StoryEditorROŚLINY W DOMU

Jakie rośliny doniczkowe są najmniej wymagające? [TOP 8]

14.10.2022., 18:00h

Rośliny domowe to często ważny element aranżacji wnętrz. Dzięki nim każde pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy mieć piękne rośliny w domu, lecz nie możemy przeznaczyć wiele czasu na ich pielęgnację? Oto rośliny idealne dla zabieganych – piękne i mało wymagające.

Jakie rośliny doniczkowe są najmniej wymagające?

To, że rośliny domowe są niewymagające, oznacza przede wszystkim, że nie trzeba ich często podlewać. Ponadto posiadając te rośliny, nie stracimy wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a więc nawożenie czy przesadzanie. Najmniej wymagające są też te gatunki, które rzadko atakują szkodniki. Są one także bardziej odporne na zmianę warunków, przenoszenie z jednego stanowiska na inne czy dotykanie. A jakie popularne rośliny możemy zaliczyć w poczet najmniej wymagających?

Kaktusy

image

Kaktus

FOTO: Envato Elements

Kaktusy to rośliny mało wymagające oraz stosunkowo tanie – nic więc dziwnego, że często sięgają po nie osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z pielęgnacją roślin. Wybór odmian kaktusów jest naprawdę ogromny. Bardzo popularny ostatnimi czasy stał się chociażby tak zwany grudnik, a więc kaktus bożonarodzeniowy. Kwitnie on na przełomie jesieni i zimy, a jego różowe bądź czerwone kwiaty potrafią naprawdę zachwycić. Warto jednak pamiętać, że w porównaniu z innymi kaktusami wymaga on częstszego podlewania. Innym, również pięknie kwitnącym kaktusem jest mamilaria. Z kolei echinokaktus osiąga dosyć spore rozmiary, dlatego nada się raczej do większych pomieszczeń. Kaktusy najlepiej uprawiać na południowym parapecie, ze względu na silne nasłonecznienie. Można tam postawić także sukulenty, hibiskus, figowca lub pelargonię.

Aloes

Aloes to roślina mało wymagająca, a jednocześnie wyglądająca naprawdę ciekawie. 

image

Aloes

FOTO: Envato Elements
 Dodatkowo ma ona walory lecznicze. Najpopularniejszy jest aloes zwyczajny, zwany również leczniczym. Jego cechą charakterystyczną są grube, niebieskozielone liście, w których roślina magazynuje składniki odżywcze oraz wodę. Najlepiej podlewać go raz na dwa tygodnie i nawozić w okresie wzrostu, a więc raz w miesiącu.

Grubosz drzewiasty

Grubosz drzewiasty znany jest także jako drzewko szczęścia – amulet, który ma przyciągać pieniądze. 

image

Grubosz drzewiasty

FOTO: Envato Elements
 To wieloletnia roślina doniczkowa, która nie wymaga przycinania. Jej pielęgnacja jest jednak uzależniona od pory roku. Musimy liczyć się z tym, że wiosną i latem trzeba będzie roślinę tę podlewać często i obficie. Zimą natomiast najlepiej z kolejnym podlewaniem poczekać, dopóki podłoże dobrze nie przeschnie. Warto jednak wiedzieć, że grubosz drzewiasty dobrze zniesie okresowe niedobory wody.

Zielistka

image

Zielistka

FOTO: Envato Elements

Zielistka to również jedna z najchętniej wybieranych domowych roślin. Jest bardzo łatwa w uprawie, a przy tym ma nietuzinkowy i ciekawy wygląd. Pięknie prezentuje się zarówno jako roślina stojąca, jak i wisząca. Mimo wszystko od lutego do października zielistkę należy regularnie, choć niezbyt obficie podlewać. Nie zaszkodzi jej lekkie przesuszenie, jednak lepiej nie zapominać o tym na dłużej! Zimą trzymajmy zielistkę z dala od kaloryfera, ponieważ ciepło grzejnika może sparzyć jej liście.

Sansewieria gwinejska

Inne nazwy sansewierii to wężownica gwinejska oraz żelazna szabla. 

image

Sansewieria

FOTO: Envato Elements
Ma ona długie i mięsiste liście, które rzeczywiście przypominać mogą szable. Roślina ta jest niezwykle ozdobna, a przy tym mało wymagająca – dobrze znosi niekorzystne warunki. Należy podlewać ją w sposób umiarkowany, raz na 3-4 tygodnie. Sansewieria dobrze znosi wysokie temperatury oraz ekspozycję na silne słoneczne światło. Dobrze poradzi sobie również na stanowisku bardziej zacienionym. Warto jednak pamiętać, że roślina ta nie znosi mrozów i przeciągów.

Dracena obrzeżona

Dracena rośnie bardzo szybko i bezproblemowo. 

image

Dracena

FOTO: Envato Elements
 Jeżeli więc chcemy roślinę, która w niedługim czasie osiągnie oczekiwane przez nas rozmiary, to dracena będzie idealnym wyborem. Dostępna jest w praktycznie wszystkich sklepach ogrodniczych, a nawet w dyskontach. W przypadku draceny ważne jest jednak stanowisko, szczególnie w przypadku odmian o wielobarwnych liściach – jeżeli nie otrzymają one wystarczającej ilości światła, będą blaknąć lub wybarwiać się. Również podlewanie tej rośliny musimy dostosować do pory roku – wiosną i latem powinno ono być umiarkowane, z kolei jesienią i zimą dobrze je ograniczyć.

Zamiokulkas zamiolistny

Najmniej wymagająca roślina do ciemniejszego pomieszczenia to z pewnością zamiokulkas. Jego dekoracyjne ulistnienie jest jedną z najważniejszych zalet. 

image

Zamiokulkas

FOTO: Envato Elements
Ta roślina nie wymaga także częstego podlewania. Ładny wygląd zamiokulkas zachowa nawet przez 2-3 miesięcy od ostatniego podlewania. Nic więc się nie stanie, jeśli zapomnimy go od czasu do czasu podlać. Starsze egzemplarze tej rośliny możemy przesadzać co 2-3 lata do doniczek niewiele większych niż te, w których rosły do tej pory.

Skrzydłokwiat

image

Skrzydłokwiat

FOTO: Envato Elements

Skrzydłokwiat jest piękną rośliną o atrakcyjnym wyglądzie. Gdy zapewnimy mu odpowiednie warunki, będzie kwitnąć przez cały rok. Jest bardzo łatwy w uprawie, a co najważniejsze – bardzo odporny na szkodniki oraz choroby. Co więcej, skrzydłokwiaty działają jak naturalne filtry powietrza. Dzięki nim zadbamy więc o dobrą jakość powietrza w domu. W miesiącach wiosennych i letnich tę roślinę podlewamy 2-3 razy w tygodniu, a w okresie jesieni i zimy znacznie rzadziej – wystarczy raz na tydzień. Skrzydłokwiat idealnie będzie czuł się na parapecie północnym, podobnie jak zamiokulkas. Miejmy jednak na uwadze fakt, że nie jest to najlepszy wybór do domu, w którym mieszkają zwierzęta – skrzydłokwiat może być dla naszych pupili silnie trujący.

Kamila Berthold
Fot. 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 01:18