StoryEditorPIĘKNY WIOSENNY OGRÓD

TOP 12 wiosennych kwiatów, które ożywią każdy ogród paletą barw

13.03.2023., 10:00h
Wielkimi krokami zbliża się czas kwitnięcia pierwszych wiosennych roślin. Z pewnością fakt ten ucieszy nie tylko ogrodników, ale wszystkich spragnionych kolorów po ponurej zimie. W marcu, kwietniu oraz maju pięknie kwitnie wiele gatunków roślin! Które z nich warto mieć w swoim ogrodzie?

1. Tulipan

image

Tulipan

FOTO: Envato Elements

Najpopularniejszy wiosenny kwiat to z pewnością tulipan. Ten kwiat ogrodowy szczególnie kojarzy się z tą porą roku. Możemy przebierać w różnych odmianach tulipanów o wielu kolorach, kształtach kielichów czy rozmiarach. Najpiękniej rośliny te wyglądają w grupach. Zdobią rabaty od kwietnia do maja. Cebulki tulipanów sadzimy od września do końca października. Warto wykopać je latem, po przeschnięciu liści. Takie wykopane cebule możemy ponownie zasadzić jesienią – wówczas tulipany obsypią się kwiatami również na następny rok!

2. Bratek ogrodowy

image

Bratek ogrodowy

FOTO: Envato Elements

Bratek zwany jest również fiołkiem ogrodowym. To popularny wiosenny kwiat, który najlepiej prezentuje się nie tylko na rabatach, ale także przy ścieżkach ogrodowych, na balkonach czy parapetach. Charakterystyczne kwiatostany bratków w zależności od odmiany występują w różnych kolorach. Rośliny te są stosunkowo łatwe w uprawie. Potrzebują miejsca z delikatnym nasłonecznieniem oraz nieco wilgotnego podłoża z odrobiną kompostu. Kwiatami będziemy mogli cieszyć się przez całą wiosnę, aż do lata. Bratki to rośliny dwuletnie. Siejemy je w czerwcu bądź lipcu, a na stałe miejsce wysadzamy jesienią.

3. Konwalia majowa

image

Konwalia majowa

FOTO: Envato Elements

Przepiękny zapach tej byliny niezmiennie kojarzy się z wiosną. Konwalię w naturze najczęściej spotkamy w lesie. Jej oryginalne kwiaty mają kształt dzwonków zebranych w spore grona. Konwalia jest dosyć łatwa w uprawie, a dodatkowo całkowicie mrozoodporna. Preferuje stanowiska zacienione. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina silnie trująca. Niebezpieczne są zwłaszcza kwiaty i owoce, zatruć można się jednak także łodygami czy liśćmi.

4. Narcyz

image

Narcyz

FOTO: Envato Elements

Narcyzy, tak jak tulipany, to rośliny cebulowe. Są mało wymagające w uprawie oraz w pielęgnacji. Sadzimy je jesienią, lecz nie jest koniecznie wykopywanie cebul po okresie kwitnienia. Wiele różnokolorowych odmian narcyzów będzie pięknie prezentować się na rabacie czy w donicach. Wśród narcyzów wyróżnia się żonkile, czyli rośliny o żółtej barwie kwiatów, czy narcyzy trąbkowe, które mogą osiągnąć nawet do 35 cm wysokości.

5. Hiacynt

image

Hiacynt

FOTO: Envato Elements

To wczesnowiosenny kwiat cebulowy, najczęściej pojawiający się o tej porze roku w naszych domach w doniczkach. Hiacynt sprawdzi się jednak także jako roślina ogrodowa. Wielką zaletą hiacyntów jest ich wspaniała kolorystyka. Mogą mieć barwę do niebieskiej, po pastelowy róż bądź fiolet. Cebulki hiacyntów sadzimy jesienią. Wraz z tulipanami czy narcyzami stworzą piękną wiosenną rabatę. Rośliny te lubią miejsca słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Po przekwitnięciu hiacynty wykopujemy, przesuszamy i ponownie sadzimy jesienią.

