StoryEditorDomowe sposoby na wyczyszczenie brudnego piekarnika

Kratka z piekarnika jest brudna i tłusta? Zastosuj ten trik, a będzie lśniła!

18.03.2023., 14:00h
Pokryta tłuszczem i resztkami jedzenia kratka w piekarniku nie tylko wygląda nieestetycznie, ale gromadzą się na niej również niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Warto zatem zadbać o regularną dezynfekcję tego elementu kuchenek, by zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom.

Jak skutecznie wyczyścić kratkę z piekarnika?

Jeśli chcemy zadbać o to, by kratka z piekarnika nie zachodziła brudem, powinniśmy minimum raz w tygodniu przetrzeć ją ściereczką nasączoną octem, który ma właściwości odkażające i czyszczące. Stosując ocet, nie ryzykujemy, że zostawi on po sobie nieprzyjemnie pachnące opary, wystarczy, że włączymy piekarnik i zapach się ulotni.

Zdarza się jednak, że z powodu braku czasu zaniedbujemy regularność czyszczenia piekarnika, a wtedy ilość zabrudzeń się nawarstwia. Dobrym środkiem w walce z silnie zanieczyszczoną kratką będzie kostka do zmywarki, którą wystarczy rozpuścić w wodzie, a powstałą papkę rozprowadzić we wnętrzu piecyka. Na koniec należy zmyć pianę czystą wodą.

Czym jeszcze wyczyścić kratkę z piekarnika?

Wiele produktów, dzięki którym możemy wyczyścić kratkę z piekarnika mamy w kuchennych szafkach. Jednym z nich jest soda oczyszczona, w której roztworze można ją umyć. Do przygotowania substancji do czyszczenia kratki potrzebne będą:

  • soda oczyszczona,
  • dwa litry wrzątku.

Nalewamy wodę do miski lub zlewu i wsypujemy paczkę sody oczyszczonej. Następnie zanurzamy kratkę i czekamy 20 minut. Jeśli druga strona kratki wystaje, odwracamy ją po tym czasie i czekamy kolejne 20 minut. Na koniec przecieramy kratkę gąbką i płuczemy pod bieżącą wodą. Przylegający brud powinien odpaść.

Innym sposobem na uporanie się z zabrudzoną kratką jest wykorzystanie roztworu cytryny, octu i płynu do mycia naczyń.

Do wykonania mikstury będą potrzebne:

  • dwie cytryny,
  • szklanka wody,
  • łyżka octu,
  • łyżka płynu do mycia naczyń,
  • butelka ze spryskiwaczem.

W przygotowanej butelce mieszamy sok z dwóch cytryn z pozostałymi składnikami, a następnie rozpylamy substancję na kratkę z piekarnika tak, aby pokryła każdy element. Na koniec szorujemy kratkę w wodzie z płynem do mycia naczyń, płuczemy i gotowe! Prawda, że proste?

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: deccoria.pl

fot. envatoelements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. marzec 2023 10:00