StoryEditorTYM ROŚLINOM NIESTRASZNY MRÓZ!

Zimozielone rośliny doniczkowe. TOP 4 krzewy, które warto ustawić na tarasie i balkonie zimą

15.11.2023., 08:00h
Zima, mroźna i ponura, nie kojarzy nam się z soczyście zielonymi roślinami – w końcu zakończył się sezon wegetacyjny. Tymczasem, aby ożywić balkon czy taras nie trzeba wiele. Wystarczy umieścić w tych miejscach krzewy zimozielone posadzone w donicach! Jakie dekoracyjne gatunki wybrać? Jak je pielęgnować?

Jakie rośliny wybrać, aby zdobiły balkon i taras cały rok?

Aby cieszyć się zielenią przez cały rok kalendarzowy, wystarczy zdecydować się na krzewy zimozielone. Są to takie gatunki roślin, które nawet podczas mroźnej pogody nie zgubią liści – i dotyczy to również iglaków. Oznacza to, że zimozielone krzewy będą cieszyć swoimi walorami dekoracyjnymi przez cały rok – oczywiście jeżeli odpowiednio o nie zadbamy. Niektóre gatunki będą mimo wszystko wymagały dodatkowej ochrony, na przykład w postaci ściółkowania. Najlepiej zdecydować się na tego typu rośliny, które także w naturze rosną w zbliżonych do polskich warunkach atmosferycznych. Jakie krzewy wybrać?

Bukszpan wiecznozielony

Idealna roślina do formowania i z tego względu chętnie wybierana na żywopłot. Właściwie można z niej stworzyć każdy kształt – ogranicza nas w zasadzie wyłącznie własna wyobraźnia. Dodatkowo nie jest to krzew szczególnie wymagający. Najlepiej będzie rósł ma glebie próchniczej i przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub zbliżonym do zasadowego. W sprzyjających warunkach pomiędzy skórzastymi liśćmi bukszpanu mogą pojawić się również niewielkie, białe lub żółte kwiaty. Dzieje się to wczesną wiosną, w marcu oraz w kwietniu. To także świetny wybór roślinny dla zabieganych. Bukszpan nie ma szczególnych wymagań dotyczących stanowiska – dobrze będzie rósł zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Zniesie też dłuższy okres suszy. Ponieważ ta roślina pochodzi z nieco cieplejszych rejonów, będzie potrzebowała okrycia na zimę. Tyczy się to zwłaszcza młodych okazów i prognozowanych bardzo mroźnych zim.

image

Bukszpan wiecznozielony

FOTO: Pixabay
image

Bukszpan wiecznozielony

FOTO: Pixabay

Ostrokrzew

Ostrokrzewy porastają głównie obszary Azji, obu Ameryk oraz Australii. Ta roślina jest szczególnie łatwa w uprawie – stąd pewnie wynika jej popularność. Charakteryzuje się dekoracyjnymi, dosyć sporymi liśćmi oraz majowym i czerwcowym kwitnieniem. Chyba największą atrakcję stanowią okrągłe, niewielkie, czerwone jagody. Należy jednak uważać, są bowiem silnie trujące! Ostrokrzew najlepiej będzie czuł się w glebie przepuszczalnej, o kwaśnym pH. Idealne dla niego stanowisko to półcień bądź cień.

image

Ostrokrzew

FOTO: Pixabay
image

Ostrokrzew

FOTO: Pixabay

Różanecznik (Rododendron)

Rododendron to bardzo popularna roślina również w Polsce, chociaż nie rośnie w naszym kraju naturalnie. Na swoich rodzimych terenach może osiągnąć nawet 30 m wysokości, w donicy jednak dorośnie maksymalnie do 8 m. Na rynku dostępnych jest multum gatunków różaneczników. Największą dekoracją tej rośliny są liście oraz stosunkowo duże kwiaty. Mogą one mieć różne kolory, w zależności od odmiany i gatunku. Przybierają więc barwę białą, pomarańczową, żółtą, fioletową, różową, czerwoną, purpurową i wiele innych! Na krzewie pojawią się w maju i w czerwcu. Różaneczniki potrzebują podłoża przepuszczalnego i kwaśnego. Aby zapewnić im prawidłowy rozwój, regularnie dokarmiajmy je nawozami. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, nie zapominajmy więc o nawadnianiu rośliny. Rododendron powinien znajdować się w miejscu półcienistym i osłoniętym od wiatru, co jest ważne zwłaszcza zimą.

image

Różanecznik (Rododendron)

FOTO: Pixabay
image

Różanecznik (Rododendron)

FOTO: Pixabay

Trzmielina pnąca

Ten krzew porasta dziko przede wszystkim tereny Azji. Mimo to w całej Europie jest lubianą ozdobą ogrodów. Dorosnąć może do około 50 cm wysokości. Trzmielinę charakteryzują atrakcyjne liście, najczęściej zielono-białe, chociaż odmian tej rośliny jest sporo i różne mogą być wówczas barwy ich liści – zielone, żółtawe, bardziej białe. Niektóre odmiany jesienią i zimą mogą zmieniać kolor, wybarwiając się na czerwono. W maju trzmielina pnąca, inaczej trzmielina Fortune’a zakwita, jej kwiaty są jednak bardzo niepozorne. Roślina ta będzie wymagała stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego. Najlepiej rozwinie się na glebie żyznej, przepuszczalnej, o lekko kwaśnym pH. Chociaż krzew ten dobrze radzi sobie zimą, to w przypadku bardzo niskich temperatur będzie potrzebował okrycia.

image

Trzmielina pnąca

FOTO: Pixabay
image

Trzmielina pnąca

FOTO: Pixabay

Jak zadbać o zimozielone krzewy, aby zachwycały zimą?

Mimo iż krzewy zimozielone są dosyć odporne na niskie temperatury, to nadal musimy o nie dbać, aby nie zmarniały. Przede wszystkim rozważmy miejsce, w których ustawimy nasze rośliny. Warto rozplanować to w ten sposób, aby dla naszych gatunków znalazło się stanowisko osłonięte od wiatru, pod zadaszeniem. Dzięki temu ochronimy delikatną zieleń przed opadami śniegu czy lodowatym wiatrem. Możemy strzepywać też nadmiar puchu śnieżnego z liści, lecz wykonujmy tę czynność delikatnie, aby nie połamać rośliny.

Dodatkowo ważnym krokiem będzie zapewnienie roślinom odpowiedniej izolacji. Wystarczy doniczkę owinąć materiałem – agrowłókniną czy słomą, a całość ułożyć na warstwie styropianu. W ten sposób ochronimy korzenie przed przemarznięciem. Ponadto możemy wyściółkować nasze uprawy. W tym celu obsypujemy podłoże na przykład korą drzewną bądź słomą – oba te materiały mają świetne właściwości termoizolacyjne, a poza tym pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:10