StoryEditorPIĘKNY OGRÓD

Oto najpopularniejsze gatunki wierzb ozdobnych! Jak je pielęgnować?

08.04.2023., 08:00h
Bogactwo gatunków wierzb ozdobnych sprawia, że właściwie każdy posiadacz ogrodu znajdzie coś dla siebie. Nie tylko wygląd tych roślin jest ważny, ale także fakt, że są niezwykle łatwe w uprawie. Jakie konkretnie mają wymagania? Oto lista najciekawszych gatunków wierzb ozdobnych!

Wierzby ozdobne – najpopularniejsze gatunki

Wierzby to rośliny rosnące na całym świecie. Największą różnorodnością wykazują się w strefie umiarkowanej. Chociaż na świecie wyróżnia się 450 gatunków wierzb, to w Polsce występuje jedynie około 30 z nich. Ciekawy jest fakt, że różne rodzaje wierzb bardzo łatwo się krzyżują ze sobą – dzięki temu można uzyskać ciekawe mieszańce. Chociaż w zależności od gatunku rośliny te będą mieć odmienne wymagania, to najważniejszą zasadą jest, iż są one światłolubne.

Wierzby charakteryzują się dosyć nietuzinkowym wyglądem. Dobór konkretnego gatunku do naszego ogrodu nada otoczeniu charakteru. Najpopularniejsze gatunki wierzb ozdobnych to:

  • Wierzba szwajcarska, która może urosnąć nawet do około 1 metra. Jej gałęzie są niezwykle charakterystyczne – owłosione i pokryte jasnymi liśćmi o filcowatej strukturze. Ten gatunek jest niestety niezwykle podatny na choroby grzybowe, zwłaszcza rdzę.
  • Wierzba japońska Hakuro Nishiki jest bardzo często wybieranym gatunkiem i nic dziwnego! Wszystko ze względu na jej nietypowe, lecz piękne liście. Każdy z nich może być jednocześnie zielony, biały i różowy. Roślina ta dorasta zazwyczaj do wysokości około 1,5 metra.
  • Wierzba mandżurska Torturosa jest jednym z wyższych gatunków. Może urastać nawet do 8 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną tej rośliny są fantazyjnie powykręcane gałęzie, na których znajdują się zielone, lancetowate liście.
  • Wierzba wiciowa występuje również w naturze w naszym kraju. Jej wiotkie i delikatne gałęzie tworzą wielopędowe gęste krzewy. Otaczają je smukłe, pokryte od spodu włoskami liście. Ten gatunek może dorosnąć do 5 metrów wysokości.
  • Wierzba purpurowa Nana nie tylko zdobi ogrody, ale także jest podstawą wikliniarstwa. Jej długie, purpurowoczerwone pędy tworzą kulistą koronę. Ta roślina dorasta do około 2 metrów. Chociaż jej młode listki są owłosione, to wraz z wiekiem tracą tę cechę.
  • Wierzba żałobna to przepiękny gatunek wierzby płaczącej. Te rośliny nazywane są w ten sposób ze względu na szczególny pokrój. Ta wierzba dorośnie nawet do 25 metrów wysokości. Ma rozłożystą koronę i długie, zwisające, giętkie pędy o żółtawej barwie.
  • Wierzba płożąca to niewielki gatunek dorastający tylko do około 1 metra wysokości. Warto obsadzić ją w małym ogrodzie czy w donicy.
image

Wierzba japońska Hakuro Nishiki

FOTO: Envato Elements

Jak uprawiać wierzby ozdobne?

Wierzby ozdobne mają zróżnicowane wymagania dotyczące uprawy – wszystko zależy od gatunku rośliny. Najczęściej jednak są one bardzo łatwe w pielęgnacji i szybko przystosowują się do panujących warunków. Uniwersalna zasada brzmi, że lubią one miejsca nasłonecznione i wilgotne. Dodatkowo odznaczają się dużą mrozoodpornością. Z tego względu nie osłaniamy ich na zimę.

Głównym aspektem pielęgnacji wierzb ozdobnych jest zapewnienie im dużego nawilżenia. Podczas suszy i upałów regularnie podlewajmy roślinę. Niewykonanie tego zabiegu spowoduje uschnięcie wierzby. Ważnym zabiegiem będzie również odchwaszczanie wierzb krzaczastych.

Jak przycinać wierzby ozdobne?

Aby uzyskać pożądany wygląd, należy intensywnie i często przycinać wierzby ozdobne. Róbmy to regularnie, aby roślina wypuszczała wiele nowych pędów, które zagęszczą koronę. Cięcie przyda się zwłaszcza gatunkom krzaczastym, gdyż mają one tendencję do przerzedzania się u dołu. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści. Cięcia sanitarne wykonywać możemy także później.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 04:17