StoryEditorUWAŻAJ NA TE ROŚLINY!

Jakie rośliny przyciągają kleszcze?

09.05.2023., 08:00h
Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a to oznacza, że coraz więcej czasu będziemy spędzać wśród zieleni – w ogrodach lub na działkach. W tym czasie jednak nasila się również aktywność kleszczy. Te pajęczaki mogą stanowić prawdziwe zagrożenie, gdyż przenoszą groźne choroby. Jak się przed nimi chronić?

Czemu kleszcze są groźne?

Kleszcze to jedne z najniebezpieczniejszych pajęczaków występujących w naszym klimacie. Mogą przenosić groźne choroby, takie jak na przykład:

  • borelioza;
  • kleszczowe zapalenie mózgu;
  • babeszjoza;
  • anaplazmoza;
  • tularemia.

Aby zmniejszyć ryzyko zaatakowania przez kleszcze, warto zwracać uwagę na ubiór. Gdy wybieramy się do lasu lub na łono przyrody, trzeba zakryć jak najwięcej części ciała. Należy również stosować środki zawierające ikarydynę bądź permetrynę – te substancje skutecznie odstraszają groźne pajęczaki.

W jakich roślinach najczęściej pojawiają się kleszcze?

Istnieje spora grupa roślin, które odstraszają kleszcze. Niestety, wiele zielonych miejsc w naszych ogrodach może stać się dla tych pajęczaków rajem na ziemi. Jakie rośliny szczególnie przyciągają kleszcze?

Wysokie trawy

Wbrew wielu powszechnym mitom, kleszcze nie spadają z drzew. Zamiast tego wspinają się na trawy czy krzewy, maksymalnie na wysokość 120-150 centymetrów. W ogrodzie warto więc regularnie przycinać krzewy oraz kosić trawę. Zmniejszy to skutecznie możliwość występowania groźnych pajęczaków.

Mszaki

Mszaki nie mają korzeni. Zamiast tego wytwarzają niewielkie i cienkie wyrostki, nazywane chwytnikami bądź ryzoidami. Występują przede wszystkim w środowiskach zacienionych i wilgotnych. Takie warunki są idealne dla rozwoju kleszczy.

Czarny bez

Czarny bez często można spotkać rosnący dziko. To roślina bardzo znana i dosyć łatwo dostępna, lecz niestety przyciąga kleszcze. W gałęziach i liściach czarnego bzu bytuje bardzo wiele owadów, w tym groźnych pajęczaków.

Paprocie

Kleszcze uwielbiają paprocie. Rośliny te idealnie rozwijają się w warunkach przyjaznych kleszczom. Często można spotkać paprocie w na terenach zalesionych, w których panuje duża wilgotność.

Kępy jeżyn

Jeżyny występują bardzo pospolicie. Często tworzą zarośla czy kępy na skrajach pól i lasów. Chociaż ich owoce są bardzo smaczne i bogate w składniki odżywcze, to należy uważać podczas ich zrywania. W krzakach jeżyn bardzo często bytują kleszcze.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 00:23