StoryEditorKATALOG ROŚLIN

TOP 7 roślin, które odstraszą osy i szerszenie

25.06.2023., 09:00h
Szerszenie i osy to owady, których raczej chcemy unikać. Są uciążliwe – pojawiają się wszędzie tam, gdzie przyciągną ich smakowite aromaty. Nie możemy jednak zapominać, że są szczególnie niebezpieczne. Ich ukąszenia są nie tylko bolesne, ale mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na szczęście istnieją rośliny, których osy i szerszenie nie znoszą.

Lawenda wąskolistna

image

Lawenda wąskolistna

FOTO: Envato Elements

To zimozielona krzewina, która charakteryzuje się srebrzystymi listkami oraz kwiatami zebranymi w kłosy. Lawenda kwitnie od czerwca do października. Aby krzaczaste kępy tej rośliny zachowały ładny pokrój, konieczne jest ich regularne przycinanie. Lawenda ma nie tylko walory ozdobne, gdyż jest powszechnie znana także jako roślina lecznicza. Jej zapachu obawiają się na przykład mole. Lawenda przyda się także szczególnie w odstraszeniu szerszeni. Warto zasadzić ją w donicach i umieścić na balkonie, tarasie czy w altanie.

Czosnek ozdobny

image

Czosnek ozdobny

FOTO: Envato Elements

To roślina kwitnąca od końca maja do sierpnia. Kwiatostany rozwijają się na pojedynczych, wzniesionych łodygach i składają się z licznych drobnych kwiatów. Wymagania czosnków ozdobnych są niewielkie. Dobrze będą rozwijać się na glebach piaszczystych czy piaszczysto-gliniastych. Gdy roślinę umieścimy na stanowisku słonecznym, jej kwiaty będą szczególnie okazałe. Czosnki sadźmy na rabatach w okolicy tych miejsc w ogrodzie, w których często przebywamy. Idealnie będą wyglądać także jako kwiaty cięte. Dodatkowo ich zapach odstrasza nie tylko szerszenie, ale też nornice i szczury.

Bratek ogrodowy

image

Bratek ogrodowy

FOTO: Envato Elements

Ta roślina o ozdobnych kwiatach dorasta do 10-25 cm wysokości. Kwitnie od marca do czerwca następnego roku po wysiewie. Lekki zapach bratków ozdobnych jest uciążliwy zwłaszcza dla szerszeni. Kwiaty te sadźmy w grupach w sporych donicach bądź na rabatach. Musimy jednak pamiętać, że rośliny te są szczególnie delikatne. Potrzebują słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej oraz stale lekko wilgotnej gleby. Bratki są podatne na choroby grzybowe, podlewajmy je więc tak, aby nie moczyć liści i kwiatów.

Mięta pieprzowa

image

Mięta pieprzowa

FOTO: Envato Elements

Mięta pieprzowa to popularna roślina, chętnie stosowana w kuchni. Lubi gleby żyzne i lekko wilgotne oraz półcieniste stanowisko. Aby roślina dobrze rosła, warto ściółkować ziemię wokół niej liśćmi bądź skoszoną trawą – w ten sposób podłoże nie będzie zbyt szybko wysychać. Miętę najchętniej uprawiamy w doniczkach na tarasach czy balkonach, aby mieć przez całe lato świeże listki na wyciągnięcie ręki. Za zapachem tej leczniczej rośliny i to zarówno jej liści, jak i kwiatów, szczególnie nie przepadają szerszenie.

Bylica piołun

image

Bylica piołun

FOTO: Envato Elements

Ta wieloletnia roślina z rodziny astrowatych potrafi dorosnąć do 80 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną są liście – pierzastosieczne, które z wierzchu są szarozielone, a od spodu białawe. Piołun kwitnie od czerwca do października, a jego drobne i jasnożółte kwiaty są zebrane w wiechowaty kwiatostan. Chociaż jest on często traktowany jako chwast, to warto wprowadzić go do ogrodu, nie tylko ze względu na właściwości lecznicze, ale też zdolność odstraszania szerszeni i os.

Tymianek pospolity

image

Tymianek pospolity

FOTO: Envato Elements

Tymianek znany jest jako popularna przyprawa stosowana w kuchni. Warto mieć go pod ręką, dlatego często umieszczamy go na kuchennych parapetach bądź na balkonach. Szarozielone listki tej rośliny wydzielają ostry, świeży aromat, którego szczególnie nie tolerują osy. Przy tym różowo-białe, drobne kwiaty tymianku przyciągają pszczoły i inne owady zapylające. Tymianek nie ma szczególnych wymagań uprawowych. Wystarczy mu stanowisko ciepłe i umiarkowanie wilgotna gleba.

Majeranek ogrodowy

image

Majeranek ogrodowy

FOTO: Envato Elements

To kolejna lubiana roślina przyprawowa. Majeranek niestety nie jest odporny na mróz, przez co najczęściej uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Osiągać może od 30 do 40 cm wysokości. Jego pędy porastają gęsto drobne, eliptyczne liście o krótkich ogonkach, które dodatkowo pokryte są gruczołami. Majeranek kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Drobne, białe lub delikatnie różowe kwiaty porastają licznie szczyty łodyg. Charakterystyczny zapach tego ziela skutecznie odstraszy osy. Warto sadzić tę roślinę na stanowisku słonecznym oraz umiarkowanie wilgotnym, w żyznej u przepuszczalnej glebie bogatej w wapń.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:16