StoryEditorNAJPIĘKNIEJSZE GATUNKI

Rośliny doniczkowe o pięknych kwiatach. TOP 7

04.02.2024., 09:00h
Wiele badań dowodzi, że zieleń roślin uspokaja, a ich kolorowe kwiaty poprawiają nasze samopoczucie. Dodatkowo kwitnące gatunki potrafią ożywić każde wnętrze. Aby pięknie się prezentowały, należy jednak odpowiednio je pielęgnować. Jak zadbać o kwitnące okazy i które z nich są najpopularniejsze?

Jak pielęgnować kwitnące rośliny doniczkowe?

Istnieje kilka ważnych zasad dotyczących pielęgnacji kwitnących roślin pokojowych. Przede wszystkim warto stosować nieco inne nawozy – dla gatunków wydających kwiaty lepsze okazują się preparaty z dużą zawartością fosforu. Unikajmy produktów zawierających więcej azotu. Uważajmy również na zraszanie podczas kwitnienia – zazwyczaj nie przynosi ono żadnych korzyści, może za to doprowadzić do obumierania kwiatostanów. Dodatkowo rośliny przesadzamy czy rozmnażamy już po przekwitnięciu.

Najpiękniejsze kwitnące rośliny doniczkowe – na jakie się zdecydować?

Istnieje wiele roślin o pięknych kwiatach. Wśród najpopularniejszych z nich wybraliśmy siedem różnych gatunków. Oto one.

  • Fiołek afrykański, znany również jako sępolia. Ta wieloletnia roślina osiąga niewielkie rozmiary, co sprawia, że sprawdzi się w każdym wnętrzu. Kwitnie właściwie cały rok, chociaż najobficiej obsypuje się kwiatami letnią porą. Płatki mogą przybierać barwę fioletową, ciemnoniebieską, czerwoną, fiołkoworóżową, różową czy białą, a dodatkowo być pojedyncze albo pełne, o gładkich czy postrzępionych brzegach. To, co wyróżnia sępolię, to mięsiste, lekko owłosione liście, ciemno- bądź jasnozielone.
image

Fiołek afrykański

FOTO: Envato Elements
  • Kalanchoe Blossfleda wykształca kolorowe i długo utrzymujące się kwiaty. To roślina dnia krótkiego, co oznacza, że będzie kwitnąć wówczas, gdy dzień będzie trwał krócej niż 10 godzin. Nie trudno się domyślić, że w polskim klimacie będą to miesiące zimowe (od listopada do lutego). Kalanchoe jest sukulentem liściowym. Atrakcyjne kwiatostany mają kształt baldachu. Mogą przybierać różne barwy: białą, żółtą, łososiową, pomarańczową czy czerwoną. Chociaż są zachwycające, to kwiaty tego gatunku nie wydzielają żadnego zapachu. Liście rośliny są z kolei ciemnozielone, mięsiste z mniej bądź bardziej ząbkowanymi brzegami. Po przekwitnięciu sporo osób pozbywa się kalanchoe, tymczasem ten gatunek może rosnąć przez wiele lat, chociaż z wiekiem traci swój atrakcyjny wygląd.
image

Kalanchoe Blossfleda

FOTO: Envato Elements
  • Frizea lśniąca to gatunek, który należy do roślin ananasowatych. Pochodzi z tropików, a konkretniej z terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Charakteryzuje ją jaskrawo zabarwiony kwiatostan, który przypomina nieco kłos, a składa się ze ściśle ułożonych obok siebie przykwiatków. Między nimi zaś widoczne są żółte, drobne kwiaty. Frizea tworzy rozetę z liści, które są sztywne, ciemnozielone i mają brunatne, poprzeczne paski oraz gładki brzeg. Niestety, roślina ginie po zakończeniu kwitnienia. Z tego względu warto kupować egzemplarz dopiero wykształcający kwiatostan, który jeszcze nie jest wybarwiony.
image

Frizea lśniąca

FOTO: Pixabay
  • Azalia doniczkowa najczęściej w sprzedaży jest dostępna jako azalia indyjska albo azalia japońska. Dostępne są liczne odmiany rośliny, różniące się budową kwiatów czy ich kolorem, bowiem mogą one być zarówno pojedyncze, jak i pełne, a także białe, łososiowe, różowe, fioletowe, czerwone, purpurowe czy dwubarwne. Azalie są raczej niewielkie, osiągają od 25 do 50 cm wysokości. Możemy zakupić również egzemplarze szczepione, w formie piennej.
image

Azalia doniczkowa

FOTO: Envato Elements
  • Kliwia cynobrowa znana jest również jako kliwia pomarańczowa. Ta roślina jest długowieczna i dosyć łatwa w uprawie. Ten egzotyczny gatunek pochodzi z południa Afryki. W Europie jest lubiany jako roślina doniczkowa już od XIX wieku. Kliwia dorasta zazwyczaj do 50-60 cm wysokości. Jej liście są mieczowate, ciemnozielone, błyszczące i mięsiste, tworzące wachlarz. Z jego środka wyrasta pęd kwiatostanowy. Jest on dosyć długi, a na jego szczycie znajdują się kielichowate kwiaty, które mają około 5 cm średnicy. Zebrane po kilka bądź nawet kilkanaście sztuk, tworzą efektowane baldachy. Gatunek ten zakwitnie późną zimą bądź na przedwiośniu. Kwiaty wyda ponownie jesienią.
image

Kliwia cynobrowa

FOTO: Envato Elements
  • Róża chińska nazywana jest także hibiskusem doniczkowym. Ta roślina jest niezwykle piękna, ale również dosyć duża i trudna w uprawie. Może osiągnąć nawet ponad 2 m wysokości. Jej największą ozdobą przez cały rok są zielone, błyszczące i jajowate liście. Natomiast od maja do października muszą ustąpić miejsca atrakcyjnym, kolorowym i lejkowatym kwiatom. Mają one niezwykle rozłożyste płatki, a słupek wraz z wianuszkiem pręcików jest silnie wyeksponowany. Kwiaty róży chińskiej zazwyczaj są pojedyncze, o barwie czerwonej bądź różowej.
image

Róża chińska

FOTO: Envato Elements
  • Cyklamen perski inaczej nazywany jest fiołkiem alpejskim. Ta popularna roślina doniczkowa tworzy bardzo charakterystyczne i piękne kwiaty. Mogą mieć kolor biały, różowy, różowofioletowy, łososiowy, szkarłatny, ciemnoczerwony i inne. Niektóre odmiany mają również postrzępione brzegi płatków. Liście tego gatunku z kolei mają srebrzyste, marmurkowe wzory na blaszkach. Cyklamen szczególnie kojarzy się w Polsce z okresem zimowym, ponieważ właśnie wtedy zakwita.
image

Cyklamen perski

FOTO: Envato Elements

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 13:38