciekawymi roślinami, które możemy posadzić przy grobie są:

  • bluszcz pospolity;
  • oraz iglaki: świerk kłujący, sosna górska i inne.

Jakie kwiaty ozdobią grób?

Żywe kwiaty prezentują się znacznie bardziej efektownie niż te sztuczne. Dlatego właśnie chcemy, aby ozdobiły groby bliskich, szczególnie w uroczystość Wszystkich Świętych. Wówczas jednak pogoda najczęściej nie rozpieszcza. Musimy więc zdecydować się na rośliny, które przetrwają trudne warunki i będą długo stały na płycie nagrobnej wśród zniczy.

Najbardziej tradycyjne kwiaty cmentarne to zdecydowanie chryzantemy. Są dostępne w różnych kolorach – nie tylko białym, żółtym czy pomarańczowym, ale również łososiowym i bordowym. Można zakupić je w formie ciętej bądź umieszczone w pojemnikach w formie wiązanki. Są bardzo lubiane, bo długo zachowują trwałość, a dodatkowo nie boją się suszy czy zimna. Inną popularną opcją są wrzosy, szczególnie o tej porze roku. Te niewielkie krzewinki rozwijają drobne kwiatki w barwach fioletowej, różowej, czerwonej albo białej. Sadzimy je w skrzynkach lub donicach. Przetrwają na grobie aż do późnej jesieni. Kolejną propozycją będą astry bylinowe. To także powszechna ozdoba cmentarna. Są popularne, gdyż okres ich kwitnienia przypada właśnie na jesień. Są żywotne, bardzo trwałe i mają niewielkie wymagania pielęgnacyjne.

image

Chryzantemy

FOTO: Pixabay
image

Wrzosy

FOTO: Pixabay
image

Astry bylinowe

FOTO: Pixabay

Nieco mniej trwałe kwiaty to na przykład lilie. Najczęściej wybiera się te o białych kwiatach, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w wazonie umieścić lilie z żółtym czy różowym kwiatostanem. Te rośliny przetrwać w wazonie na nagrobku mogą do 9 dni. Gdy usuniemy z nich pylniki, znacząco przedłużymy ich żywotność. Pięknie prezentować się na grobie będą również dalie o kolorowych kwiatach i pierzastych liściach. Dalie różowe, fioletowe, czerwone, żółte, białe czy niebieskie jako ozdoba na cmentarzu przetrwają około tydzień. Nieco mniej trwałe są cięte goździki, które wytrzymają niskie temperatury, lecz opadną podczas mrozów. Te uprawiane w donicach zachowują żywotność nieco krócej. Aby dłużej postały w wazonie, usuńmy liście z dolnej części łodygi goździków. Na groby wybierzmy te z kwiatami białymi, różowymi czy bordowymi.

image

Lilie

FOTO: Pixabay
image

Dalie

FOTO: Pixabay
image

Goździki

FOTO: Pixabay

Bardzo ciekawą opcją będzie też kapusta ozdobna, którą cechują zwłaszcza oryginalne, kędzierzawe liście. Są one zielone, lecz mogą intensywnie się wybarwiać, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest chłodno. Najczęściej sprzedawane są odmiany wielobarwne, których liście mogą osiągnąć kolor różowy, fioletowy, żółty, czerwony albo biały.

image

Kapusta ozdobna

FOTO: Pixabay

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 18:28