6. Szafirek

image

Szafirek

FOTO: Envato Elements

Ten wiosenny kwiat ogrodowy jest mrozoodporny i niezwykle łatwy w uprawie. Cechą charakterystyczną szafirków jest niebieski kwiatostan, który tworzy grona w kształcie małych kuleczek. Najpopularniejszy gatunek tej rośliny to szafirek armeński, który ma kobaltowe kwiaty. W naszych ogrodach mogą pojawić się również szafirki kwitnące na biało czy różowo. To rośliny cebulowe, które sadzimy we wrześniu i październiku. Do podłoża szafirków dodajmy odrobinę kompostu, który pozytywnie wpłynie na te rośliny.

7. Krokus wiosenny

image

Krokus wiosenny

FOTO: Envato Elements

Krokus to również jeden z symboli wiosny, a to wszystko dlatego, że zakwita jako jedna z pierwszych roślin – od lutego do kwietnia. Krokusy mają charakterystyczne fioletowe kwiaty, które często przebijają się nawet spod warstwy śniegu. W warunkach naturalnych pojawiają się często na górskich łąkach. Krokusy są mało wymagające, bez problemu urosną na rabatach czy skalniakach. Cebulki tych roślin sadzimy jesienią. Co kilka lat możemy je wykopać i przesadzić, nie jest to jednak konieczny warunek w ich uprawie.

8. Przebiśnieg

image

Przebiśnieg

FOTO: Envato Elements

Przebiśniegi to jedne z pierwszych wiosennych kwiatów. Ich białe kwiaty pojawiają się często już w lutym. To również rośliny miododajne – pszczoły bardzo często uwijają się przy drobnych, pachnących kielichach przebiśniegów. Uprawa tych roślin nie jest bardzo kłopotliwa. Nie trzeba ich przycinać po kwitnieniu. Najbardziej preferują cień bądź półcień.

9. Pierwiosnek

image

Pierwiosnek

FOTO: Envato Elements

Pierwiosnki, inaczej prymulki, kwitną wczesną wiosną. Niektóre odmiany mogą pojawić się w ogrodach już w marcu. W Polsce występuje 7 z 500 gatunków pierwiosnków. Rośliny te pięknie prezentują się na niskich rabatach oraz skalniakach. Można rozważyć także uprawianie ich w pobliżu oczek wodnych czy w donicach ustawionych na balkonie bądź tarasie. Prymulki będą bajecznie wyglądały obok tulipanów czy narcyzów.

10. Zawilec

image

Zawilec

FOTO: Envato Elements

Zawilce nazywane są również anemonami, a ich szczególną cechą są drobne, gwiaździste kwiaty. To także rośliny cebulowe, pojawiające się na przykład w wiosennych lasach. W ogródkach hodujemy zwłaszcza zawilce greckie, żółte i wielkokwiatowe. Te wiosenne kwiaty preferują stanowiska zacienione. Bulwy zawilców sadzimy jesienią. Idealnie dla tych roślin nada się przepuszczalna i lekko wilgotna gleba. Zawilce bardzo lubią częste podlewanie.

11. Lilak pospolity

image

Lilak pospolity

FOTO: Envato Elements

Lilak popularnie nazywany jest bzem. Ta roślina to krzew, który może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Rozmnaża się przez rozłogi, co sprawia, że po kilku latach w ogrodzie możemy mieć prawdziwe zarośla! Często popularny bez prowadzony jest w formie pojedynczego drzewa. Szczególną cechą lilaków są ich piękne i intensywnie pachnące kwiatostany, najczęściej pojawiające się w maju. Krzew ten warto zasadzić w pobliżu drzwi wejściowych bądź w okolicy tarasu. Lilak wymaga miejsca słonecznego – tam będzie kwitnąć najbardziej obficie.

12. Piwonia

image

Piwonia

FOTO: Envato Elements

Piwonie najpiękniej wyglądają w naturalnych, rustykalnych ogrodach. Większość gatunków piwonii to byliny. W Polsce króluje przede wszystkim piwonia chińska, która charakteryzuje się pełnymi bądź półpełnymi kwiatami o intensywnym zapachu. Roślina ta przez wiele lat może rosnąć w tym samym miejscu, a wręcz nie lubi przesadzania. Najlepiej będzie rozwijać się na stanowisku ciepłym i słonecznym. Wymaga również żyznej, przepuszczalnej ziemi.

Kamila Berhold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 09:50