Kosaciec
Kosaćce powszechnie nazywa się irysami. To byliny tworzące wysokie, pojedyncze łodygi. Na ich szczycie znajdują się duże kwiaty, które składają się z ułożonych warstwowo płatków. We wnętrzu dekoracyjnych kwiatów możemy zauważyć grube pręciki. Irysy są mrozoodporne. Świetnie poradzą sobie w ziemi żyznej i przepuszczalnej, która musi być także wilgotna.
Floks
To piękna i egzotyczna, lecz dosyć wymagająca roślina. Najczęściej dorasta do 90-120 cm wysokości. Tworzy gęste kępy pędów, które to zwieńczone są kwiatami zebranymi w wyjątkowy kwiatostan w formie baldachogron. Szczególną cechą floksów jest ich piękny aromat, przyciągający motyle czy pszczoły. Te rośliny potrzebują stanowiska mocno nasłonecznionego – wówczas będą mogły w pełni rozwinąć swoje kwiaty. Doskonale sprawdzą się na tereny bardziej suche. Nasze ogrody floksy będą zdobić od lipca aż do września.
Kłosowiec amerykański
Ta miododajna bylina w naturze występuje w Azji oraz w Ameryce Północnej. Rozwija ona gęste kępy zielonych pędów, które osiągają do 70 cm wysokości. Ich szczyty udekorowane są fioletowymi kwiatostanami w formie kłosów. Są one szczególnie dekoracyjne, gdyż składają się z wielu drobnych kwiatów w kształcie kielichów. Zapach liści kłosowca przypomina nieco anyż. Roślina ta jest niezwykle łatwa w uprawie. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących uprawy czy pielęgnacji. Urośnie na ubogiej i piaszczystej glebie, a także zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Nie tylko dobrze znosi okresowe susze, ale jest również szczególnie odporna na choroby i szkodniki.
Dzwonek kropkowany
Ta niewielka roślina występuje na terenie Chin, Japonii oraz Sycylii. Dorasta tylko do około 30-40 cm wysokości. Ogromną zaletą tej byliny są delikatne, zwisające kwiaty w formie dzwoneczków. Rosną one w parach i przybierają białą bądź bladoróżową barwę. Dzwonki kropkowane dobrze sprawdzą się na słonecznych rabatach czy skalniakach. Warto zwrócić uwagę na jego nieregularny pokrój, który idealnie pasować będzie do ogrodów w stylu wiejskim czy naturalistycznym. Dodatkowo roślina ta jest całkowicie mrozoodporna, lecz nie znosi suszy, trzeba więc regularnie ją podlewać. Najlepiej będzie rosnąć w żyznym, bogatym w próchnicę podłożu. Pamiętajmy jednak, że dzwonki są bardzo ekspansywne i szybko się rozrastają.
Piwonia chińska
Szczególnym uznaniem warto obdarzyć rodzimą odmianę piwonii – „Krystynę”. Jej kwiaty wybarwiają się na intensywny, krwistoczerwony kolor. Osiąga ona do około 90 cm wysokości. Pąki kwiatowe roślina ta rozwija w drugiej połowie czerwca. Atrakcyjną cechą tej odmiany jest także wydzielanie intensywnego aromatu, który przyciąga owady. Piwonia chińska to bylina łatwa w uprawie – potrzebuje tylko żyznej gleby i słonecznego miejsca do rozwoju. Często rośnie nawet kilkanaście lat na jednym stanowisku.
Mikołajek płaskolistny
To karłowa bylina, która chociaż występuje w Polsce, to nie jest gatunkiem rodzimym. Mikołajki często spotykamy nad Wisłą czy Odrą, lecz w naturze rosną one w Europie Południowej, Kazachstanie, Chinach oraz na zachodnich terenach Syberii. Rośliny te tworzą niskie kępy o wysokości i szerokości około 30 cm. Składają się z silnie rozgałęzionych pędów, na szczycie których znajdują się pojedyncze kwiatostany. Przybierają one formę jajowatych gron z kolczystymi przysadkami. Roślina ma wyjątkowy, niebiesko-srebrny kolor. Kwitnie od lipca do września, przyciągając pożyteczne owady. Mikołajki rosną najczęściej w miejscach suchych i słonecznych.
Trytoma groniasta
To roślina znana również jako „płonąca pochodnia”. Wszystko z powodu jej czerwono-żółtego wybarwienia. Pochodzi z Afryki, zwłaszcza z części RPA oraz Madagaskaru. W naszym klimacie trytoma będzie dosyć wymagająca w uprawie ze względu na konieczność osłaniania jej przed mrozem. W polskich warunkach może jednak dobrze się rozwijać, osiągając do 70-80 cm wysokości. Tworzy gęste, ciemnozielone kępy. Spośród nich wyrastają grube pędy kończące się wieloma niewielkimi kwiatami zebranymi w kłosowate grona. Bylina ta kwitnie od czerwca do września. Z powodzeniem może być uprawiana również w donicach.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: deccoria.pl