StoryEditorKATOLOG ROŚLIN

Letnie byliny do ogrodu. Które z nich najpiękniej ozdobią ogród?

12.05.2023., 08:00h
Latem nasze ogrody rozkwitają feerią barw. Wówczas w powietrzu czuć piękny zapach letnich kwiatów. Wtedy bowiem zakwita większość bylin. A które z tych roślin wybrać, aby fantastycznie zdobiły ogród przez cały sezon? Oto siedem najbardziej wyjątkowych gatunków.

Kosaciec

Kosaćce powszechnie nazywa się irysami. To byliny tworzące wysokie, pojedyncze łodygi. Na ich szczycie znajdują się duże kwiaty, które składają się z ułożonych warstwowo płatków. We wnętrzu dekoracyjnych kwiatów możemy zauważyć grube pręciki. Irysy są mrozoodporne. Świetnie poradzą sobie w ziemi żyznej i przepuszczalnej, która musi być także wilgotna.

Floks

To piękna i egzotyczna, lecz dosyć wymagająca roślina. Najczęściej dorasta do 90-120 cm wysokości. Tworzy gęste kępy pędów, które to zwieńczone są kwiatami zebranymi w wyjątkowy kwiatostan w formie baldachogron. Szczególną cechą floksów jest ich piękny aromat, przyciągający motyle czy pszczoły. Te rośliny potrzebują stanowiska mocno nasłonecznionego – wówczas będą mogły w pełni rozwinąć swoje kwiaty. Doskonale sprawdzą się na tereny bardziej suche. Nasze ogrody floksy będą zdobić od lipca aż do września.

Kłosowiec amerykański

Ta miododajna bylina w naturze występuje w Azji oraz w Ameryce Północnej. Rozwija ona gęste kępy zielonych pędów, które osiągają do 70 cm wysokości. Ich szczyty udekorowane są fioletowymi kwiatostanami w formie kłosów. Są one szczególnie dekoracyjne, gdyż składają się z wielu drobnych kwiatów w kształcie kielichów. Zapach liści kłosowca przypomina nieco anyż. Roślina ta jest niezwykle łatwa w uprawie. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących uprawy czy pielęgnacji. Urośnie na ubogiej i piaszczystej glebie, a także zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Nie tylko dobrze znosi okresowe susze, ale jest również szczególnie odporna na choroby i szkodniki.

Dzwonek kropkowany

Ta niewielka roślina występuje na terenie Chin, Japonii oraz Sycylii. Dorasta tylko do około 30-40 cm wysokości. Ogromną zaletą tej byliny są delikatne, zwisające kwiaty w formie dzwoneczków. Rosną one w parach i przybierają białą bądź bladoróżową barwę. Dzwonki kropkowane dobrze sprawdzą się na słonecznych rabatach czy skalniakach. Warto zwrócić uwagę na jego nieregularny pokrój, który idealnie pasować będzie do ogrodów w stylu wiejskim czy naturalistycznym. Dodatkowo roślina ta jest całkowicie mrozoodporna, lecz nie znosi suszy, trzeba więc regularnie ją podlewać. Najlepiej będzie rosnąć w żyznym, bogatym w próchnicę podłożu. Pamiętajmy jednak, że dzwonki są bardzo ekspansywne i szybko się rozrastają.

Piwonia chińska

Szczególnym uznaniem warto obdarzyć rodzimą odmianę piwonii – „Krystynę”. Jej kwiaty wybarwiają się na intensywny, krwistoczerwony kolor. Osiąga ona do około 90 cm wysokości. Pąki kwiatowe roślina ta rozwija w drugiej połowie czerwca. Atrakcyjną cechą tej odmiany jest także wydzielanie intensywnego aromatu, który przyciąga owady. Piwonia chińska to bylina łatwa w uprawie – potrzebuje tylko żyznej gleby i słonecznego miejsca do rozwoju. Często rośnie nawet kilkanaście lat na jednym stanowisku.

Mikołajek płaskolistny

To karłowa bylina, która chociaż występuje w Polsce, to nie jest gatunkiem rodzimym. Mikołajki często spotykamy nad Wisłą czy Odrą, lecz w naturze rosną one w Europie Południowej, Kazachstanie, Chinach oraz na zachodnich terenach Syberii. Rośliny te tworzą niskie kępy o wysokości i szerokości około 30 cm. Składają się z silnie rozgałęzionych pędów, na szczycie których znajdują się pojedyncze kwiatostany. Przybierają one formę jajowatych gron z kolczystymi przysadkami. Roślina ma wyjątkowy, niebiesko-srebrny kolor. Kwitnie od lipca do września, przyciągając pożyteczne owady. Mikołajki rosną najczęściej w miejscach suchych i słonecznych.

Trytoma groniasta

To roślina znana również jako „płonąca pochodnia”. Wszystko z powodu jej czerwono-żółtego wybarwienia. Pochodzi z Afryki, zwłaszcza z części RPA oraz Madagaskaru. W naszym klimacie trytoma będzie dosyć wymagająca w uprawie ze względu na konieczność osłaniania jej przed mrozem. W polskich warunkach może jednak dobrze się rozwijać, osiągając do 70-80 cm wysokości. Tworzy gęste, ciemnozielone kępy. Spośród nich wyrastają grube pędy kończące się wieloma niewielkimi kwiatami zebranymi w kłosowate grona. Bylina ta kwitnie od czerwca do września. Z powodzeniem może być uprawiana również w donicach.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 18:25