Jakie rośliny ślimaki będą omijać?
Wiele roślin – zarówno użytkowych, jak i ozdobnych – pada ofiarą ślimaków nagich. Istnieją jednak takie gatunki, które nie tylko zdobią ogród, ale także niejako odstraszają od siebie ślimaki. Warto jednak pamiętać, że mimo iż rośliny te są wyjątkowo odporne, to niestety nie można dać stuprocentowej gwarancji, że żaden ślimak na nie się nie skusi.
Nasturcja
Nasturcje mają ciemnozielone liście, osadzone na niezbyt grubych łodyżkach. Kwiaty tej rośliny charakteryzują się natomiast żywymi kolorami. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w czerwcu i lipcu, a kolejne będą pokazywać się aż do późnej jesieni. Wszystkie naziemne części tej rośliny są jadalne – mają one ciekawy, pikantny smak.
Nasturcje nie są wymagającymi roślinami. Dobrze rosną na różnych podłożach, również ubogich. Na zbyt żyznych glebach będą jednak wytwarzać więcej liści niż kwiatów. Najlepiej czują się w lekko wilgotnej ziemi, nasturcje trzeba więc regularnie podlewać. Rośliny te uwielbiają także słońce, więc na nasłonecznionych stanowiskach będą kwitły najpiękniej. Nasturcje są raczej omijane przez ślimaki, może się jednak zdarzyć, że mięczaki te skuszą się na nie.
Wrzosiec
Wrzosiec to niska krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. Kwiaty tej rośliny są bardzo liczne, przypominające zwisające dzbaneczki. Liście wrzośców to drobne igiełki wyrastające z łodygi w okółkach, które zapewniają skuteczną ochronę przed ślimakami. Większość wrzośców kwitnie wiosną, ale niektóre gatunki, np. wrzośce krwiste, mogą pojawiać się już od lutego. Z kolei inne gatunki, takie jak wrzosiec bagienny czy popielaty, kwitną w lecie, a utrzymują się aż do jesieni.
Trzeba pamiętać, aby krzewinkom tym zapewnić stanowisko słoneczne lub półcieniste. Najlepsza jest gleba lekka, próchnicza i przepuszczalna. Tak jak wrzos, wrzosiec jest rośliną kwasolubną, a więc najlepiej rośnie w glebach o kwaśnym odczynie. Należy także wiedzieć, że wrzośce nie są zbytnio odporne na mróz. Poza tym źle znoszą zarówno wysuszone, jak i zbyt mokre podłoże.
Juka karolińska
Juka karolińska ceniona jest ze względu na efektowne kwitnienie w pełni lata. Rzeczywiście, kwiatostan tej rośliny jest imponujący, może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości. Jest on silnie rozgałęziony i obsypany kremowymi, dzwonkowatymi i zwieszonymi w dół kwiatami.
Juka karolińska jest odporna na ślimaki. Warto jednak wiedzieć, że wymaga stanowisk niezwykle słonecznych, a także przepuszczalnej, najlepiej wapiennej gleby. Roślina ta jest przystosowana do długich okresów suszy, z tego też względu trzeba mieć na uwadze, że nie toleruje miejsc stale wilgotnych, zalewanych lub podmokłych.
Lwia paszcza (Wyżlin większy)
Lwia paszcza to jednoroczna roślina, która efektowanie kwitnie od czerwca do nawet późnej jesieni. Kwiaty lwich paszcz zachwycają różnorodnością barw. Dodatkowo wyżlin większy to roślina miododajna, która nęci owady swoim zapachem.
Lwie paszcze uwielbiają stanowiska słoneczne, ale będą dobrze rosły także w miejscach zacienionych. Potrzebują jednak podłoża żyznego, próchniczego oraz przepuszczalnego. Trzeba pamiętać, że idealna będzie dla nich ziemia lekko wilgotna, a nawet nieco sucha, ponieważ rośliny te nie znoszą wilgotnych gleb. Ślimaki nie są w ogóle zainteresowane wyżlinami.
Barwinek
Barwinek pospolity bywa nazywany również barwinkiem mniejszym. Roślina ta ceniona jest za błyszczące, owalne liście oraz niebieskie lub fioletowe kwiaty. Barwinek nieprzerwanie kwitnie od kwietnia do sierpnia. Ważne jest, że szerokim łukiem omijają go ślimaki.
Wymagania tej rośliny są niewielkie. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, a stanowisko – półcieniste lub cieniste. Barwinki trzeba podlewać w czasie przedłużających się susz.
Konwalia
Konwalie to jedne z łatwiejszych w uprawie roślin. Dodatkowo są długowieczne. Charakteryzują się intensywnie pachnącymi, drobnymi, dzwonkowatymi kwiatami zebranymi w grona. Po przekwitnieniu kwiatów na pędach zawiązują się owoce – najpierw zielone, a później czerwone jagody. Konwalie są jednak bardzo ekspansywne i z tego względu szybko się rozrastają.
Roślina ta najlepiej czuje się w cieniu bądź w półcieniu, na lekko kwaśnej, wilgotnej glebie, która bogata jest w próchnicę. Konwalie omijane są przez ślimaki, ze względu na trujące właściwości tej rośliny. Najwięcej toksyn zawierają owoce konwalii. Trzeba pamiętać, że również dla ludzi roślina ta jest szczególnie toksyczna.
Piwonia
Kwiaty tej rośliny mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne, odznaczające się w dodatku pięknym zapachem. Zakres ich barw to różne odcienie różu, czerwieni i bieli. Zdarzają się także odmiany dwubarwne. Kwitnienie piwonii przypada na czerwiec.
Ta piękna roślina nie padnie ofiarą ślimaków. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona dość wymagająca. Piwonie powinno się uprawiać w miejscu ciepłym i słonecznym. Trzeba pamiętać, że zakwitają one zazwyczaj w trzecim roku po posadzeniu. Do zawiązania kwiatów potrzebują zimowego spoczynku i chłodu. Są odporne na mróz. Rośliny te nie powinny rosnąć na glebach ciężkich i podmokłych. Nie tolerują również przesuszenia.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay