StoryEditorPIĘKNE KWIATY W OGRODZIE

TOP 6 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych

17.06.2023., 09:00h
Niedoświadczeni bądź nieco zapracowani posiadacze ogrodu nie muszą wkładać wiele wysiłku w uprawę roślin. Rabaty warto obsadzić kwiatami, które są piękne, a przy tym łatwe w uprawie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zachwycającym ogrodem, nawet jeżeli na jego pielęgnację nie poświęcimy wiele czasu.

Nagietek lekarski

image

Nagietek lekarski

FOTO: Envato Elements

Nagietek lekarski to nie tylko roślina ozdobna, ale także zielarska. Ma wiele odmian, które mogą osiągać od 20 do 70 cm wysokości. Zielone części nagietka – łodyga i liście, są pokryte włoskami, które w dotyku są lepkie. Po potarciu natomiast zaczynają wydzielać specyficzny zapach. Roślina ta kwitnie od czerwca do października. W zależności od odmiany, koszyczki kwiatowe mogą być pojedyncze, półpełne bądź pełne, przybierające różne odcienie pomarańczowego. Nagietki pięknie zaprezentują się na rabatach, ale uprawiać można je również w pojemnikach czy donicach. Nasiona wysiewamy prosto do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Roślina nie ma szczególnych wymagań uprawowych, ponieważ poradzi sobie dobrze w każdych warunkach. Wystarczy zapewnić mu słoneczne stanowisko oraz dostarczać sporą ilość wody podczas suszy. Usuwajmy również przekwitające kwiatostany – przedłużymy wówczas okres kwitnienia.

Nasturcja większa

image

Nasturcja większa

FOTO: Envato Elements

Nasturcja większa może mieć zwarty i krzaczasty pokrój lub piąć się po podporach albo płożyć po ziemi – wszystko zależy od odmiany. To piękna roślina jednoroczna, którą uzupełnimy wolne przestrzenie na rabatach. Warto także wyeksponować nasturcję, uprawiając ją przy kratce bądź koło ogrodzenia. Z kolei odmiany karłowe tej rośliny idealnie nadają się do donic. Kwiaty nasturcji mają piękne, ciepłe kolory – żółcie, czerwienie, pomarańcze. Dodatkowo wydzielają aromat przyciągający wiele owadów zapylających. Kwiaty rozwijają się stopniowo przez całe lato, są więc ozdobą przez praktycznie cały sezon. Co ciekawe, zarówno kwiaty, jak i liście czy niedojrzałe owoce nasturcji są jadalne! Wysiewamy tę roślinę od połowy kwietnia do połowy maja bezpośrednio na miejsce stałe. Nasturcja potrzebuje lekko wilgotnej gleby oraz słonecznego miejsca w ogrodzie.

Słonecznik ozdobny

image

Słonecznik ozdobny

FOTO: Envato Elements

Karłowe odmiany słonecznika idealnie nadają się jako rośliny ozdobne. Mogą osiągnąć maksymalnie 40-50 cm wysokości. Kwiaty tej rośliny mogą występować w tradycyjnym, żółtym kolorze, ale wiele odmian zachwyca kwiatami czerwonymi, brązowymi czy purpurowymi. Poza tym bardzo często spotyka się również odmiany dwubarwne. Słoneczniki kwitną od lipca do sierpnia. Najpiękniej będą prezentować się posadzone wzdłuż ścian bądź płotów. Nasiona tej rośliny wysiewamy na początku maja od razu na miejsce stałe. Miejsce uprawy powinno być słoneczne oraz osłonięte od silnego wiatru. Roślinę regularnie podlewamy, szczególnie jeżeli przedłużają się uciążliwe upały. Usuwajmy regularnie przekwitłe kwiatostany, pobudzając roślinę do rozwijania kolejnych kwiatów.

Jeżówka purpurowa

image

Jeżówka purpurowa

FOTO: Envato Elements

Jeżówka purpurowa to roślina osiągająca wysokość 100 cm. Tworzy ona luźne kępy. Ma długą, wyprostowaną łodygę, na szczycie której wyrasta kwiatostan w formie koszyczka o bardzo charakterystycznej budowie. Płatki mają kształt języczkowaty i najczęściej występują w kolorze jasnoróżowym. Okalają one wypukły środek, który wypełniają brązowe kwiaty rurkowate. Jeżówka kwitnie przez cały sezon wegetacyjny, aż do pierwszych przymrozków. Jej kwiaty przyciągają wiele owadów zapylających. Dodatkowo jest to roślina wieloletnia – może rosnąć na jednym stanowisku nawet przez długi czas. Lubi podłoże umiarkowanie wilgotne. Stanowisko powinno być słoneczne bądź nieco zacienione. Jeżówkę purpurową nie trzeba zabezpieczać przed mrozem. Przed zimą wystarczy tylko przyciąć pędy rośliny tuż przy ziemi.

Rudbekia

image

Rudbekia

FOTO: Envato Elements

Rudbekia to bylina rabatowa, kwitnąca od lata do późnej jesieni. Występuje w kilku gatunkach, których wspólną cechą są koszyczkowate kwiatostany. Mają one budowę podobną do kwiatów jeżówki – żółte, języczkowate płatki okalające ciemny środek, zbudowany z rurkowatych kwiatów. Rudbekie to wieloletnie rośliny osiągające od 30 do nawet 200 cm wysokości. Są łatwe w uprawie, należy tylko pamiętać, że potrzebują sporego nasłonecznienia i umiarkowanie wilgotnej gleby. Roślina dobrze przezimuje w gruncie bez żadnego okrycia, wystarczy tylko ściąć jej pędy nisko nad ziemią po zakończeniu sezonu wegetacyjnego.

Serduszka okazała

image

Serduszka okazała

FOTO: Envato Elements

Serduszka okazała to długowieczna bylina. Ma pierzaste liście, nad którymi wyrastają specyficzne, długie kwiatostany, złożone z jednostronnego grona. Na długich szypułkach zwisają pojedyncze kwiaty o sercowatym kształcie. Mogą występować w różnych kolorach, na przykład w odcieniach różu, czerwieni, bieli czy błękitu. Roślina ta kwitnie od maja do końca czerwca. Najlepiej będzie czuła się w miejscach cienistych bądź ewentualnie półcienistych. Potrzebuje gleby wilgotnej. Warto rozważyć jej uprawę w cieniu drzew bądź nad zbiornikami wodnymi. Co kilka lat zasilamy ją odpowiednimi nawozami organicznymi. Serduszka nie wymaga przycinania na zimę, gdyż jej nadziemna część stopniowo obumiera po zakończeniu kwitnienia.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:46