StoryEditorROŚLINY SOLITEROWE

Rośliny do ogrodu – które sprawdzą się jako solitery?

13.11.2023., 08:00h
Czym jest soliter? To drzewo, krzew bądź bylina, które są w ogrodzie posadzone samotnie, stanowiąc główny element przestrzeni. Idealne solitery wyróżniają się walorami dekoracyjnymi. Są to rośliny o szczególnych rozmiarach czy wyjątkowym pokroju. Jaka zieleń najlepiej sprawdzi się w tej roli?

Czym jest roślina soliterowa?

Soliter ogrodowy to roślina, którą sadzimy pojedynczo, bez żadnych upraw towarzyszących. Z tego też względu do tej roli warto wybrać jak najbardziej dekoracyjne drzewa, krzewy czy byliny. Rośliny soliterowe powinny odznaczać się oryginalną i ciekawą formą. Zastanówmy się zwłaszcza nad gatunkami o eleganckim pokroju, dekoracyjnych liściach czy ślicznych kwiatostanach. Najczęściej solitery sadzimy w wyeksponowanych miejscach ogrodu. Dla tego typu okazów miejsce znajdzie się nie tylko na dużych przestrzeniach – rośliny soliterowe sprawdzą się również na mniejszych posesjach.

Popularne gatunki jako solitery – które będą najlepiej się prezentować?

To, na jaki gatunek rośliny soliterowej się zdecydujemy, powinno w znacznej mierze zależeć od stylu naszego ogrodu. Istnieje jednak wiele pozycji uniwersalnych i ponadczasowych, pasujących niemalże do każdej przestrzeni. Jakie rośliny będą najpiękniej się prezentować?

Wśród drzew i krzewów liściastych jako solitery proponowane są:

 • Judaszowiec kanadyjski – karłowata odmiana judaszowca, charakteryzująca się kolorowymi liśćmi i wyjątkowymi, intensywnie różowymi kwiatami.
 • Miłorząb japoński – drzewo w formie tradycyjnej bądź w odmianie karłowatej, przepięknie przebarwiające się jesienią.
 • Głóg dwuszyjkowy – niewielkie drzewo o błyszczących, ciemnoczerwonych liściach, utrzymujących swoją atrakcyjność aż do zimy.
 • Albicja, nazywana również drzewem jedwabnym – piękna roślina o niezwykłych, „puszystych” kwiatostanach i liściach z dekoracyjnymi wcięciami.
 • Tulipanowiec amerykański – dość wysokie drzewo, o kwiatach do złudzenia przypominających tulipany, nadające się wyłącznie do bardzo dużych ogrodów.
 • Berberys wąskolistny – mrozoodporna roślina o kulistym pokroju.

Z kolei jako solitery wśród roślin iglastych sprawdzą się:

 • Jodła jednobarwna – drzewo strzeliste, przypominające kształtem wąskie drzewko bożonarodzeniowe.
 • Świerk kłujący – majestatyczna roślina o srebrnych igłach, polecana raczej do dużych posesji.
 • Cyprysik nutkajski – odmiana zwisająca tego iglaka jest bardzo atrakcyjna, a pokrój rośliny jest dosyć wąski, przez co nie zajmuje dużo miejsca.
 • Jałowiec pospolity – rodzima odmiana jałowca, bardzo szybko rozrastająca się, mogąca osiągnąć nawet 8 m wysokości!

Wśród bylin najlepsze solitery to:

 • Miskant chiński – bardzo wysoka, dorastająca nawet do 2 m wysokości trawa ozdobna.
 • Trawa pampasowa – jeden z najbardziej dekoracyjnych gatunków traw.
 • Gunnera olbrzymia – naprawdę olbrzymia roślina, posiadająca imponujące liście oraz kwiaty.

Jako rośliny soliterowe możemy wybrać także wiele innych gatunków. Rozważmy posadzenie chociażby jabłoni rajskiej, perukowca podolskiego, hortensji ogrodowej, lilaka pospolitego, magnolii czy kasztanowca czerwonego.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 15:43