StoryEditorORYGINALNE ROŚLINY DOMOWE

Kawa w doniczce? Wyhoduj w domu własną arabikę!

13.12.2022., 08:30h

Osobom chcącym cieszyć się świeżymi ziarnami kawy z domowej uprawy poleca się hodowanie arabiki w doniczce. Okazuje się bowiem, że to krzew będący nie tylko rośliną użytkową, ale i ozdobną. Pielęgnacja kawy w doniczce nie jest wcale taka trudna! Oto podstawowe zasady, których należy się trzymać, aby cieszyć się piękną rośliną.

Czym charakteryzuje się kawa w doniczce?

W naturze arabika dorasta do 5-6 m wysokości. W domowej uprawie natomiast może osiągnąć nawet 2 m. Już same jej liście są niezwykle ozdobne i charakterystyczne – błyszczące, ciemnozielone i skórzaste. Roślina ta może kwitnąć i owocować przez cały rok. Jej białe kwiaty są drobne i pod względem zapachu przypominają jaśmin. Po jakimś czasie na ich miejscu pojawiają się czerwone owoce, które zawierają jedno lub dwa nasiona, czyli ziarna. Taki kawowy krzew stojący w doniczce w domowym zaciszu wzbudzi zaciekawienie niejednego gościa!

image

Arabika w naturze żyje w klimacie subtropikalnym bądź równikowym, a więc tam, gdzie panuje wysoka temperatura i często pada deszcz.

FOTO: Envato Elements

Arabika może przysporzyć trochę trudności w uprawie. Popełnione przez nas błędy w pielęgnacji mogą przekładać się na gubienie liści oraz zahamowanie wzrostu. Nie spodziewajmy się również dużych zbiorów ziaren po pierwszych 3-4 latach. Warto jednak wiedzieć, że to pojedyncze ziarna cieszą się największym aromatem i są najbardziej pożądane. Pierwsze kwiaty na naszej kawie pojawią się więc najprawdopodobniej po pierwszych 5 latach uprawy. Kwitnienie trwa kilka miesięcy, a aby otrzymać owoce, musimy samodzielnie zapylić roślinę przy pomocy pędzelka. Zielone owoce będą natomiast dojrzewać przez około rok. Ważne jest, że nie psują się one, a jedynie wysychają. Kiedy więc staną się ciemnoczerwone, można wyjąć z nich nasiona, które następnie wysuszamy i prażymy na patelni bądź w piekarniku. Tak przygotowane ziarna wystarczy już tylko zmielić i zaparzyć, aby cieszyć się pyszną kawą!

Jak uprawiać arabikę?

Dzięki tym prostym zasadom nasza kawa w doniczce będzie cieszyć oko i z pewnością zakwitnie!

Kawa w doniczce – podłoże

Jednym z najważniejszych elementów uprawy kawy w doniczce jest dobór odpowiedniego podłoża. Ziemia powinna mieć lekko kwaśny odczyn, być żyzna i przepuszczalna. Dobrze sprawdzi się więc uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych bądź podłoże dla palm, które zmieszamy z piaskiem lub żwirem.

Kawa w doniczce – stanowisko uprawy

Arabika w naturze żyje w klimacie subtropikalnym bądź równikowym, a więc tam, gdzie panuje wysoka temperatura i często pada deszcz. Aby więc roślina ta dobrze czuła się w warunkach pokojowych, wymaga stanowiska jasnego i słonecznego. Ulokujmy ją również z dala od przeciągów. W pomieszczeniu, w którym będzie znajdować się nasza kawa w doniczce, temperatura musi wynosić około 20-22°C, a wilgotność powietrza utrzymywać się na poziomie 75-85%. Pamiętajmy, aby nie narażać arabiki na bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne, gdyż poparzymy jej liście. Z kolei zbyt ciemne stanowisko sprawi, że kawa ograniczy swój wzrost i nie będzie kwitnąć. Jeżeli końcówki jej liści zaczną przysychać to znak, że w pomieszczeniu powietrze jest zbyt suche. Dla poprawienia wilgotności warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub postawić doniczkę na podstawce z warstwą wilgotnego keramzytu.

Kawa w doniczce – podlewanie

Kawa arabska wymaga regularnego podlewania. Do tego celu używajmy wody miękkiej i odstanej, gdyż roślina ta jest szczególnie wrażliwa na działania chloru oraz wapnia. Podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne. Jeżeli jednak przesadzimy z wodą, to możemy spodziewać się gwałtownej reakcji arabiki. Raz dziennie warto zraszać roślinę letnią, również odstaną wodą. Przy okazji zraszania należy także ścierać kurz z liści za pomocą miękkiej ściereczki.

Kawa w doniczce – nawożenie

Arabikę możemy zasilać co 2-3 tygodnie nawozami dedykowanymi cytrusom. W ostateczności można wykorzystać także nawozy dedykowane roślinom zielonym. Unikajmy jednak tych, które przeznaczone są dla roślin kwitnących, gdyż zawierają zbyt dużą ilość fosforu.

Kawa w doniczce – przesadzanie i przycinanie

Kawę arabską najlepiej przesadzać w okresie od lutego do marca

image

Pielęgnacja kawy w doniczce nie jest wcale taka trudna!

FOTO: Envato Elements
Po pierwszych 2-3 latach uprawy roślina może wejść w czas bardzo intensywnego wzrostu. Kontrolujmy wówczas wielkość doniczki – czasem może się okazać, że arabika będzie potrzebować nawet 2 razy większego pojemnika! Poznamy, że roślina potrzebuje większej donicy, jeżeli przestanie rosnąć, jej liście pożółkną i zaczną opadać, a korzenie wypełnią ściśle cały pojemnik.

Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji kawy arabskiej jest jej przycinanie, zwłaszcza jeżeli nie chcemy mieć wielkiego krzewu kawowego w domu. Najlepszą porą na ten zabieg jest wczesna wiosna.

Kawa arabska – zimowanie

Roślina ta w jesienno-zimowych miesiącach potrzebuje odpoczynku po okresie wegetacji. W tym czasie trzymajmy kawę w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się na niższym poziomie. Nie może ona jednak spadać poniżej 16°C. Podczas spoczynku rośliny ograniczamy podlewanie i nawożenie, pamiętajmy jednak, aby nadal regularnie zraszać liście arabiki.

Kawa arabska – rozmnażanie

Kawę można rozmnożyć z nasion bądź z sadzonki. Aby wysiew był udany, nasiona muszą być świeże, a te niezwykle szybko tracą zdolność do kiełkowania. Wysiewamy je więc maksymalnie do 4-6 tygodni od zbioru. Zanim umieścimy nasiona w ziemi, powinniśmy namoczyć je na około 2 doby w ciepłej wodzie. Po takim przygotowaniu wciskamy po 2-3 sztuki w podłożu. Nie przykrywamy i często zraszamy. Po około miesiącu powinny pojawić się pierwsze kiełki. Młode rośliny przesadzamy do docelowej doniczki w okresie letnim.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 17:17