Z tego artykułu dowiesz się:
Najlepsze odmiany palmy do doniczek
Jak pielęgnować palmy w doniczkach
Najlepsze odmiany palmy do doniczek
Palma waszyngtonia: roślina o liściach podobnych do ogromnych wachlarzy. Wymaga stanowiska słonecznego i obfitego podlewania oraz regularnego nawożenia (co 2 tygodnie).
Areka żółtawa: palma o pierzastych liściach i łodygach podobnych do bambusa. To wyjątkowo odporna odmiana, która potrzebuje nasłonecznionego stanowiska, nawożenia co 2 tygodnie, dużej wilgotności i sporej ilości wody.
Dracena: palma o krzaczastych wyglądzie i długich liściach, które wychodzą bezpośrednio z pnia. Potrzebują ona stanowiska półcienistego, umiarkowanej wilgotności i nawożenia raz w tygodniu (od marca do października).
Palma kencja: roślina o długich pierzastodzielnych liściach, która wymaga stanowiska półcienistego, podlewania 1-2 razy w tygodniu (obfitego) i regularnego nawożenia (latem raz w tygodniu, zimą raz w miesiącu).
Listwonia okrągłolistna: roślina o liściach przypominających wachlarze. Do dobrego wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego, regularnego podlewania i zraszania liści.
Przeczytaj także: Ogród, który robi się sam – jakie rośliny są bezobsługowe?
Jak sadzić palmy w doniczkach?
Palmy mają bardzo charakterystyczny system korzeniowy, co sprawia, że do prawidłowego wzrostu potrzebują nieco innych donic: powinny być one wysokie, długie i wąskie oraz odpowiednio dobrane do rozmiaru rośliny. Dopiero wtedy możemy być pewni, że roślina ta poprawnie zadomowi się w nowym miejscu. Przed przystąpieniem do sadzenia, musimy upewnić się, że na dnie donicy umieściliśmy warstwę drenażową, która znacząco ułatwi nam nawadnianie.
Podczas sadzenia tych roślin niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego podłoża, które powinno być lekkie, żyzne, przepuszczalne i bogate w substancje organiczne. Idealnie sprawdzi się takie o pH pomiędzy 6 a 7,5.
Miejsce, w którym postawimy donicę, jest uzależnione od odmiany. Większość z nich preferuje stanowiska nasłonecznione lub półsłoneczne, warto jednak unikać warunków ekstremalnych i uważnie obserwować roślinę.
Jak pielęgnować palmy w doniczkach
Większość odmian palm, które posiadamy w swoich mieszkaniach i biurach, pochodzi z krajów o klimacie bardzo różniącym się od naszego, polskiego. Dlatego też, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu, podstawą ich pielęgnacji będzie utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Poniżej przedstawiamy listę najlepszych technik pielęgnacyjnych, które sprawią, że rośliny te będą cieszyły nasze oko przez długie lata:
- Podłoże palm musi być żyzne, przepuszczalne i wilgotne (nie mokre). Rośliny te najczęściej podlewa się 1-2 razy w tygodniu w okresie letnim oraz 1-2 razy w miesiącu zimą.
- Gleba w doniczce musi być również regularnie użyźniana. Palmy należy podlewać specjalnymi mieszankami nawet co tydzień lub dwa.
- Palmy przesadzamy tylko, kiedy to konieczne. Częste przeprowadzki nie są wskazane, ponieważ mogą znacząco uszkodzić systemy korzeniowe.
- Cięcie palmy jest kwestią bardzo wrażliwą. Liście powinniśmy usuwać tylko wtedy, kiedy są one całkowicie brązowe i suche.
fot. envato elements