Kiedy sadzić jesienne kwiaty?
Sadzonki kwiatów można umieszczać w gruncie właściwie przez cały sezon wegetacyjny, chociaż najbardziej polecanym terminem jest wiosna. Sadząc rośliny o tej porze roku będziemy mieć pewność, że sadzonki odpowiednio się rozrosną, a w drugiej połowie roku obsypią się kwiatami. Wiele osób decyduje się na zakup sadzonek również jesienią. W tym czasie w centach czy sklepach ogrodniczych sprzedawanych jest wiele gatunków roślin, które kwitną właśnie jesienią. Takie sadzonki będą już znacznie rozwinięte. Jeżeli zakupimy je w doniczkach, powinniśmy od razu umieścić je w docelowym miejscu w ogrodzie. Po posadzeniu regularnie je podlewajmy. Dzięki temu zdążą ukorzenić się przed nadejściem sezonu zimowego.
Astry – od zawsze kojarzące się z jesienią
Astry to jedne z najbardziej typowych jesiennych kwiatów. Chociaż sporą popularnością cieszą się jednoroczne odmiany tej rośliny, to istnieją także astry wieloletnie. Nie trzeba będzie wysiewać ich na nowo wiosną, jak na przykład astry chińskie. Odmiany takie jak astry krzaczaste czy wrzosolistne co roku wytwarzają kwiaty, nie wymagając naszej ingerencji. Najczęściej te piękne rośliny mogą kwitnąć na fioletowo, różowo czy biało. Istnieje wiele rodzajów astrów. Dobrym pomysłem będzie wybranie kilku odmian i połączenie ich na jednej rabacie, tworząc prawdziwie barwną kompozycję. Astry będą cieszyć oko aż do przymrozków.
Te jesienne rośliny są łatwe w uprawie. Pamiętajmy, że wymagają stanowiska słonecznego i dosyć przewiewnego. Zapewnijmy im przepuszczalną ziemię o pH w przedziale od 5,5 do 6,5. Podczas sadzenia musimy zachować odpowiednie odległości pomiędzy kolejnymi egzemplarzami. Odmiany wysokie powinny znajdować się w odległości 80 cm od innych roślin, średniowysokie w odległości około 50 cm, a niskie – 20 cm.
Wrzosy – zachwycające barwami ikony jesieni
Wrzosy to niskie byliny, które są wyjątkowo mrozoodporne. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na wprowadzenie ich do swojego jesiennego ogrodu. Ich kwiaty mogą mieć barwę niebieską, fioletową, białą, czerwoną czy różową. Idealnie wyglądają na przykład w pobliżu drzew iglastych. O tej porze roku w ogrodzie możemy stworzyć prawdziwe wrzosowisko! Pamiętajmy jednak, aby egzemplarze tej rośliny sadzić w odległości od 20 do 30 cm od siebie. Możemy wyściółkować glebę wokół nich korą, igłami czy szyszkami. Aby kępy wrzosów były gęste i zwarte, będziemy zmuszeni przyciąć je w kwietniu.
Rośliny te preferują miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru. Ziemia powinna mieć lekko kwaśny odczyn: 3,5-5,5. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest bardziej zasadowa, warto zakupić specjalną ziemię przeznaczoną dla roślin wrzosowatych. Znajdziemy ją w wielu sklepach ogrodniczych. Podłoże dla wrzosów powinno być lekkie i przepuszczalne. Nie sadźmy tych roślin na terenach pochyłych czy podmokłych, gdyż zaistnieje spore ryzyko, że w wyniku nadmiaru wody w glebie korzenie naszych wrzosów zgniją.
Zimowit jesienny – wyjątkowa roślina cebulowa
Zimowit jesienny jest rośliną cebulową, lecz w odróżnieniu od innych kwiatów tego typu kwitnie właśnie jesienią. Najlepiej sadzić ją w sierpniu, ponieważ swoimi kwiatami uraczy nas wówczas już we wrześniu bądź w październiku. Zimowit idealnie nada się do donic czy do wypełnienia pustych przestrzeni na jesiennych rabatach. Tworzy on urocze, białe, różowe, fioletowe bądź purpurowe kwiaty, przypominające nieco jesienne krokusy.
Zimowity sadzimy w dołkach, które mają głębokość trzykrotności cebulki. Będą one wymagały stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego. W gliniastej glebie te rośliny zaczną gnić, zapewnijmy im więc podłoże przepuszczalne, lecz niezbyt suche, aby cebule nie wyschły całkowicie. W przeciwnym razie ich rozwój zostanie zahamowany. Egzemplarze tych kwiatów sadzimy w odległości maksymalnie 20 cm od siebie. W ten sposób stworzymy przyciągającą wzrok kępę zimowitów.
Starzec popielany – kwiat o niezwykłym kolorze
Starzec popielany to wspaniała roślina o unikatowym wyglądzie. Ma srebrzysty kolor, a jego struktura nieco przypomina filc. Stąd często spotykana inna nazwa starca – mrozy. Będzie stanowić idealne uzupełnienie rabat. Rozjaśni również ciemniejsze zakamarki ogrodu. Chociaż kwitnie w czerwcu i w lipcu, to jego niezwykle dekoracyjne liście utrzymają się praktycznie przez całą zimę.
Roślina ta jest raczej jednoroczna. Najlepiej sadzić ją w donicach, aby zimą wygodnie przenieść ją do cienistego i chłodnego pomieszczenia. Starca posadzonego do gruntu można po prostu wykopać. Chociaż roślina uważana jest za mrozoodporną, może mieć problem z przetrwaniem polskiej zimy. Dzięki tym zabiegom będziemy mieć pewność, że pięknymi kwiatami i dekoracyjnymi liśćmi ozdobimy ogród również w przyszłym roku.
Kapusta ozdobna – unikatowa roślina jednoroczna
Kapusta ozdobna jest niestety rośliną jednoroczną, jednak zdecydowanie wartą umieszczenia w ogrodzie. Wygląda nietuzinkowo i z pewnością wyróżni się na tle jesiennej zieleni. Tworzy gęstą kępę dwukolorowych i mocno pofalowanych liści. Jest w stanie znieść nawet spore przymrozki – do -15°C.
Kapustę ozdobną powinniśmy posadzić na stanowisku słonecznym i w glebie przepuszczalnej. Podłoże musi być umiarkowanie wilgotne, aby system korzeniowy nie zgnił. Tę roślinę z powodzeniem możemy uprawiać w donicach, tworząc niesamowite jesienne kompozycje.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements